Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Student bránil práva posledního obyvatele domu v Neklanově ulici, byl odsouzen

Před malým okamžikem Obvodní soud pro Prahu 2 odsoudil ve zrychleném procesu vysokoškolského studenta Pavla k 5-ti měsícům s odkladem na 18 měsíců za útok proti úřední osobě, ke kterému mělo dojít v pátek večer při policejním vyklízení „squatu“ v Neklanově ulici.

 

 

Mladík se dlouhodobě zabývá problematikou bezdomovectví. Podle svých slov i výpovědí svědků se v Neklanově ulici snažil přesvědčit policii, aby respektovala práva posledního nájemníka domu v Neklanově ulici. Nájemník byl údajně navzdory platné nájemní smlouvě zasahujícími policisty vystěhován.

Soud ho shledal vinným na základě výpovědi policisty, nepřijal výpovědi svědků, podle nichž student pouze odrazil letící dveře tak nešťastně, že skříply prst jednomu ze zasahujících policistů. Za to byl vzat do cely předběžného zadržení a dnes ve zrychleném soudním procesu odsouzen. Proti rozsudku se na místě odvolal.

Samotný proces provázely některé podivné události. Například mezi demonstranty, kteří se shromáždili před soudem na podporu obžalovaného, vyšel v jednu chvíli soudní zřízenec a začal vyvolávat jméno člověka, kterého chtěl soud předvolat jako svědka. Když hledaného svědka nenašel, vrátil se do budovy soudu.

Zadrženého Pavla přišla k soudu podpořit asi stovka lidskoprávních aktivistů. Na místě se rozhodně nenacházely osoby, „které nechodí do práce, nemyjí se a jen parazitují na společnosti,‟ jak aktivisty a jejich stoupence, například obžalovaného vysokoškoláka, popisuje Policejní deník, na sociální síti Facebook známý jako Týdeník Policie. Policejní deník nevydává Policie České republiky.