Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Timeline jako u fotomodelky, Facebookový detektiv ale poodhalil podezřelé aktivity

 

Profil Taťány Nal je zajímavý v tom, že v krátkých intervalech do mnohých skupin sdílí jeden a tentýž příspěvek.
Profil Taťány Nal je zajímavý v tom, že v krátkých intervalech do mnohých skupin sdílí jeden a tentýž příspěvek.

 

Řeč je o facebookovém veřejném profilu Taťány Nal, jejíž profil uvízl v hledáčku Targetu, projektu zaměřeném na vyhledávání a nahlašování falešných profilů na sociální síti Facebook, minulý týden. Tak jako u mnoho jiných podobných účtů při pohledu na samotný Timeline profilu neodhalíte vůbec nic – jde prostě o Timeline krásné ženy, která se zajímá o přírodu a památky, na první pohled vůbec nic podezřelého. Ale s pomocí Facebookového detektiva neznámá kráska začne pomalu nabývat velmi podezřelých rozměrů…

Už při pohledu na příspěvky, které napsala do různých skupin je patrné, že jde o aktivní účet ve skupinách jako jsou „Českoslovenští vojáci v záloze“, „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový Přítel !!!“, „ISSTRAS-Institut slovanských strategických studií“, „Přátelé Ruska v České republice“, „2015 Jsem Čech. A jsem s Ruskem !!“, „Podpořme referendum o vystoupení ČR z EU konané v roce 2018“ či mnoha a mnoha různorodých skupin na podporu prezidenta Zemana a ruské skupiny „Группа поддержки ПУТИНА В.В“ (pozn. Skupina na podporu Vladimíra Putina).

Tam opakovaně ve velmi krátkých intervalech sdílí tentýž příspěvek. Do českých skupin začala vstupovat sdílením článků z Aeronetu, Czech Free Pressu a Česka Aktuálně, portálů označovaných Evropskými hodnotami za desinformační. Jinak se drží v ruskojazyčné části Facebooku.

Jestli jde přímo o profil falešný lze těžko zhodnotit, profil komentuje napůl špatnou češtinou, napůl v ruštině. Například napsala: “Spousta je tady pracuje a taky se hrde se hlaci k banderovcum”, když kritizovala přítomnost Ukrajinců na území České republiky.

 

Úkázka z diskuze v ruštině, kde Taťána Nal podkopává důvěru v EU na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice.
Úkázka z diskuze v ruštině, kde Taťána Nal podkopává důvěru v EU na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice.

 

V jiné ruské diskusi ale uvádí, že žije v České republice a na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice podkopává důvěru Rusů v Evropskou unii.

Podle zveřejněných seznamů příjmení na stránkách Ministerstva vnitra nikdo jménem Nal nebyl v minulém roce občanem České republiky.

Facebookový detektiv dále poodhalil, že likuje stránky jako „Vojska v Česku nechceme“, „Zdravý rozum proti Majdanu“, „Zbytečná.EU“, „Nechceme u nás cizí vojska“, „Českoaktuálně.cz“, stránky „Lenky Procházkové“, „Svobodnenoviny.eu“, již zmíněné „Ruce pryč od Sýrie“, „Červená karta pro Českou televizi“, „Save Donbass People Czech Republic“, „Americkou armádu v Čechách nechceme“ a stránky žádající podřízení České republiky k Ruské federaci jako „Chceme aby ČR vystoupila z EU a připojila se k Ruské federaci“ a mnoho dalších podobného zaměření.

Profil je zajímavým příkladem, kdy osoba, u které lze jednoznačně určit, že není občankou České republiky, vytrvalé sdílí do různých skupin články z desinformačních portálů a snaží se své okolí přesvědčit, aby Česká republika vystoupila z EU a podřídila se Ruské federaci.

Ve fotogalerii níže je několik úkázek, ze kterých si lze vytvořit přehled o četnosti sdílení jednoho a toho stejného příspěvku do mnoha různých skupin.