V závěrečném desátém díle o demonstraci komunistů proti válce na Donbase uspořádané dne 5. listopadu 2018 před Velvyslanectvím Ukrajiny se zaměříme na následný pochod ke Generálnímu štábu Armády České republiky. Před štábem zazněl projev Nikoly Čuříka, který odsoudil prodej českých houfnic Gvozdika firmou Excalibur Army na Ukrajinu a následně zkritizoval státní vyznamenání udělené Milošem Zemanem pro majitele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, pod jehož holding Excalibur Army spadá. V následujících částech si tento prodej houfnic přiblížíme, stejně tak okomentujeme, za co komunisté prezidenta Zemana v posledních týdnech kritizují.
Projev Nikoly Čuříka
Ačkoliv projev Nikoly Čuříka pronesený před Generálním štábem Armády České republiky obsahuje mnoho nepřesností, zveřejňujeme jej slovo od slova včetně podivných větných konstrukcí, jež neodpovídají pravidlům českého jazyka, a to zejména z důvodu, že na prorusky zaměřených demonstracích mnozí řečníci používají velmi špatnou češtinu, případně se jim do projevu vloudí ruské výrazy, a toto by nemělo být přehlíženo. Nepřesnosti uvedeme na pravou míru v dalších podkapitolách.
„Děkuji, že jste šli s námi takový spíš symbolický pochod sem před budovu Generálního štábu armády České republiky. Šli jsme sem z toho důvodu, že chceme vlastně tomu protestu, který tradičně děláme před ambasádou, před Velvyslanectvím státu Ukrajina, se tentokrát tento rok vyjádřit k úloze, kterou hraje Česká republika v tomto konfliktu, která tato úloha rozhodně není světlá.
Česká republika se tento rok zapojila do konfliktu na Donbase nejen nějakou symbolickou podporou, nejenom politickými deklaracemi, nejenom vyjádřením určité sounáležitosti s režimem v Kyjevě, který nebyl, jak už víme, zvolen demokratickou cestou, ale cestou násilí a svržením demokraticky zvoleného prezidenta. Ale tento rok se Česká republika připojila do války na Donbase také vývozem zbraní, což myslím, že by stálo za to připomenout a co by mělo zaznít. Nejde jenom o tedy nějakou výstroj, nějakou podporu, techniku, která nezabíjí, ale jde skutečně o zbraně, které jsou nasazovány do bojů přímo na frontě Luganské a Doněcké lidové republice.
Konkrétně připomeňme prodej dubnový a červnový prodej dvou těžkých zbraní, bojových vozidel pěchoty, které byly prodány v počtu desítek kusů a samohybných houfnic Gvozdika neboli Karafiát jsem se dočetl, což je technika z osmdesátých let, samozřejmě z našeho pohledu třeba zastaralá, nicméně plně funkční a plně způsobilá k tomu způsobovat škody, útrapy a zabíjení, jak příslušníků opolčenců na Donbase, tak bohužel a především civilního obyvatelstva. Tento vývoz uskutečnila firma Excalibur Group, jejíž hlavním majitelem je rodina pana miliardáře Strnada, pana Strnada, který byl před několika dny vyznamenán vyznamenáním na náš státní svátek na Pražském hradě, což považuji za hanebné.
To jsem chtěl tadyhle říct a to si myslím, že by rozhodně Česká republika touto cestou jít neměla, tuto podporu by měla okamžitě, ale okamžitě, ukončit.“
Poté předal slovo ostatním, ale nikdo se nepřihlásil.
Prezidentské volby na Ukrajině
Viktor Janukovyč byl zvolen za prezidenta Ukrajiny v roce 2010, kdy v druhém kole porazil Juliju Tymošenkovou. Tato volba podle mezinárodních pozorovatelů OBSE probíhala čestně, ačkoliv Tymošenková měla dopředu obavy z podvodů a po druhém kole se pokusila volby zneplatnit. Později svoji žalobu stáhla s odůvodněním, že soudci odmítají vyslechnout svědky a využít písemné důkazy, které jim předložila. Ačkoliv tak Janukovyč nezískal ani 50 % hlasů, stal se prezidentem Ukrajiny. Tymošenková byla po volbách v politicky motivovaném soudním procesu odsouzena na sedm let odnětí svobody za podepsání nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Její uvěznění bylo překážkou pro podepsání smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Po vypuknutí politické krize a protestech na Euromajdanu byl Viktor Janukovyč ukrajinským parlamentem sesazen a Julija Tymošenková se dostala na svobodu. Následně Viktor Janukovyč vyhlásil nové volby, ve kterých v prvním kole volby vyhrál Petro Porošenko s 54 % převahou. V Doněcku tou dobou už proruští separatisté bránili voličům ve volební účasti a před některými voličskými místnostmi v Luhansku se dokonce střílelo.
České houfnice 2S1 Gvozdika (Karafiát) na Ukrajině
S odvoláním na Armádní noviny a ukrajinský portál Uprom.info obdržela Ukrajina 33 sovětských samohybných houfnic 2S1 Gvozdika z České republiky, a to přes polskou firmu Wtórplast, která houfnice nakoupila ze skladů české firmy Excalibur Army. V Šepetivském opravárenském závodu projdou modernizací a budou předány ukrajinské armádě. V roce 2017 podobně ukrajinská armáda získala 30 bojových vozidel pěchoty BVP-1, které poté prošly modernizací v Žytomyrské továrně na obrněná vozidla. [1,2]
Tvrzení, že Česká republika se do konfliktu zapojila prodejem houfnic až v roce 2018, tak není pravdivé, vozidla se na Ukrajinu vyvážela již dříve. Taktéž není pravda, že technika je zastaralá, neboť jak již bylo uvedeno, Ukrajinci svojí techniku před nasazením do bojů modernizují. Například systémy řízení palby tak mohou být zcela nové, jako u modernizovaného vozidla BMP-1UMD. [1]
Jelikož ale není známo, jak modernizace probíhá, nemá smysl rozepisovat, jaké vlastnosti měla původní 2S1 Gvozdika, protože houfnice po generální opravě mohou mít naprosto nové parametry. O původních strojích se lze ale dočíst na stránkách Vojenského historického ústavu Praha. [3]
Už nechtějí podporovat Zemana
Kdo se pohybuje v prostředí českých komunistů, nemohl si nepovšimnout, že u nich podpora Miloše Zemana v posledních týdnech klesá.
Nikola Čuřík, který za KSČM kandidoval ve volbách do Zastupitelstva hl. m. Prahy ve dnech 5. a 6. října 2018 na 21. místě, jako jeden z důvodů uvádí udělení státního vyznamenání zbrojaře Strnada na Pražském hradě, pod jehož holding Czechoslovak Group firma Excalibur Army spadá.
Strnadovo ocenění za zásluhy o stát bylo v médiích často kritizováno, nicméně z jiného úhlu pohledu – jeho firmy totiž přispěly Miloši Zemanovi miliony korun na prezidentskou kampaň.
Další kritika zazněla o několik dní později, v úterý 27. listopadu 2018, přímo na půdě ÚV KSČM v Praze, a to během přednášky mladých komunistů a bývalého plukovníka Bureše o jejich společné cestě do Sýrie.
Major v záloze Pruška, který pracoval u II. správy Státní bezpečnosti, v ústředí strany uvedl, že ho zaráží Zemanova servilita vůči Izraeli, i když si myslí, že v místnosti je přítomna spousta jeho voličů. Nějak se mu totiž zdá, že Miloš Zeman o Asadovi prohlašuje, že je to terorista, o Palestincích totéž, a Izrael, který podle Prušky „morduje“ odleva doprava všechny státy kolem sebe, tak tam se jezdí klanět. Pro Prušku je takové vystupování hlavy státu naprosto nepřijatelné a označil za štěstí, že Miloš Zeman nemůže být potřetí zvolen, protože asi by už jeho hlas nedostal.
Filmování před Generálním Štábem Armády České republiky
Zatímco je před Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky zakázáno se shromažďovat, před Generálním štábem Armády České republiky to neplatí. V době, kdy zaměstnanci v práci končili, se před vstupní vrata postavili demonstranti s kameramanem Raptor TV a kromě sebe tak natočili každého, kdo z budovy vycházel.
Všechny díly: [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]
Odkazy:
[1] Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
[2] Україна закупила в Чехії 33 самохідні гаубиці 2С1 «Гвоздика» для Збройних сил
[3] 122mm samohybná houfnice 2S1 Gvozdika (Karafiát)