Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Stopy Aeronetu vedou až do Petrohradu

EXIF metadata information of AENews (aeronet.cz) images reveals that Russian propaganda website uses  Reuters, AP, and AFP photos.

 
Před několika málo dny jsme zveřejnili článek v angličtině o tom, jak Aeronet.cz používá fotografie agentur Reuters, AP a AFP, ačkoliv veřejně prohlašuje, že tyto tři kanály mají jeho čtenáři bojkotovat. Lze tak vyjádřit důvodné podezření, že Aeronet porušuje autorská práva. Nyní se Aeronet.cz objevil na seznamu pirátů využívajících službu CloudFlare, která poskytuje ochranu před různými druhy útoků na webové stránky.

 
Google zveřejnil transparentní zprávu týkající se žádostí o odstranění autorsky chráněného obsahu. Jedním ze tří rozsáhlých datových balíčků je domains.csv, který obsahuje seznam domén uvedených v žádostech o odstranění. Transparentní zpráva je v balíčku zip ke stažení zde a má odhadem 1 GB dat, po rozbalení 5,8 GB. Podle zprávy bylo na server Aeronet.cz podáno celkem 5 žádostí na odstranění autorsky chráněného obsahu a ve všech případech společnost Google vyhověla.

 
Záznamy o Aeronetu v Transparentní zprávě Google o porušování autorských práv
 

Mnohem zajímavější ovšem je, že při pátrání po autorsky chráněném obsahu jsme se dostali na stopu, která nás dovedla až do ruského Petrohradu. Jelikož jde o informaci velmi zajímavou, protože je Aeronet.cz považován na zdroj nebezpečné proruské propagandy (viz zpráva BIS) a v Petrohradě údajně sídlí továrna na trolly, nebudeme tvrdit, že si jsme tímto závěrem jistí. Necháme proto na každém čtenáři, aby sám zvážil, je-li tomu tak či není (a novinářům před tlumočením tohoto závěru doporučujeme nejdříve kontaktovat IT odborníky).

Na webových stránkách crimeflare.com zveřejnili seznam domén spojených se službou CloudFlare, které porušují autorská práva. Při vyhledávání domény Aeronet.cz nám web ukázal IP adresu 146.185.253.146.

 
crimeflare.com
 

Když jsme po IP adrese a její spojitosti s Aeronetem blíže pátrali, zjistili jsme skrze portál robtex.com, že se vztahuje k mailovému serveru mail.aeronet.cz. Tuto IP adresu lze z domény Aeronetu už těžko zjistit, protože dnes používá CloudFlare, který jí kryje, ale některé starší záznamy například z vyhledávače Google spojitost stále pamatují.

 
robtex.comKliknutím na obrázek jej zvětšíte.
 

robtex.comKliknutím na obrázek jej zvětšíte.
 

Google
 

Google
 

Při hledání reverzních záznámů k dané IP adrese (Reverzní neboli PTR záznam je speciální záznam v DNS, který zajišťuje překlad IP adresy na konkrétní doménu) je na http://whatmyip.co/ uvedeno, že vlastníkem IP adresy je Xonservers, který má adresu kdesi v Indii, ale vlastní jí Nizozemsko. Rozsah IP adres, pod které spadá, patří Rusku a Parent IP owner je Petersburg Internet Network Ltd.

 
http://whatmyip.co/Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.