Kišiněv, 5. července 2024
My, ministři zahraničních věcí Moldavské republiky, Rumunska a Ukrajiny, jsme se sešli dne 05. července 2024 v Kišiněvě, abychom projednali současnou bezpečnostní situaci v našem regionu, stav a budoucí perspektivy spolupráce na základě třístranných jednání, která se uskutečnila v Oděse dne 15. září 2022 a v Bukurešti dne 13. dubna 2023. Připojili se k nám ministři a vysocí úředníci odpovědní za energetiku a infrastrukturu.
Naše státy sdílejí podobné vize a obavy týkající se současného bezpečnostního prostředí v Evropě v kontextu pokračující ruské agresivní války proti Ukrajině a zasazují se o společnou evropskou, demokratickou, mírovou a prosperující budoucnost. Posilujeme náš politický dialog a spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany, obchodu, energetiky, infrastruktury, vzdělávání, jakož i strategické komunikace a boje proti dezinformacím.
Zdůrazňujeme náš závazek vůči nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Moldavské republiky a Ukrajiny v rámci jejich mezinárodně uznaných hranic, včetně jejich teritoriálních vod.
Moldavská republika a Rumunsko znovu potvrzují svou silnou solidaritu, neochvějný závazek a podporu Ukrajině a jejímu lidu, který hrdinně a legitimně bojuje proti ruské nevyprovokované, neoprávněné a nezákonné agresivní válce. Plnohodnotná vojenská invaze, která začala v únoru 2022, je přímým pokračováním ruské agrese, která trvá od února 2014.
Vyjadřujeme pevnou vůli podporovat užší spolupráci s cílem posílit schopnosti čelit ruským hybridním hrozbám a budovat odolnost našich společností, včetně odolnosti vůči dezinformacím. V této souvislosti jsme v Kišiněvě podepsali memorandum o porozumění o boji proti zahraniční informační manipulaci a vměšování.
Srdečně vítáme, že se dne 25. června 2024 konaly první mezivládní konference s Moldavskou republikou a Ukrajinou, které byly oficiálním zahájením jednání o přistoupení k EU s těmito dvěma zeměmi. Jedná se o historický krok, který odráží skutečnost, že obě země patří do evropské rodiny a dělají vše potřebné pro dosažení členství v EU. Moldavská republika a Ukrajina jsou i nadále odhodlány udržitelným a komplexním způsobem pokračovat ve všech reformách nezbytných k tomu, aby se staly plnohodnotnými členy Evropské unie. Vyzýváme k předvídatelnému, solidnímu a dynamickému vyjednávacímu procesu, který by odpovídal očekáváním občanů Moldavské republiky a Ukrajiny. Proces rozšíření o Moldavskou republiku a Ukrajinu je strategickou investicí Evropské unie do sjednocené budoucnosti Evropy.
Moldavská republika a Rumunsko znovu potvrzují svou podporu mírovému vzorci prezidenta Volodymyra Zelenského a vítají úsilí zaměřené na dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu a posílení globální bezpečnosti v návaznosti na výsledky prvního globálního mírového summitu, který se uskuteční 15. a 16. června 2024 v Bürgenstocku ve Švýcarské konfederaci.
Moldavská republika a Rumunsko v této souvislosti znovu potvrzují svou podporu společného komuniké o mírovém rámci a svou připravenost pracovat na nastolení spravedlivého míru pro Ukrajinu v rámci vize, kterou během prvního globálního mírového summitu představila ukrajinská strana.
Moldavská republika a Rumunsko znovu potvrzují svou ochotu přispět k úsilí o obnovu Ukrajiny po skončení konfliktu. Jejich geografická poloha na hranicích s Ukrajinou umožňuje Moldavské republice i Rumunsku hrát zásadní roli při podpoře obnovy a sloužit jako logistické centrum pro zúčastněné společnosti a organizace.
Zdůraznili jsme mimořádný význam rozvoje regionálních elektrických propojení, jako je například podpora projektu druhého okruhu nadzemního vedení 330 kV (OHL, z anglického Over Head Line) „Vodní elektrárna Bălți-Dnestrovsk“, OHL 330 kV „Vulcănești – Artsyz“, OHL 400 kV „Isaccea – Vulcănești – Chișinău“, OHL 400 kV „Bălți – Suceava“, OHL 400 kV „Strășeni – Gutinaș“, OHL 400 kV Suceava – Cernăuți a OHL „Južnoukrajinská jaderná elektrárna – Prymorska – Vulcănești – Isaccea“.
Budeme spolupracovat na zvýšení kapacity propojení transbalkánské trasy zemního plynu v rámci vertikálního plynového koridoru, včetně harmonizace parametrů kvality plynu a rozvoje projektů věnovaných výrobě ekologického vodíku s využitím obnovitelných zdrojů energie.
Moldavská republika vyjádřila připravenost zajistit Ukrajině dodávky elektřiny v rámci „výměny plynu za elektřinu“ tím, že na svém území rozmístí energetické jednotky využívající pro tento účel zemní plyn dodávaný Ukrajinou.
Vzhledem k tomu budou strany hledat řešení, jak učinit plynovou infrastrukturu komerčně spolehlivou.
Dohodli jsme se na spolupráci při mobilizaci mezinárodních finančních prostředků a pomoci pro realizaci těchto projektů, jejichž cílem je posílit energetickou bezpečnost, zajistit udržitelný rozvoj v regionu a přispět k dosažení cílů klimatické transformace.
Vyjádřili jsme ochotu pracovat na zvýšení efektivity a objemu zboží, zejména zemědělských produktů, tranzitujících z/do Ukrajiny přes Moldavskou republiku a Rumunsko do dunajských přístavů se zvýšeným důrazem a prioritou železnic v rámci „solidárních tratí“. Uvědomujeme si rovněž potřebu posílit integrovanou správu hranic, zejména rozvojem multimodálního dopravního uzlu „Reni – Giurgiulești – Galați“ prostřednictvím iniciativy „Zelený koridor“. Souhlasíme s tím, že orgány odpovědné za celní a dopravní politiku našich zemí by měly spolupracovat na vytvoření jednotného digitálního systému pro usnadnění překračování státních hranic dopravci zboží v rámci rozvoje koridoru Sever – Střed, spolu s opatřeními pro posílení spolupráce mezi pohraniční policií, imigračními a dalšími řídicími orgány.
S ohledem na tyto skutečnosti vyjadřujeme své odhodlání určit a využít dostatečné zdroje pro rozvoj řádné a účinné infrastruktury na našich společných hraničních přechodech a v jejich blízkosti.
Zdůraznili jsme význam třístranného formátu dialogu a spolupráce mezi Moldavskou republikou, Rumunskem a Ukrajinou pro sbližování našich států a potvrdili jsme naše pevné odhodlání pokračovat v koordinaci v tomto formátu.
Mihai Popșoi, ministr zahraničních věcí Moldavské republiky.
Luminița Odobescu, ministryně zahraničních věcí Rumunska.
Dmytro Kuleba, ministr zahraničních věcí Ukrajiny.
Odkazy:
Joint Statement of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Moldova, Romania and Ukraine
Přeloženo překladačem DeepL Pro.