Úterý 12. listopadu, 2024
Evropský rozhled

Stránka Islám v České republice nechceme byla obnovena za podivných okolností

V pátek 20. června Facebook po několika letech odstranil xenofobní stránku Islám v České republice nechceme (IvČRN), kterou její odpůrci nahlašovali více jak jeden rok. Těm naráz přijelo až třicet hlášení, ve kterých jim sociální síť dávala za pravdu, že jimi nahlášený obsah obsahuje nenávistné slovní projevy a symboly. Zklamání přišlo týden poté, kdy Facebook stránku náhle obnovil.

 
Úvodní stránka Islám v České republice nechceme
Úvodní stránka nenávistné skupiny Islám v České republice nechceme.
 

Po odstranění stránek se médii šířily různé zprávy. První reakce byly vítězné. Bojovníci proti nenávistným projevům na internetu prohlašovali, že se jim podařilo odstranit největší xenofobní stránky v zemi. Opačný tábor mluvil o potlačování svobody slova a razantně jim začal narůstat počet fanoušků.

Po týdnu však byly stránky nečekaně obnoveny.

,,Po kontrole vašeho odvolání byla vaše stránka Islám v České republice nechceme publikována. To znamená, že je nyní možné ji veřejně zobrazit,“ oznámil Facebook důvody obnovení správcům stránky.

Ale bylo to opravdu tak? Odpůrci anti-islámských stránek upozorňují, že oficiální verze znovuobnovení stránek má nedostatky a došlo k ní za velmi podivných okolností.

 
 
Verze první – administrátoři dostali týdenní zákaz za komerční prodej triček

Jako první vyjádřily nedůvěru k oficiální verzi stránky Pozor, islám. Ačkoliv jde o recesistickou stránku, která si s IvČRN tropí dlouhodobě srandu, autor jednoho z příspěvků už v den smazání stránek upozorňoval, že by vše mohlo být úplně jinak.

Podle jeho první verze administrátoři stránku odstranili sami, aby na sebe upoutali mediální pozornost a získali si sympatie dosud váhajících lidí. K tomu také následně došlo.

Podle druhé verze se administrátoři snažili narychlo zahladit stopy po svých ilegálních aktivitách, jako byl komerční prodej triček Jiřího Slámy.

O tom, že stránka IvČRN není trvale odstraněna, věděli i její administrátoři. V době jejího údajného smazání totiž na stránky přidávali obsah a v komentářích mezi sebou diskutovali o tom, jak je super, že si mezi sebou mohou psát i pod zrušené stránky.

Po znovuobnovení stránek administrátoři odstranili jak komentáře se vzájemnou komunikací z mezidobí, tak rovněž závadný obsah, ve kterém nabízeli k prodeji trička Já jsem tady doma.

S největší pravděpodobností tak správci stránek dostali pouze týdenní ban za komerční prodej triček. Jak uvádí Jan Cemper, stránka se občas měnila v jeden velký supermarket.

 
Na zrušených stránkách spolu diskutovali administrátoři.
Administrátoři zrušených stránek spolu v mezidobí diskutovali právě na zrušených stránkách.
 

 
 
Verze druhá – stejný příběh ve stejný čas postihl i Britain First

Zatímco českými médii hýbal příběh smazaných stránek IvČRN, naprosto totožný příběh se ve stejný čas odehrával i s antiislámskou skupinou Britain First ve Velké Británii.

I jejich stránky byly Facebookem odstraněny z důvodu šíření nenávistných slovních projevů a symbolů a těm, kteří upozorňovali na závadný obsah, byly rovněž Facebookem rozeslány zprávy, že obsah odstranili. I oni ve stejný okamžik nabízeli k prodeji trička ze svého ehopu.

 
Stránky Britain First
Ve stejný den, kdy byly obnoveny stránky IvČRN, došlo i k obnovení britských stránek xenofobní skupiny Britain First.
 

Screenshot uveřejněný na antifašistické stránce Hope Not Hate, která vyzývala k nahlašování Britain First, ukazuje, že stránka byla odstraněna na základě mnoha stížností z důvodu projevů nenávisti a nenávistných symbolů.

Stránky byly obnoveny ve stejný čas jako stránky IvČRN. Náhoda?

Důvod obnovení stránek se nicméně liší, podle Britain First se administrátoři Faceboku spletli a stránky byly odstraněny omylem.

Britain First vznikla v roce 2011 z ultrapravicové Britain National Party. Ačkoliv má stejné cíle a sdílí stejný obsah jako IvČRN, svůj extremistický původ nijak neskrývá.

Občanské sdružení CzDL uvádí, že vzniklo ve stejném roce po vzoru English Defence League. Od neonacistů se sice oficiálně distancuje, ovšem sdružení občas sdílí například obsah Českého patriota nebo se loni účastnilo protiromských pogromů v Českých Budějovicích.

 
Britain First si ihned po obnovení stránek našla viníka - skupinu Hope Not Hate.
Britain First si ihned po obnovení stránek našla viníka – skupinu Hope Not Hate. Pro vyšší rozlišení klikněte na obrázek.
 

 
 
Verze třetí – ve věci se angažovala nevládní organizace Online Hate Prevention Institute

Online Hate Prevention Institute je nevládní organizace, která chce být světovým lídrem v boji proti internetové nenávisti.Na sociální síti Facebook se objevily zprávy, že by za smazáním stránek, byť českých, mohla stát nevládní organizace Online Hate Prevention Institute.

Jejich misí je stát se světovým lídrem v boji proti online nenávisti. Tvrdí, že projevy nenávisti na internetu by měly být stejně neakceptovatelné, tak jako jsou neakceptovatelné i v reálném světě.

Online nenávist může vést k sebevraždám, sebepoškozování a k psychickým nemocem obětí, může ale také podněcovat k násilné trestné činnosti, kterou následně někdo zrealizuje.

V poslední době se institut zaměřil na islamofobní projevy na internetu. Přináší zprávy o nenávistné stránce Stop the Mosque in Bendigo a zmiňuje aktivity English Defence League.

Organizace úzce spolupracuje s Facebookem a jinými klíčovými organizacemi, a proto po jejich nahlášení závadný obsah odstraňuji rychleji než kdyby ho nahlásili osamocení jedinci.

Ať už za dočasnou nedostupností stránek stálo to či ono, událost vyvolala velkou diskusi o tom, co je to svoboda slova a do jaké míry můžeme tolerovat projevy nenávisti na českém internetu.