Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Tak dlouho skákali kolem kadibudky, až jim to zatrhli

 
Zahalení
 

V neděli 11. září 2016, na tragické výročí ušlapání stovek muslimů při pouti do Mekky, se konvičkovci rozhodli uspořádat před saúdskoarabskou ambasádou demonstraci nazvanou „S humorem do Mekky“. Šlo o jeden z dalších pokusů, kdy se konvičkovci snažili veřejně znevažovat náboženství. Skákání kolem kadibudky, jež měla představovat svatyni Kabu, jim však zatrhl Magistrát a demonstrace byla z moci úřední rozpuštěna.

 
Kdyby nepřišli novináři, nikdo by tam nebyl

Shromáždění, které ještě včera bylo podle docenta Konvičky zakázané na základě skandálního odhalení náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka – totiž že v ulici Korunovační, kde ambasáda sídlí, probíhají stavební úpravy potrubí – ve skutečnosti zakázané nebylo a konalo se asi tak o jeden metr dál, než bylo původně v plánu. Vypuštěná desinformace iniciativě moc fanoušků nepřinesla, na shromáždění přišli jen oni sami a novinářů bylo víc jak jich.

 
Patálie se záchodem

Ještě než začali, strhla se malá právní bitka o přenosný záchod, toi-toiku, která stála opodál. Svolavatel demonstrace, Martin Vítek, byl úředníkem Magistrátu informován, že pokud záchod použijí k tomu účelu, jak to na úřadě uvedli, tak bude demonstrace rozpuštěna. Martin Vítek volá svému advokátovi a chce předat úředníkovi telefon, ale ten telefon odmítá s tím, že mluví s ním a záchod zkrátka během demonstrace nepoužijí.

V té chvíli většina lidí ještě netuší, že záchod má představovat svatyni Kabu, kolem které plánují konvičkovci poskakovat a kamenovat ji smačkanými Národními listy, které pro rozepři s Úsvitem už nemohou dále distribuovat, tak je aspoň využijí takto.

 
Národní listy jako munice
 

Alespoň jednou za život by každý muslim měl absolvovat pouť do Mekky, arabsky zvanou hadždž. Mekka a tamní svatyně Kaba patří k nejposvátnějším islámským místům. Rituál, jež se během pouti vykonává, tvoří velké množství úkonů. Jedním z nich je kamenování satana, nicméně ne svatyně Kaby, ale zdi. A právě tuto scénku chtěli konvičkovci s toi-toikou parodovat.

Podle úředníků Magistrátu by použití toi-toiky jako svatyně Kaby bylo považováno za hrubé znevažování náboženství. Konvičkovci věděli dopředu, že ten záchod s sebou vozit nemají, ale přesto si ho přivezli. Na místě argumentovali tím, že když už si ho objednali a přijel, tak by ho snad mohli použít… Úředníci si stáli tvrdě za svým. Nemohli.

 
Problém se záchodem
 

Co se dělo před projevy

Na demonstraci přišel Robert Žák, který distribuoval letáčky s nápisem „Bohouše do koše“. Protože na místě nebyli skoro žádní demonstranti a měl letáčků přebytek, začal je vnucovat novinářům. U některých pak zjišťoval, kdo je z jakého deníku. Jedna slečna s mikrofonem se mu odmítla představit, a tak kolem ní poskakoval a povídal, že on svoji identitu tajit nemusí. Kromě letáčků distribuoval ještě píšťalky.

 
Rober Žák

Bohouše do koše
 

Jeden z dalších účastníků shromáždění byl Dušan Rudecký ze Svazu dobrovolných záchranářů Otrokovice. Ti kdysi pořádali sbírku „na pomoc křesťanům v Sýrii“, kterou ale neohlásili Ministerstvu vnitra a vlítl na ně finanční úřad. Finanční sbírka pak postupně zmizela v bankomatech a v McDonnaldu, jak ukazoval jejich transparentní účet.

 
Dušan Rudecký (vpavo)
 

Dostavil se i Žarko Raptor Jovanovič, v černém tričku s českým lvem. Žarko dokumentuje demonstrace, ale neví se, co se s těmi záznamy pak děje. Často také vycestovává na západ, kde se stýká s různými protivládními extremistickými organizacemi. To z něj dělá zájmovou osobu, protože je potenciální spojkou.

 
Žarko Raptor Jovanovič
 

Projevy

Martin Konvička hned v úvodu projeví své nechutenství nad přítomností novinářů. Svět prý nebyl stvořen pro média. „A koho byste tady měl, kdybychom tady nebyli my z médií,“ ptá se paní z Respektu, čímž poukáže na skutečnost, že kromě nich už nikdo další na akci nepřišel.

„Já bych dámě z Respektu odpověděl, že kdyby byla 21. srpna na Staroměstském náměstí, viděla by střelbu, paniku, sanitky a jiné hovadiny, o kterých potom všechna média psala,“ odpovídá jí a jeho stoupenci se posměšně smějí především na to slovo panika.

Konvičkovci totiž popírají, že by svým nedávným divadelním představením, kdy na Staroměstské náměstí vjeli v přestrojení za teroristy Islámského státu a zahájili palbu slepými na nic netušící lidi, způsobili paniku. Popírají to, přestože byly zveřejněny záběry z kamer, kdy lidé v panice utíkají. Na ty, kteří si dovolí říct opak, podávají trestní oznámení „za šíření poplašné zprávy“.

Ochranka pak paní z Respektu odstrkuje a šťouchá do ní. Když ta dá najevo, že se jí to nelíbí, docent jí napomene, aby se „dáma z Respektu začala chovat jako dáma“.

V projevu pak připomíná teroristický útok z 11. září, kdy jako student doktorského studia očekával, že do 12-ti hodin vystartuje proti arabskému světu Západ a ukáže mu svou sílu, to se ale k jeho překvapení nestalo. Místo toho prezident Bush začal chodit do mešity a vyjadřoval respekt k islámu a začali všichni vykládat, jak islám je mírumilovný. To státníkům vydrželo 15 let, než začala vlna islámského teroru v Evropě. A na saúdskoarabské ambasádě se jim prý smějí.

„Nebudeme zapalovat svíčky a klást kytičky. Nebudeme respektovat náboženství založené úchylem pro úchyly. Budeme se jim smát!“ zvolá mimo jiné.

 
Zahalení
 

Bee Radose Saúdové pomohli sundat „hadr z hlavy“. Když byla ještě muslimkou, šla s kamarádkou v centru Prahy na kafe. Byla zahalená, ale měla v ruce cigaretu. Byl tam jeden saúdský ambasador se čtyřmi „kumpány“ z Kataru. Bez zeptání si k nim přisedl a chtěl, aby se stala jeho několikátou manželkou, poté jí dělal sexuální návrhy. Když ho urazila, že je homosexuál, odešla na záchod a „hadr z hlavy sundala“, protože jí neuchránil před ostatními muslimy. Tři týdny na to islám opustila.

 
Bea Radosa
 
Martin Vítek požaduje vyhoštění velvyslanectví Saúdské Arábie z ČR.

 
>>Projevy k poslechu zde

 
Velvyslanectví
 

Rozpuštění shromáždění

Po projevech docent Konvička zavelí, aby přivezli toi-toiku a vyhání od ní novináře. „Jestli tady ti novináři budou prudit, tak dám za pravdu Zemanovi, že není na světě horší špíny než novinář.“

Pak na toi-toiku háží černý hadr, aby nebylo vidět, že je to toi-toika. Kolem toi-toiky se začínají hemžit zahalení konvičkovci a postavička, která má být oslíkem, ale vypadá spíše jako zajíc.

 
Vezení toi-toiky
Toi-toiky s černým hadrem
 

V tom se z policejního vozu ozve hlášení, že je z rozhodnutí úředníků shromáždění rozpuštěno. Lidé v reakci pískají na píšťalky a skandují „Gestapo!“

Ti nejodvážnější se rozběhnou k policejnímu vozu, kde jsou úředníci Magistrátu schovaní, a začnou jim nadávat.

 
Ten, který nejvíce nadával
 

Když se nemohou vyřádit na úřednících, provolávají aspoň, jak nebudou volit Krnáčovou.

Česká televize dává Martinu Vítkovi prostor k vyjádření. Konvičkovci na ně pokřikují „ČT lže, ČT lže!“ Načež upravují vysílání a místo Martina Vítka cpou před kameru letáček Bohouše do koše. A další a další. Redaktor ČT letáčky strhává a mačká.

Stařičký Miloslav Jandík z DSSS vede samomluvu o tom, jak zažil fašismus, komunismus a teď prožívá nejhorší období života – kapitalismus.

Docent Konvička nese Krnáčové kytici, ale ta si jí nevezme.

Kolem policejního vozu se shromažďují těžkooděnci, na helmách mají každý jiný značku – křížek, trojúhelník a kolečko.

 
Těžkooděnci
 

Roman Žák distribuuje druhou sadu letáčků, tentokrát pozvánku na 17. září.

Zahalení konvičkovci si skáčou na ramena a dovádí.

Ale nakonec se všichni rozejdou.

 
Konvičkovci si skáčou na krk
 

Ministerstvo zahraničí vyjádřilo hluboké znepokojení nad provokativní akcí „Iniciativy Martina Konvičky“ před velvyslanectvím Království Saúdské Arábie.