Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Stanovisko Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k bombardování činoherního divadla v Mariupolu ruskými ozbrojenými silami

 

Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.
Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.

 

Ozbrojené síly Ruské federace nadále zaměřují raketami a bombami objekty civilní infrastruktury na Ukrajině, a to v rozporu s normami mezinárodního práva, zejména práva humanitárního.

Dne 16. března svrhlo ruské letectvo silnou bombu na budovu činoherního divadla v Mariupolu. Budova divadla sloužila jako úkryt pro stovky obyvatel Mariupolu, kteří přišli o své domovy v důsledku bombardování a ostřelování města ruskými ozbrojenými silami.

Útok bomby zdemoloval centrální část budovy divadla, což způsobilo, že pod troskami bylo pohřbeno velké množství lidí. Odhad přesného počtu postižených osob není v současnosti možný kvůli pokračujícímu ostřelování.

Záměrným bombovým útokem na místo, kde se shromáždil velký počet civilistů, se Rusko dopustilo dalšího válečného zločinu.

Zločin proběhl ve stejnou chvíli, kdy předseda Mezinárodního soudního dvora vyhlásil rozsudek, který nařizuje Rusku okamžitě zastavit veškeré válčení na území Ukrajiny.

Putinův režim už dávno překročil hranice lidskosti. Ukrajinští diplomaté vynaloží veškeré úsilí, aby zajistili, že každý, kdo se podílí na tomto a stovkách dalších zločinů proti Ukrajincům, byl potrestán.

Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zesílilo tlak na Rusko prostřednictvím sankcí s cílem zastavit zvěrstva páchaná ruskými ozbrojenými silami na Ukrajině a aby dále poskytovalo naší zemi podporu při obraně ukrajinského lidu.