Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Státní duma přijala zákon o regulaci messengerů a anonymizérů

 
Leonid Levin, předseda parlamentního výboru pro informační politiku
 
Ruská Státní duma ve třetím a posledním čtení přijala zákon o omezení anonymizérů a používání messengerů. Současně byl vydán zákon o omezení prodeje SIM karet. Operátoři budou mít povinnost identifikovat uživatele SIM karet a vyžadovat od nich doklady totožnosti. Zároveň dojde k omezení VPN-služeb, které zpřístupňují zakázané stránky v Rusku. Zákon vstoupí v platnost 1. listopadu 2017.

Všichni uživatelé messengerů budou identifikovatelní podle telefonního čísla. Provozovatelé budou muset mazat příspěvky, které porušují ruské zákony. Po rozhodnutí soudu budou mít povinnost omezit přístup ke službám konkrétním uživatelům.

Mimo zákon se ocitne anonymizační síť Tor.

Předseda ruského parlamentního výboru pro informační politiku Leonid Levin uvedl, že se tak stalo za účelem ochrany ruských občanů před terorismem a extremismem, který se aktivně šíří prostřednictvím moderních technologií a internetu.

 
Odkazy:
Леонид Левин: завершается важный с точки зрения безопасности этап выстраивания идентификации пользователей начиная от сим-карты до мессенджера

Госдума приняла законы о регулировании мессенджеров и запрете анонимайзеров