Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

Stáhli jsme všechny investigativní články o „ricinovém“ Andreji Končakovovi

 

Andrej Viktorovič Končakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy, květen 2019
Andrej Viktorovič Končakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy, květen 2019

 

Z Evropského rozhledu byly v posledních dnech staženy investigativní články k ruskému diplomatovi Andreji Končakovovi. Stalo se tak na základě informací v médiích, kdy byl Andrej Končakov označen za důstojníka ruské FSB, který 14. března 2020 přiletěl do Prahy s kufříkem, ve kterém měl mít jedovatý ricin.

Evropský rozhled se situací kolem Ruského střediska vědy a kultury, včetně ruského diplomata Končakova a jeho předchůdců ve vztahu k české extrémistické scéně, věnuje již od roku 2014, nemohlo mi tedy v poznámkách ze 14. března 2020 uniknout, že jsem jej kolem 14 hodiny odpolední během své botanické procházky potkala v místě jeho bydliště, jak podpírá starého pána a vede jej pomalými kroky k autu. Nevylučuji, že z Moskvy přiletěl například již dopoledne, ale připadá mi málo pravděpodobné, že by si po příletu z Moskvy naplánoval cestu autem se starým pánem s omezenou schopností pohybu.

Z tohoto důvodu jsem stáhla články o Andreji Končakovi, neboť se odmítám v tomto období podílet na kampani zaměřené proti jeho osobě. Věřím, že se časem objeví důkazy, že Andrej Končakov v tento čas byl již v České republice a věnoval se péči o starého pána, a nebude to tak pouze postavené na nepodloženém svědectví.