Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Stop ruské okupaci na Ukrajině, znělo před ruskou ambasádou

Před ruskou ambasádou v Praze se demonstrovalo proti ruské okupaci Ukrajiny. Ve stejném okamžiku v milionovém východoukrajinském městě Doněck probíhal pokojný protest jeho obyvatel za mír a za jednotnou Ukrajinu.


>>Zvukový záznam z demonstrace (14,4 MB)

Akci v Praze pořádaly iniciativy Euromajdan Prague, Chceme demokratickou Ukrajinu a Ukrajinsko Evropská Perspektiva. Demonstraci přes sociální síť Facebook svolal Martin Uhlíř, Michal Topov a Galina Andrejceva.

Iniciativu Chceme demokratickou Ukrajinu založil Martin Uhlíř s Jiřím Barešem 21. ledna 2014 a na následující den svolali demonstraci na Václavské náměstí v Praze. Shodou okolností ten den byli první mrtví na Majdanu.

Hned na úvod projevil Martin Uhlíř nesouhlas s tím, co sám nazval krizí morálních hodnot. Někteří politici jsou schopni říct, že na Krymu není žádná krize. Takto se vyjádřil Ladislav Jakl v diskusním panelu v holešovickém DOXu. Podle exporadce prezidenta Václava Klause je nyní situace na Krymu stabilnější, než byla před příchodem Rusů.

Dnes prezident Ruské federace Vladimír Putin přiznal, že na Krymu byli ruští vojáci. Tím podle protestujících dokázal, že až do teď on i ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov lhali celému světu.

„Pane prezidente Putine, svět není hloupý. Svět není slepý. On ví a vidí, že lžete. Celému světu lžete do očí,“ zaznělo z úst Martina Uhlíře před ambasádou.

V Moskvě se scházejí desítky tisíc lidí a protestují proti režimu Vladimíra Putina. Nedávno, 15. března, proběhl Marš Mira, pochod míru, a před pár dny Marš Pravdy, pochod pravdy. Rusové se přestávají bát a jsou to možná jediní lidé, kteří dokáží Putina zastavit. Martin Uhlíř věří, že povstanou nové Natálie Gorbaněvské.

„Neuplatňujme na Rusy princip kolektivní viny, jsou mezi nimi i ti stateční,“ dodal.

Málokdo ví, že pár dní před smrtí Jana Palacha se na Ukrajině upálil Ukrajinec Vasyl Makuch, otec dvou dětí. Provolával nejenom hesla za svobodnou Ukrajinu, ale také za svobodné Československo. Na dožínkách v Polsku to byl zase otec čtyř dětí. Následovali další. Všichni byli občané těch národností, jejichž vojáci u nás prováděli okupaci.

Během protestu mohli přítomní podepisovat výzvu k sankcím proti ruské agresi. Výzvu sepsali čtyři autoři – Luboš Dobrovský, bývalý velvyslanec České republiky v Moskvě, Michael Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva a předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa, Jaromír Štětina, senátor TOP09 a jeden z mála českých politiků, který byl na Majdanu, a v neposlední řadě Martin Bursík, který založil politický subjekt, který má přímo ve stanovách nabádá k obezřetnosti před současným vedením Ruské federace.

Ve výzvě požadují zesílení sankcí, které jsou dočasným defenzivním řešením:

1. okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace
2. zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od roku 2015
3. zmrazení kont ruských občanů s cílem prověřit legálnost těchto vkladů
4. zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do České republiky
5. zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně (tento tendr byl nedávno zrušen z ekonomických důvodů)

Výzvu podepsaly známé osobnosti jako hudebník David Koller, režisér Jiří Menzel, herec Jan Kraus, zpěvák Jiří Macháček, hudebník Milan Cais a hudebník Dan Bárta.

Zároveň byla na místě k podepsání petice, která se předávala ruské ambasádě. Ta žádá především okamžité zastavení okupace Krymu a odvolání ruských vojsk z území Ukrajiny. Kromě toho požaduje ukončení okupace i jiných zemí, jako je Čečensko, Dagestán a Tatarstán.

Dnes kyjevská vláda zakázala vstup mužům ruské národnosti v produktivním věku na území Ukrajiny, s výjimkou těch, kteří dokáží doložit, že mají na Ukrajině příbuzné. Současně chytili na ulici lidi, kteří se snažili přenést v hotovosti deset milionů korun v hřivnách. Proč asi? Podle demonstrujících nemohli přes hranice přenést zbraně, tak je chtěli nakoupit na černém trhu.

Na Ukrajině údajně operují tak zvaní zelení mužíčci, což jsou placení žoldáci speciální jednotky ruské armády. Jejich úkolem je provádět nelegální operace mimo území Ruské federace.

Existují rovněž lidé, které Martin Uhlíř nazývá Pátou kolonou. Připomněl podnikatele ruské národnosti Alexandra Barabanova, který byl nedávno jedním z diskutérů v pořadu paní Jílkové v České televizi.

„Prezident Putin a kremelská administrativa se snaží rozložit Evropskou unii zevnitř. Navazují kontakty a snaží se vytvořit spojenectví s extrémistickými subjekty napříč Evropskou unií,“ uzavřel Martin Uhlíř.