Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Svobodu vraždění si vzít nedáme!

Jiří Černohorský vede dav lidí k policejní stanici v Bartolomějské uliciJiří Černohorský vede dav lidí k policejní stanici v Bartolomějské ulici
 

V sobotu 26. března 2016 se na Václavském náměstí v Praze konala demonstrace Národní demokracie a hnutí Za naší kulturu a bezpečnou zem, krátce zvaná Za Českou republiku. Ta se hned v začátku zvrhla v přímé nabádání k vraždám osob s odlišnými politickými názory. Řečník Adam B. Bartoš byl na místě zadržen a demonstrace byla rozpuštěna.
 

Adam B. Bartoš ve svém projevu vzpomněl na svou předchozí řeč z Loretánského náměstí, která byla zakončena střelbou z plynové pistole do vzduchu.

„Střílelo se slepými, střílelo se do vzduchu a střílelo se symbolicky. Zatím. A já to slovo zatím říkám schválně, protože čím víc nad tím přemýšlím, tím víc jsem přesvědčen, že bez fyzické síly tu naši dnešní krizi nevyřešíme. Beze zbraní se těm černým nájezdníkům neubráníme. A co se týče těch našich domácích vlastizrádců, tak na ty také nestačí jenom nějaká domluva, jenom nějaká slova. I na ty platí síla, “ uvedl v úvodu svého projevu, který pokračoval v duchu nabádání k násilí proti vládě a potrestání politiků trestem nejvyšším.

Během projevu si pro něj přišlo několik uniformovaných policistů a odvedli jej na stanici v Krakovské. Demonstrace byla následně pověřeným úředníkem rozpuštěna.

 
Na demonstraci vlály vlajky Doněcké lidové republikyNa demonstraci vlály vlajky Doněcké lidové republiky
 

Dav začal skandovat Svoboda! Svoboda! Svoboda! a propukl všeobecný neklid.

Slova se ujal Tomáš Vandas z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Rozpuštění demonstrace a zadržení Adama B. Bartoše označil za ukázkový případ totalitních praktik zkorumpovaného režimu. „Toto je naše země. A my budeme rozhodovat o tom, co se zde bude dít a jaké zákony zde budou platit a rozhodně není nic špatného, když chceme, aby přednost měli naši občané a nikoliv přivandrovalci,“ uvedl.

Na projev Jiřího Černohorského, známého svými nejfanatičtějšími projevy, jaké tato země pamatuje, už nedošlo. Na místo dorazili těžkooděnci a odebrali mu mikrofon. Tím byla demonstrace definitivně ukončena. Na místě se šířila svědectví o tom, jak policisté použili slzný plyn, ale videozáznamy z místa události nic takového nezachycují.

 
Policisté se chytají zakročit vůči demonstrantům, kteří neuposlechli rozhodnutí o ukončení demonstracePolicisté se chytají zakročit vůči demonstrantům, kteří neuposlechli rozhodnutí o ukončení demonstrace
 

Dav policistům nadával do gestapa a černých sviní. Pak společně zpívali českou hymnu, zatímco mávali svatojiřskými stuhami a vlajkami Novoruska či Doněcké lidové republiky. Následně se pod vedením Jiřího Černohorského vydali podat trestní oznámení na policisty na služebnu v Bartolomějské ulici, kde narazili na kordon těžkooděnců. Trestní oznámení nakonec podal Norbert Naxera, mladý právník, který se dříve pohyboval v blízkosti Holešovské výzvy.

Od Bartolomějské se dav vydal přes Václavské náměstí do Hybernské ulice, zaznívaly věty jako „jdeme vymlátit Lidový dům“ (sídlo ČSSD). Ale ani tam se přes policejní zátarasy nedostali. Navíc po zatčení Jiřího Černohorského nepovolený pochod postupně ztrácel na síle.

 
Novináři, mnozí z nich falešní, dokumentují přítomnost těžkooděnců mezi demonstrantyNovináři, mnozí z nich falešní, dokumentují přítomnost těžkooděnců mezi demonstranty

První příchozí demonstranti do Bartolomějské ulicePrvní příchozí demonstranti do Bartolomějské ulice

Policisté blokují vstup do Hybernské ulice, kde sídlí ČSSDPolicisté blokují vstup do Hybernské ulice, kde sídlí ČSSD
 

 
Zajímavosti:

Demonstraci dokumentovala řada lidí vydávající se za novináře, ale o skutečné novináře nešlo, byť byli oblečeni v press vestách nebo drželi v rukách velmi drahé kamery. Vyplynulo to tak z telefonických hovorů, které se podařilo na místě shromáždění odposlechnout.

 
Podivný muž, který se pohyboval mezi novináři s velmi drahou kamerou, ale nakonec se ukázalo, že novinářem nejspíše nebude.Mezi demonstranty se pohybovala řada falešných novinářů
 

Mezi demonstranty se pohybovali zástupci Československé vlastenecké gardy, která dělá „ochranku“ na demonstracích Úsvitu a Bloku proti islámu. Mnoho demonstrantů nosilo symbol iniciativy Islám v České republice nechceme.

 
Slečna se symbolem Československé vlastenecké gardySlečna s nášivkou Československé vlastenecké gardy.
 

K zakázanému pochodu se přidali klauni s transparenty proti rasismu a fašismu. Ulehčili tak druhé straně pátrání po tak zvaných „sluníčkářích“, odborněji heliosofistech. Do té doby se terči slovních útoku stávali náhodní kolemjdoucí se zářivými blond vlasy.

 
Heliosofisté jdou s demonstranty do Hybernské uliceHeliosofisté jdou s demonstranty do Hybernské ulice