Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Stop masakru v Gaze IHNED!

Zhruba 250 lidí se dnes po sedmnácté hodině sešlo na Václavském náměstí na demonstraci Stop masakru v Gaze IHNED! Shromáždění pořádalo sdružení Přátelé Palestiny, Mezinárodní hnutí solidarity (ISM CZ) a Palestinský klub. Řečníci vyjádřili odpor s masakrováním civilistů v pásmu Gazy, nejemotivnější projev měla Palestinka Aida El-Housseini. Následně se demonstranti vydali na pochod k ambasádě Státu Izrael, během kterého požadovali okamžité zastavení bombardování Gazy, zabíjení civilního obyvatelstva a vyhlášení příměří. Před izraelskou ambasádou si lehli na trávník a simulovali zabité Palestince z pásma Gazy.

 
Demonstrace proti bombardování pásma Gazy, Praha, 24.7.2014
>> Zvukový záznam z demonstrace
 

Jana Ridvanová z ISM CZ v úvodu svého projevu připomněla, že po celém světě probíhají velké statisícové demonstrace v reakci na současné bombardování pásma Gazy a nebývalý počet mrtvých civilistů. Mezi mrtvými je víc dětí než bojovníků. Demonstranti tak otevřeně mluví o genocidě.

„Po posledním bombardování v roce 2012 Izrael podepsal příměří, že zastaví blokádu. Nezastavil ji. Ačkoliv Hamás tři měsíce nevypálil ani jednu raketu, Izrael začal do Gazy najíždět a znovu začal zabíjet lidi,“ popisuje situaci Jana Ridvanová. „Masmédia buď mlčí, nebo novináři přicházejí o práci, když vyjadřují pravdu o událostech.“

Alaa Kassab v anglickém projevu uvedl, že Palestinci mají právo vzdorovat při okupaci své země. „We are not terrorists but we have the right to resist occupation!“

Romský aktivista Jožko Miker situaci přirovnal k Indiánům v Americe, kteří byli masakrováni, když jim lidé z celého světa zabírali jejich území.

 
Demonstrace proti bombardování pásma Gazy, Praha, 24.7.2014
 

Petra Šťastná z ISM CZ v dopise vyzvala českého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby se Česká republika přidala k výzvě 17-ti států EU, díky které by byl Izrael donucen respektovat mezinárodní právo. Ačkoliv od odeslání dopisu uplynuly více jak tři týdny, odpověď nepřišla.

V další části projevu Petra Šťastná zmínila kampaň BDS, která vznikla v roce 2005. BDS znamená bojkot, uvalení sankcí, stažení investic. Může se zúčastnit úplně každý, například bojkotem izraelského zboží z nelegálních osad, další možností je kulturní, ekonomický, či třeba sportovní bojkot.

 
Demonstrace proti bombardování pásma Gazy, Praha, 24.7.2014
 

Nejemotivnější projev měla bezesporu Palestinka Aida El-Housseini. Podle Centra pro střední východ je mrtvých více jak 650, počet zraněných překročil 4600, více jak sto tisíc lidí nemá střechu nad hlavou. Civilisté si podle Izraele za to mohou sami, mají uprchnout, ale když uprchnou, stejně je zabíjí ve školách OSN.

Nedávno byli zabiti chlapci ve věku kolem deseti let, když hráli fotbal na mořském břehu. Na místě zemřeli čtyři z nich, pátý při převozu do nemocnice. Izrael mluví o chybě. Vojáci si prý mysleli, že děti jsou prchající bojovníci.

Tu hrůzu si lze jen stěží představit, zasahuje úplně do všech oblastí lidského života. Izrael navíc nebombarduje jen živé, ale bombarduje i mrtvé – útoky cílí i na hřbitovy.

Mrtví nemohou být ani náležitě pohřbeni, protože se k nim kvůli bombardování nikdo nedostane. A i kdyby se k nim někdo dostal, do márnic se všichni mrtví nevejdou, jsou totiž přeplněné. Pokud jsou vůbec pohřbíváni, tak do masových hrobů.

Zdravotníci jsou izraelskými vojáky zabíjeni prioritně. Jeden fotoreportér chtěl vytvořit dokument o práci záchranářů v Gaze, ale byl zabit s celou posádkou vozu. Civilista, který pomáhal raněným, byl zastřelen odstřelovačem.

Zatímco Evropa nevyvíjí žádný tlak na ukončení konfliktu, v Latinské Americe a jinde toho schopní jsou. Ekvádor odvolal svého velvyslance a požádal, aby izraelský velvyslanec opustil zemi na protest proti současným masakrům. V Jihoafrické republice, i když to neprošlo, alespoň kongres vyzval vládu, aby odvolali velvyslance. V Chile přerušili s Izraelem ekonomické styky.

Nejúčinnějším nátlakem na Izrael by bylo vojenské embargo na dodávání jakýchkoliv zbraní. Kde nejsou zbraně, tam nelze jen tak zabíjet civilisty.

 
Přílohy:

Výzva Lubomíru Zaorálkovi

„Vážený pane ministře,
jako podporovatelé spravedlivého míru založeného na mezinárodním právu a rovných právech pro všechny Vás naléhavě žádám, abyste využil deklarovaných nadstandardních vztahů mezi Českou republikou a Izraelem a přijal taková opatření, která budou schopná donutit Izrael k dodržování mezinárodního práva. Kolektivní potrestání a cílené útoky na civilisty jsou porušením mezinárodního práva a nelze je tolerovat. Česká republika společně s Evropskou unií by měla učinit kroky, které budou mít významný dopad a učiní Izrael zodpovědným za trvalé porušování mezinárodního práva. Naprosté nerespektování základních lidských práv ze strany Izraele a jeho sabotáž jakéhokoliv úsilí dosáhnout spravedlivého míru založeného na mezinárodním právu musí vést ne pouze k deklarativnímu kroku, ale ke skutečným cílům. Naléhavě Vás proto vyzývám, abyste odsoudil útoky na Gazu, zabíjení civilního obyvatelstva a nedávné krvavé masakry a abyste dal jasnou výzvu Izraeli, aby okamžitě zastavil útoky, odstoupil od kolektivního potrestání Palestinců a ukončil blokády pásma Gazy. Dále Vás naléhavě vyzýváme k učinění kroků nezbytných k pozastavení asociační dohody mezi EU a Izraelem a ukončení účasti izraelských vojenských společností ve výzkumných programech EU. Nebude-li asociační dohoda pozastavena, získá tím Izrael jasný signál, že nebude ho činit zodpovědným za pokračující porušování lidských práv a mezinárodních dohod.“