Středa 29. listopadu, 2023
Evropský rozhled

Sté výročí vzniku Československa: Vojenská přehlídka na Evropské třídě

 

 

V neděli 28. října 2018 se od 14 hodiny odpolední konala na Evropské třídě vojenská slavnostní přehlídka při příležitosti stého výročí od založení Československa. Účastnily se jí jednotky a technika Armády ČR, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, Městské policie hlavního města Prahy, Celní správy ČR a jednotky Hradní stráže a Čestné stráže AČR. Do přehlídky bylo zapojeno celkem 4 357 lidí a 236 kusů techniky, z toho 3 425 vojáků AČR a 835 příslušníků dalších IZS.

Náčelník Generálního štábu AČR generál Aleš Opata přivítal prezidenta České republiky Miloše Zemana, ten příslušníky armády pozdravil hlasitým „Nazdar“. Tím byla vojenská přehlídka zahájena.

„Vojáci Armády ČR, dnes večer bude do Vladislavského sálu vnesen meč Milana Rastislava Štefánika, prvního ministra obrany samostatného československého státu. Ponese ho veterán z Afghánistánu. Toto spojení, které překlenuje sto let, vypovídá o dějinách naší země a tedy i o dějinách naší armády. Armády, která chtěla bojovat a nebylo jí to umožněno. Armády, která byla armádou satelitního státu. Ale také nyní o dějinách armády svobodné společnosti, která plní své mezinárodní závazky v boji proti největšímu nepříteli lidstva, a to je mezinárodní terorismus. Dovolte mi, abych poděkoval všem těm, kteří zorganizovali tuto přehlídku. Přehlídku, která je demonstrací připravenosti Armády ČR chránit naše národní zájmy, zájmy bezpečnosti všech občanů,“ pronesl prezident Miloš Zeman.

 

 

Moderátoři slavnostního odpoledne následně připomněli v tribunách sedící vzácné hosty, jednak již zmíněného prezidenta České republiky Miloše Zemana, dále také amerického ministra obrany Jamese Mattise. Posléze jmenovali předsedu Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, předsedu Národní Rady SR Andreje Danka, předsedu vlády ČR Andreje Babiše, předsedu slovenské vlády Petera Pellegriniho, ministra obrany ČR Lubomíra Metnara, ministra obrany SR Petera Gajdoše, náčelníka Generálního štábu AČR generála Aleše Opatu, policejního prezidenta generálmajora Tomáše Tuhého, generálmajora Drahoslava Rybu, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR.

Oproti roku 2008 se do vojenské přehlídky zapojily jednak Čestné stráže Ozbrojených sil SR, ale také čestné jednotky Francie, Spojených států amerických, Velké Británie a Itálie se státními vlajkami. Do přehlídky byla také zapojena aktivní záloha Ozbrojených sil ČR.

Sto let od vzniku samostatné Československé republiky si připomínáme ambiciozní projekt Tomáše Garrigue Masaryka, jemuž po boku stáli Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik, ale také Alois Rašín, Jiří Stříbrný a Antonín Švehla.

Nad Evropskou třídou proletěla chlouba českého letectva – letouny JAS 39 Gripen, což je stíhací, bitevní a průzkumný letoun pokročilé čtvrté generace. Kvůli počasí byl počet letounů omezen, ale proletěly ještě tři vrtulníky W-3A Sokol – tento stroj přepraví maximálně 12 osob a materiál do 2 200 kg a slouží také pro potřeby pátrací záchranné služby.

K jubilejnímu výročí žije v republice 450 lidí, kteří byli v říjnu 1918 na světě. Moderátoři zmínili, že demokratická republika je velmi křehká, proto se o ní musíme starat a musíme jí opečovávat, být k sobě vstřícní, empatičtí a slušní.

 

 

V čele průvodu pochodoval velitel Pozemních sil generálmajor Josef Kopecký a bojový prapor Hradní stráže, za ním jednotky Hradní stráže následované bojovým praporem Generálního štábu AČR. Za Čestnou stráží Ozbrojených sil Armády SR přicházely delegace dalších zemí – Francie, Velké Británie, Itálie a Spojených států amerických. Dále byly neseny vlajky členských států Severoatlantické aliance a členských států Evropské unie.

Za nimi pochodovaly celky Pozemních sil již zmíněného velitele generálmajora Josefa Kopeckého. Za Pozemní síly pochodovalo celkem 681 lidí. Za ně se objevila:

4. brigáda rychlého nasazení „Obrany národa“ založená v roce 1994
7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“
13. dělostřelecký pluk „Jaselský“
14. pluk logistické podpory Pardubic
15. ženijní pluk z Bechyně
31. pluk radiační, chemické, biologické ochrany z Liberce
53. pluk průzkumu a elektronického boje Generála Heliodora Píky

Po Pozemních silách AČR nastoupily celky Vzdušných sil AČR, které jsou reprezentovány letectvem taktickým, vrtulníkovým a dopravním. Je reprezentovaly jednotky:

21. základna taktického letectva
25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic

Sekci podpory Ministerstva obrany reprezentovaly:

Agentura logistiky
Agentura vojenského zdravotnictví

V závěru přehlídky AČR prošli Evropskou třídou studenti vojenských škol a celky Aktivní zálohy Ozbrojených sil AČR. Aktivní zálohy mají nyní 2700 vojáků, z toho 240 žen.

Po armádě nastoupily celky IZS a Policie ČR s prapory všech útvarů celostátního dosahu. Po nich nastoupili příslušníci Hasičského záchranného sboru, Celní správa a úplně na závěr přiklusaly bělouši českého plemene starokladrubských koní, kteří jsou zapsání na seznamu národních kulturních památek České republiky.

 
2018_10_28_Prehlidka_09
 

Poté přehlídka pokračovala příjezdem techniky – celkem 236 kusů.

Ukázku techniky zahájila sedmičlenná motocyklová četa Hradní stráže na motocyklech BMW 1200. Předvedly se vozy Vojenské policie. 43. výsadkový prapor z Chrudimi představil vozy Land Rover Defender Kajman. Za Kajmany přijely víceúčelové terénní čtyřkolky Bombardier a víceúčelové terénní šestikolky Polaris.

Následovala přehlídka lehké vojenské techniky.

53. pluk Generála Heliodora Píky ukázal vozidlový ochranný rušič Iveco. Dále byly k vidění bojové velitelské lehké obrněné vozy Iveco 50 BVR 74, lehké obrněné vozidlo Iveco dělostřeleckého průzkumu, souprava lehkého obrněného vozidla CBRN a Land Rovery Defender 130 RCH, 110 RZ. Z lehké techniky jako poslední přijela lehká obrněná vozidla Dinga.

Z těžké techniky jako první předvedl 73. tankový prapor velitelský tank T-72M4 CZ a vyprošťovací tank VT-72M4 CZ. Diváci si mohli prohlédnout průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA, či vyprošťovací pásové vozidlo BVP – VPV. Na přehlídce nechybělo ambulantní obrněné vozidlo OT-90 AMB-S a kolové obrněné transportéry Pandur II ve verzi průzkumné, průzkumné s radiolokátorem, ženijní a zdravotnické.

 
2018_10_28_Prehlidka_17
 

Na modifikovaném podvozku Tatra se vezla samohybná kanónová houfnice vz. 77 Dana. 4. brigádáda rychlého nasazení představila dělostřelecké minomety PRAM-L vz. 82 vezené na Tatře T815. Dále mobilní dělostřelecký střelecký a vyhledávací radiolokátor ARTHUR.

Ženijní pluk ukázal univerzální dokončovací stroj instalovaný na automobilovém podvozku TATRA T815, za ním jel nakládač a teleskopický manipulátor JLG 4017 RS a buldozer caterpillar. Představen byl komplex k likvidaci protipěchotních a protitankových min Božena 5 a pontonová mostová soustava T815 PMS s člunem Veronika ve vleku. Dále transportér obojživelný samohybný pro plavidlovou přepravu a mnoho další vojenské i nevojenské techniky.

Vojenská přehlídka byla zakončena přeletem tří dvoumotorových bitevních vrtulníků Mi-24/35, které na obloze ve zvukovém doprovodu dvou JAS 39 Gripenů vytvořily trikolóru.

Po celou dobu slavností hrála Ústřední hudba AČR.