Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Španělsko zadrželo tři podezřelé z kybernetické války

Španělská policie zatkla tři podezřelé počítačové hackery, kteří patřili k mezinárodní aktivistické skupině známé jako „Anonymous“.

„Podle policie byli tři zadržení vůdci španělské sekce,“ uvedl policejní specialista na počítačovou kriminalitu Manuel Vazquez.

Počítačový server nalezený v jednom z jejich domovů byl použit ke kybernetickým útokům na dvě hlavní španělské banky, italskou energetickou společnost Enel a na vlády Egypta, Alžírska, Libye, Íránu, Chile, Kolumbie a Nového Zélandu. Ve většině zemí měly útoky politický podtext a sloužily k podpoře Arabského jara a Evropského léta.

Anonymous Chile

Tři zadržení podnikli kybernetický útok také na webové stránky španělské centrální volební komise, a to několik dní před volbami konanými 22. května.

Noc před volbami se pokusili znepřístupnit webové stránky dvou hlavních španělských politických stran a španělského parlamentu, ale policie jejich útoky zmařila.

Stalo se tak ve stejné době, kdy německá policie zabavila počítačové servery německé Pirátské strany. Skupina Anonymous servery používala ke kolektivním diskusím pomocí Etherpadu. Ačkoliv policejní zátah nebyl namířen proti politické straně, došlo k němu dva dny před volbami v Brémách a způsobil, že strana měla nepřístupné webové stránky.

Skupina „Anonymous“ je mezinárodní síť počítačových hackerů s cílem změnit svět. Díky chatům na internetu se domlouvají na DoS útocích (denial-of-services = odepření služby) a poté znepřístupní webové stránky různých organizací po celém světě. Zaměřují se především na vládní cíle a bankovní instituce.

Od října 2010 španělská policie specializující se na počítačovou kriminalitu analyzovala více jak dva miliony řádků z on-line chatů a internetových stránek , až se nakonec dopátrala ke třem podezřelým.

Skupina Anonymous vešla do povědomí lidí díky kybernetickým útokům na webové stránky společností Visa, Mastercard a Paypal.  „Anonymous“ je podezírali, že se snaží poškodit činnost WikiLeaks, protože uveřejnili tajné diplomatické depeše. V důsledku toho bylo v lednu ve Velké Británii zadrženo pět mužů.

Podle analýzy příspěvků na Twitteru je zřejmé, že skupina masivně podporuje revoluční nálady po celém světě.

Není vyloučeno, že se tajné služby Španělska a Velké Británie snaží zpochybnit vážnost Evropského léta tím, že za jejich ideového zakladatele označí hackerskou skupinu „Anonymous“. Mnoho slušných lidí kybernetické útoky vnímá negativně a kdyby se zjistilo, že za nimi stojí zločinné organizace, nikdy by je nepodpořili.