Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Sté výročí vzniku Československa: Zeman s Kiskou položili věnce k památníku na Vítkově

 

U památníku na Vítkově se konalo pietní shromáždění ke 100. výročí od vzniku Československa.
U památníku na Vítkově se konalo pietní shromáždění ke 100. výročí od vzniku Československa.

 

Český prezident Miloš Zeman spolu se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou položili věnce k památníku na Vítkově. Stalo se tak ke stému výročí od vzniku Československa. Vedle nich pietě přihlížel premiér Andrej Babiš se slovenským premiérem Petrem Pellegrinim, Tomio Okamura s Dominikem kardinálem Dukou a ministr obrany Lubomír Metnar.

Oproti minulým letům pietu provázela překvapivě vysoká bezpečnostní opatření. Vítkovské parky střežila na každých 20-ti metrech dvoučlenná policejní hlídka, včetně celého keřového porostu kolem památníku. Diváci stáli v dlouhé frontě u zátaras, za které byli vpouštěni ve skupinkách po dvaceti osobách, kde je čekala prohlídka na detektoru kovů a jejich tašky byly prohlíženy skenem ve speciálně upraveném vozidle. Krátce na to, po vpuštění jen pár desítek osob, jeden z vojáků ohlásil zbylým lidem ve frontě, že před Vítkovem došla kapacita pro diváky a nikdo další již nebude na pietu vpuštěn. Lidé tak odcházeli zklamaní a dlouhá fronta brzo prořídla na skupinku asi 40 osob, která byla následně překvapivě opět vpuštěna na pietní shromáždění.

Kvalita bezpečnostního shromáždění však nebyla příliš vysoká. Zejména z toho důvodu, že se diváci nesetkávali s VIP hosty až za zátarasy po důkladných kontrolách, ale už před vstupem k památníku. Kolem dlouhé fronty diváků tak například projelo auto slovenského prezidenta Andreje Kisky, který vedle diváků vystoupil a vydal se pěšky k vedlejšímu vchodu.

Kameraman České televize v pláštěnce.
Kameraman České televize v pláštěnce.

Diváků byla sotva stovka.
Diváků byla sotva stovka.