Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Spotřebitelské úvěry financují terorismus

Amedy Coulibaly si na přípravu sebevražedného útoku v Paříži vzal osobní půjčku u úvěrové společnosti Cofidis. Zveřejnil to 14. ledna francouzský deník La Vois du Nord (Hlas severu). Spotřebitelské úvěry, jak k tomu píše deník Libération, se těší mezi sebevražednými atentátníky velké oblibě.

Prachy500

Guillaume Gendron v Libération si povšiml, že Amedy Coulibaly potřeboval teologickou lekci, aby se smířil s tím, že umře a nechá po sobě dluhy, protože to islám zapovídá. Djamel Beghal, emir, který Coulibalyho získal pro džihád, ho musel přesvědčit, že zákaz nechat po sobě nesplacené dluhy se týká jen ideální islámské společnosti. Gendron cituje knihu Les Français jihadistes (Francouzi džihádisté) svého kolegy Davida Thomsona, podle níž si džihádisté spotřebitelské úvěry berou často. Nejen že je mohou snadno získat, ale také si obvykle snadno omluví, že je po smrti nechají nesplacené: tyto úvěry jsou lichva a lichva je hřích.

V českém prostředí se tváří v tvář zadluženosti domácností, a zejména množství a následkům exekucí, vnucuje otázka, zda jsou spotřebitelské úvěry vůbec vhodné pro něco jiného než na sebevražedný atentát.