Středa 6. prosince, 2023
Evropský rozhled

Stanovisko Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k ruské eskalaci bezpečnostní situace na Donbasu

 
Vlajka Ukrajiny
 

Jelikož ruská strana obvinila Ukrajinu z údajné přípravy ozbrojené ofenzívy na Donbas, uvádí Ministerstvo zahraničních věcí následovné:

Státní příslušníci Ukrajiny se nachází na obou stranách kontaktní linie. Jejich mír, bezpečnost a blahobyt jsou pro Ukrajinu absolutní prioritou.

Tvrzení, že ukrajinská vláda hodlá zahájit útočnou operaci na dočasně okupovaná území Doněcké a Luhanské oblasti, jsou mimo realitu.

Ukrajina také neprovádí a ani neplánuje žádné sabotážní akce na Donbasu.

Kategoricky odmítáme pokusy Ruska zhoršit již tak napjatou bezpečnostní situaci.

Zůstáváme pevně odhodláni k politicko-diplomatickému urovnání a spolu s našimi partnery maximalizujeme úsilí o snížení napětí a udržení situace v souladu s diplomatickým dialogem.

Naproti tomu pozorujeme, jak Ruská federace rozvíjí svou kampaň za pomoci masivního šíření dezinformací, narůstá odstřelování ukrajinských pozic a civilní infrastruktury, používají se zbraně zakázané minskými dohodami a eskaluje bezpečnostní situace.

Vyzýváme mezinárodní společenství, zahraniční státy a mezinárodní organizace, aby okamžitě odsoudily provokace vedené Ruskou federací a jejími okupačními správami na Donbasu, které podkopávají proces politicko-diplomatického urovnání.

Absence vhodné reakce nebo neutrálního postoje poslouží pouze další eskalaci.