Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Solidární akce na podporu zadržených squotterů z Neklanovy ulice

Včera po deváté hodině večerní se konala spontánní solidární akce na podporu zadržených squotterů z Neklanovy ulice (Praha, Výtoň), kteří mají být v neděli souzeni. Podporovatelé nejen českého squottingu se sešli v Kongresové ulici před policejním sídlem, kde jsou jejich kamarádi předběžně zadržení, aby jim hlukem vyjádřili svou podporu.

 

 

Ač byla akce spontánní a svolaná na poslední chvíli, na místo dorazila stovka osob, mezi nimi i squotteři, kteří sice zadrženi nebyli, ale soudní spor se jim nevyhne. Kromě nich byli mezi přítomnými i významní představitelé anarchistické scény a různých lidskoprávních organizací.

Tlučením do bubnu z prací pračky, píšťalek a řehtaček se snažili vytvořit co největší hluk, aby zadržení squotteři o jejich podpoře věděli. Protože netušili, na které straně budovy jejich okna jsou a v minulosti se už stalo, že je kamarádi neslyšeli, rozhodli se chodit kolem budovy kol dokola, čímž způsobili rozruch mezi hosty v nedaleké restauraci, kterou obcházeli.

Přestože akce nebyla nahlášená, o připravenosti české policie svědčil fakt, že ve stanici metra Vyšehrad, která je nedaleko sídla policie, povstávaly hlídky, které se ptaly podezřelých osob, kam mají namířeno. Spontánní solidární akce, tak jako všechny akce spadající do kolonky „extremismus“, byla natáčena na kameru nejméně třemi policisty, z toho dvěma v civilu.

„Děkujeme všem, co dnes dorazili ke Kongresovému centru vyjádřit hlasitě podporu zadržovaným aktivistům. Nakonec se nás sešlo ke stovce a bylo nás opravdu slyšet. Doufejme, že skandování a pískot dolehl až do cel předběžného zadržení, kde jsou oba aktivisté drženi. Zítra proběhne soud o jehož místě konání a času vás budeme informovat. Pokud máte možnost, přijďte vyjádřit svoji podporu i tam,“ uvedl k akci Anarchstický černý kříž (ABC).