Pondělí 24. června, 2024
Evropský rozhled

Soudy s Adamem B. Bartošem jsou stále nudnější a nudnější

 

Před soudní síní bylo plno novinářů a televizních reportérů. Adama B. Bartoše přišel podpořit prezidentský kandidát Petr Hannig.
Před soudní síní bylo plno novinářů a televizních reportérů. Adama B. Bartoše přišel podpořit prezidentský kandidát Petr Hannig.

 

U Obvodního soudu pro Prahu 1 se uskutečnilo již čtvrté jednání s Adamem B. Bartošem, který je obžalován z mnoha trestných činů, mimo jiné ze schvalování genocidy. Po shlédnutí všech videozáznamů s projevy Adama B. Bartoše během demonstrací se pokračovalo čtením novin Národní demokracie. Adama B. Bartoše přišel k soudu podpořit prezidentský kandidát Petr Hannig.

Před soudní síní se shromáždil neobvyklé vysoký počet novinářů a televizních reportérů. Důvodem ovšem nebyla přítomnost obžalovaného Adama B. Bartoše, ale přítomnost prezidentského kandidáta Petra Hanniga, který obžalovaného morálně podporuje během každého soudního jednání. V rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nesouhlasí s trestním stíháním mladých lidí za výroky na Facebooku a je zastáncem svobody slova. Mnoho mladých lidí si v noci dají skleničku a pustí si na Facebooku lidově pusu na špacýr, pak se odsouzení s nimi vleče celý život jako stigma, nastínil. Na soudu se zdržel jen několik málo minut, musel se připravovat na večerní debatu prezidentských kandidátů.

Během čtvrtečního líčení se po celý den předčítaly noviny Národní demokracie. Důvodem bylo, že PČR do spisového materiálu připisovala svá vlastní vyhodnocení a nebylo tak zřejmé, co je původním obsahem novin. Čtení probíhalo od samotného rána až do uzavření budovy soudu ke čtvrté hodině odpolední. Během této doby stihla soudkyně přečíst z prvního ročníku vydání první až šesté, sedmé a osmé se bude předčítat na jednání dalším.

Soudkyni při předčítání textů nebylo v lavicích pro veřejnost vůbec rozumět. Mnoho lidí usínalo nebo přivíralo oči ve snaze, že snad lépe porozumí předčítanému textu. Zoufalou situaci vykreslil starší pán, který v soudní síni usnul za hlasitého chrápání. Novináři nebyli výjimkou, v soudní síni vydrželi jen během dopoledního jednání. Výjimkou byl fotograf Parlamentních listů, který zůstal až do konce líčení. Odpoledne zbylo z původně přeplněné soudní síně jen osm osob z řad veřejnosti.

Další jednání bylo odročeno na 16. a 23. ledna.