Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Tisíce migrantů dorazily do Rakouska

Po noci zběsilých jednání mezi rakouskými, německými a maďarskými představiteli dorazil v sobotu ráno do Rakouska mimořádně velký pochod migrantů. Navzdory všem překážkám, které pro ně připravila maďarská strana, píše deník New York Times.

 

Autobusové nádraží Vídeň, 5. září 2015, příjezd migrantů - fotografie pořídil Philipp Janýr
Autobusové nádraží Vídeň, 5. září 2015, příjezd migrantů – fotografie pořídil Philipp Janýr, upravil ER

 

Rakušané uvádějí, že do sobotního odpoledne dorazilo do Rakouska 6,5 tisíc migrantů, v drtivé většině Syřanů, a nejméně 2,2 tisíce pokračovaly na cestě do Německa.

V noci z pátku na sobotu byly asi 4,5 tisíce vyčerpaných migrantů dovezeny k rakouské hranici autobusy vypravenými maďarskou vládou. Ta vzdala pokusy zastavit jejich pochod a rozhodla se raději jim pomoci cestovat bezpečně.

V sobotu ráno se na pěší pochod z budapešťského vlakového nádraží Keleti k hranicím vydala další skupina asi tisícovky migrantů. Maďarské úřady uvedly, že další autobusy už nevypraví. Z obav, aby usnadněním cesty nepovzdbudily k průchodu zemí další migranty,  se nadále budou držet svého výkladu evropských předpisů a budou se migranty snažit zastavit a registrovat.

Děti čekají na nádraží ve Vídni na další spoj do Německa, 5. září 2015 - fotografii pořídil Philipp Janýr, upravil ER
Děti čekají na nádraží ve Vídni na další spoj do Německa, 5. září 2015 – fotografii pořídil Philipp Janýr, upravil ER

Celý pátek zoufalí migranti na budapešťském vlakovém nádraží Keleti marně žádali maďarské úřady, aby jim umožnily odjet vlakem do Rakouska, odkud by mohli pokračovat v cestě do Německa. Úrady zastavily vlakovou dopravu a migrantům nabízely pouze odvoz do registračních táborů, kde by byli nuceni požádat o azyl v Maďarsku místo v zemi, kam chtějí. Asi tísícová skupina se spontánně vydala za syrským migrantem, který vystupuje pod přezdívkou Abu al-Majd, na pěší pochod po hlavní dálnici do Rakouska, odhodlána třeba i pěšky pokračovat až do Německa, své země zaslíbené.

Pozdě v noci maďarská vláda na chvíli změnila přístup a vypravila z nádraží Keleti desítky autobusů k rakouské hranici. Cestou autobusy nabraly i pěší skupinu. Celkem maďarské úřady poskytly 104 autobusů pro 4,5 tisíce migrantů.

V  sobotu ovšem vládní mluvčí Zoltán Kovács prohlásil, že žádné další autobusy do Rakouska vláda nechystá. Ředitel úřadu premiéra János Lazár prohlásil, že Maďarsko bude pokračovat ve stavbě plotu podél svých hranic, aby zabránilo ilegálnímu vstupu migrantů do své země.

Situace na rakouských hranicích v Nickeldorfu byla chaotická, Maďaři vysadili migranty půl kilometru před hranicemi do deště.

Zabalení v dekách a spacích pytlích proti prochlazení vystoupili unavení migranti s malými spícími dětmi z autobusů na maďarské straně a vstoupili do Rakouska, kde se jim dostalo vody a ovoce od humanitárních pracovníků. Připraveny byly i přenosné toalety a někteří Rakušané drželi cedule s nápisy „Uprchlíci vítejte!“

Okolo desáté hodiny dopolední pět vlaků se 400 migranty opustilo hranice směrem k Vídni a Salzburgu. Po nočním jednání mezi Rakouskem a Německem byla migrantům nabídnuta možnost zažádat o azyl v Rakousku a nebo odcestovat do Německa udělat totéž.

Německo očekávalo příjezd migrantů v sobotu odpoledne. Autobusy byly připraveny k převozu migrantů do sběrných středisek po celém Bavorsku a ve zbývajících částech Německa.

 

Poskytování humanitární pomoci na nádraží ve Vídni, 5. září 2015 - fotografii pořídil Philipp Janýr, upravil ER
Poskytování humanitární pomoci na nádraží ve Vídni, 5. září 2015 – fotografii pořídil Philipp Janýr, upravil ER

 

„Naší nejvyšší prioritou je, aby byli lidé co nejrychleji přepraveni na bezpečné místo, kde o ně bude dobře postaráno,“ uvedla Simona Hilgersová, mluvčí místní vlády. „Nikdo by neměl zůstat venku.“ Bavorská policie očekávala příjezd až 10 tisíc migrantů.

Německá strana nicméně zdůraznila, že se nejedná o trvalé řešení migrantské vlny. Ani Rakousko, ani Německo nejsou otevřené ke všem uprchlíkům. Evropská politika vůči uprchlíkům je významným tématem pro sobotní schůzku evropských ministrů zahraničních věcí v Lucemburku.

Debatu o uprchlících v Evropské unii ztěžují zejména Velká Británie a země střední Evropy, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika, které odmítají přijmout kvóty pro uprchlíky navrhované Německem a Francií. Ačkoliv Angela Merkelová sklidila chválu jako morální vzor za své prohlášení, že všem migrantům by mělo být povoleno vstoupit do Německa a požádat o azyl, někteří varují, jako Viktor Orbán a David Cameron, že otevření evropských dveří způsobí další vlnu migrantů, kteří opustí uprchlické tábory v Jordánsku, Libanonu a Turecku, a že se tím podpoří nekalé praktiky pašeráků lidí.

Podle údajů z OSN jen 49 % z 320 tisíc migrantů, kteří tento rok dorazili do Evropy, pochází ze Sýrie, 3 % jsou z Iráku, 12 % z Afghánistánu a 8 % z Eritrey. V roce 2014 bylo až 45 % žadatelů o azyl v Evropě úspěšných.

Úředníci Evropské unie pracují na plánech vybudovat přijímací tábory v Řecku a Itálii. Navrhují také rozmístění až 160.000 migrantů a žadatelů o azyl mezi členskými státy. Země však musí souhlasit. K projednání návrhů se sejdou ministři vnitra členských zemí EU 14. září. Pak by měla následovat schůzka vrcholných představitelů — pokud si vývoj událostí nevynutí její svolání dřív.