Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Spolupracovníci separatistů na Donbase protestovali před Velvyslanectvím Ukrajiny a Generálním štábem Armády ČR (část 5.)

 

Ivan David před Velvyslanectvím Ukrajiny, pondělí 5. listopadu 2018.
Ivan David před Velvyslanectvím Ukrajiny, pondělí 5. listopadu 2018.

 

Posledním řečníkem byl Ivan David z Nové republiky, dříve známý spíše jako bývalý ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích nebo také jako bývalý ministr zdravotnictví za Zemanovy vlády. V pátém díle seriálu zveřejníme doslovný přepis jeho projevu před Velvyslanectvím Ukrajiny ze dne 5. listopadu 2018, a poté se zaměříme přímo na osobu Ivana Davida, jeho účast na Vratimovských seminářích a jeho portál Nová republika.

 
Projev Ivana Davida

Ivan David se rozhodl navázat na předřečníka Milana Krajču a podívat se na situaci z trochu větší perspektivy. Konkrétně přirovnal afghánské teroristy, kteří nedávno zabili české vojáky, k partyzánům, kteří bojují za svobodu své vlasti, a v podobném duchu pokračoval i v popisu donbaských separatistů. Nešetřil ani kritikou nad Spojenými státy americkými.

Ke studijním a poznávacím účelům přinášíme slovo od slova jeho projev, ačkoliv si uvědomujeme, že může naplňovat skutkovou podstatu trestného činu, toto ale přenecháme k posouzení odborníkům v oblasti práva:

 
„Občas slýcháme, jaké máme povinnosti, jaké máme závazky, ale ne my, to oni se nabídli, že budou sloužit cizí moci. Oni věří, že je tato cizí moc udrží u moci v naší zemi, o to jde. Dříve se tomu říkalo normalizace, nebo protektorát. Protektor je ten, kdo chrání. V tomto případě chrání svojí kořist před konkurencí. Dnešní protektoři nejsou jiní a ani dnešní kolaboranti nejsou jiní. Je to stále stejná verbež.

Uplynulo pár dní od chvíle, kdy se do vlasti vrátili vojáci v kovových rakvích. Hodní chlapci, kteří se nechali navléci nejdříve do českých a pak německých uniforem. Byli zabiti teroristy. Za války se našim teroristům říkalo partyzáni. Jejich partyzánům se dnes říká teroristi.

A naši politici zase mluvili o tom, že se prý v písku Afghánistánu bojuje o Prahu, proti terorismu. Je to prý jako když se v roce 1936 bojovalo o Prahu u Madridu. Ale je to lež. O Prahu se proti terorismu bojuje úplně jinde – v Sýrii a na Ukrajině. A proto jsme dnes tady před Velvyslanectvím Ukrajiny.

Je to ale úplně jiný typ terorismu, nebojuje se proti domorodcům s lehkými zbraněmi, kteří využívají znalosti domácího terénu a sympatií místního obyvatelstva. Ti jsou na naší straně, my jsme na jejich straně. Bojuje se proti terorismu armád vyzbrojených těžkými zbraněmi, tanky, raketami a letectvem. Proti státnímu terorismu.

To světová mocnost pomocí loutkových režimů bojuje s Ruskem o Rusko, o jeho nerostné bohatství, o jeho vliv, o jeho spojenectví s Čínou. O dominanci ve světě proti hrozbě v přerodu světa v multipolární. Bojuje se proti ustavení nové rovnováhy sil, proti světu, kde nebude Amerika first, ale jednou z nemnoha prvních.

Prý jsme protievropští. Není to pravda, my máme Evropu rádi, a proto jsme proti válce. Ano, na východní Ukrajině se bojuje o Prahu, bojuje se tam totiž nejen za Lugansk a Doněck, bojuje se tam i o Vídeň, nebo Řím. Bojuje se tam dokonce za Varšavu, i když proti Varšavě, bojuje se tam proti třetí světové válce, proti poslední světové válce. A bojuje se tam statečně. Kromě té statečnosti je potřeba přece ocenit to, co oni dělají proti válce a vyjádřit jim svůj dík.“

 
Ivan David a Vratimovské semináře

Ivan David je pravidelným účastníkem seminářů pořádaných krajní levicí. Jako řečník se zúčastnil Vratimovského odborného semináře, a jeho obdob Litoměřického i Jihlavského.

Vratimovské semináře spadají pod osvětovou činnost KSČM a probíhají na nich strategické a ideové přednášky. Konají se již od roku 1992. V odborné publikaci Krajní pravice a krajní levice v ČR (Bast M., Mareš M., Smolík J., Vejvodová P.) v kapitole Konfrontačních a násilných strategiích autoři poukazují na jeden z výroků volebního manažera KSČM Karla Klimši, který osvětluje důvody konání Vratimovských seminářů: „Strana, která má před sebou velké úkoly, ambice a cíle, musí umět svému funkcionářskému aktivu pravidelně zprostředkovávat potřebné informace, fakta a argumenty na vysoce kvalitní úrovni. Bez teorie z účinné propagandy by strana zůstala němá.“

Ivan David v roce 2015 na Vratimovském semináři rozebíral mediální manipulaci s veřejností, když kritizoval mainstreamová média. Popisované mechanismy ale používají i české alternativní weby spadající do kategorie proruských nebo desinformačních portálů. Ivan David, profesí psychiatr, má v oblasti manipulací hluboké odborné znalosti.

„Lidé často přeceňují svoje IQ a vzdělání, mnohem důležitější je kritické myšlení, apriorní přesvědčení, emocionální zaujetí. Matematik Marián Kechlibar řekl, že někdy si člověk odnese zajímavější postřeh od prodavače jablek, než od docenta astronomie. Vysvětluje to izolovaností akademiků, ale ještě důležitější je, že lidem, kterým se podařilo vystudovat trošku vyšší školu, mají tendenci sebe sama považovat za chytré a spoléhat na vlastní úsudek, a tak jsou snadno indoktrinováni. Málokdo totiž přezkoumává premisy svých vlastních soudů. Tak zvané katatymní myšlení je ovládáno emocemi pod vlivem minulé zkušenosti a závisí na tom, co má jedinec rád, co nenávidí,“ vysvětluje během semináře Ivan David.

„V naší demokratické společnosti jde o to dosáhnout souhlasu většiny, takže se používá méně logické argumentace a více se útočí na emoce. […] Dnes žijeme v době, kdy lze poměrně levně ovlivňovat z vlastních zdrojů aktivní část společnosti, která se pak sama může podílet na potřebných změnách, a to za podmínky, že budou dobře organizováni a budou mít jasnou představu smysluplného cíle.“

 
>>Poslechněte se projev Ivana Davida na Vratimovském semináři – zdroj: YouTube
 

Nové republika Ivana Davida pořádá Jihlavské semináře, na kterých se svými přednáškami vystoupil například Jaroslav Bašta, Jan Schneider, Petr Žantovský, Lenka Procházková, Oskar Krejčí, Josef Skála, Radim Valenčík či Martin Kunštek a další. Účastnil se v podobném zastoupení řečníků i Litoměřického odborného semináře ke stému výročí Československa, který pořádal KV KSČM Ústí n. L. spolu s GUE/NGL.

 
Evropské hodnoty analyzovaly Novou Republiku

Evropské hodnoty zařadily portál Nové republiky na seznam desinformačních portálů, včetně podrobného dovysvětlujícího komentáře, který poukazuje i na skutečnosti, které zazněly během demonstrace před Velvyslanectvím Ukrajiny.

Ivan David podle Evropských hodnot šíří konspirační teorie. Například sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou bylo podle něho „mnohonásobnou vraždou, za kterou by měla nést odpovědnost strana USA a spřátelených oligarchátů, které si říkají demokratické, vyspělé, svobodné, atd“. Mezinárodní tým vyšetřovatelů přitom prokázal, že raketový systém BUK použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil a odpálen byl z území, která byla tou dobou plně pod kontrolou separatistů.

Během demonstrace několikrát z úst řečníků zaznělo, že USA pomáhají Islámskému státu, nebo že Ukrajina nasazuje proti separatistům na Donbase rekrutované bojovníky Islámského státu. I pro tyto a podobné výroky se Nová republika ocitla na seznamu desinformačních portálů Evropských hodnot:

„Po boku několika dalších webů server Nová republika publikoval nepodložený článek o tom, že němečtí letci při společné misi s Rusy v Sýrii odhalili, že USA pomáhají Islámskému státu a chrání jeho konvoje s pašovanou ropou. Německo však musí podle autora mlčet, neboť je vydíráno americkou vládou.“

 
>>Podívejte se na souhrn Evropských hodnot k Nové republice
 

V šestém díle o demonstraci proti válce na Donbase se zaměříme na pohled demonstrantů k Moskevskému a Kyjevskému patriarchátu, a poté se zaměříme na jejich projevy před Generálním štábem Armády České republiky.

 
Předchozí díly: [1], [2], [3], [4], [5 – tento díl]