Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Sněženková ulice v Praze je posprejovaná antimuslimskými slogany

 

Sněženkovou ulici na Praze 10 a její bezprostřední okolí v centru Zahradního města zasáhl sprejer s protimuslimskými slogany.
Sněženkovou ulici na Praze 10 a její bezprostřední okolí v centru Zahradního města zasáhl sprejer s protimuslimskými slogany.

 

V úterý 28. srpna 2018 přinesl Český rozhlas článek „,Táhni do Afriky.‘ Ulice Prahy 10 zaplavily nenávistné nápisy, jsou na chodnících i lavičkách“, ve kterém autorka Daniela Brodcová popisuje, jak se v ulicích Prahy 10 objevují nenávistné slogany proti muslimům a islámu. Jelikož podobnou aktivitu jsme již v minulosti zaznamenali u Polikliniky Mazurská na Praze 8, rozhodli jsme se jet situaci zdokumentovat také na Prahu 10.

Z počátku nebylo slogany vůbec snadné najít. Začali jsme částí Malešice, kde jsme prošli náhodný úsek od Malešického pivovaru po Malešický park, a ačkoliv oblast byla velmi zasažena sprejery, ani jeden ze sloganů nemířil proti islámu.

Následně jsme zamířili do Jabloňové ulici, ale ani tam se nám již s několikadenním odstupem nepodařilo žádný nápis objevit. To je samozřejmě i důsledkem toho, že Úřad městské části Prahy 10 se snaží situaci aktivně řešit a pomáhají i občané – společně nápisy odstraňují, nebo překrývají.

Teprve v horní části Sněženkové ulice se objevily ony závadné nápisy. Většina z nich nebyla na první pohled viditelná, navíc se texty nacházejí u domova pro seniory, kam zavítá maximálně ten, kdo v ulici bydlí, nebo jde na návštěvu. Rozhodně nejde o frekventovanou část ulice, kudy by procházely stovky lidí denně. Nebýt proto mediální pozornosti, vědělo by o nápisech jen pár všímavých lidí.

Tyto nápisy, byť může někdo namítnout, že jsou na soukromém pozemku, nebo že jde o příliš malé poškození, přesto zákony porušují, neboť jde o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

 

Poškozená dopravní značka.
Poškozená dopravní značka.

Imigranti nejsou vítáni.
Imigranti nejsou vítáni.
Nápis "Stop islam" na popelnici. Okolní popelnice byly posprejované nápisem A.C.A.B (z ang. All cops are bastards = všichni policajti jsou bastardi).
Nápis „Stop islam“ na popelnici. Okolní popelnice byly posprejované nápisem A.C.A.B (z ang. All cops are bastards = všichni policajti jsou bastardi).
Kromě "Fu*k muslims" je vidět, že na zeď dříve sprejovali fanoušci Sparty.
Kromě „Fu*k muslims“ je vidět, že na zeď dříve sprejovali fanoušci Sparty.
Kromě nápisu "Kill muslims" (z angl. zabijte muslimy) je opět vidět, že dříve na místě sprejovali příznivci radikální pravice, neboť je zde napsáno "Good Night Left Side".
Kromě nápisu „Kill muslims“ (z angl. zabijte muslimy) je opět vidět, že dříve na místě sprejovali příznivci radikální pravice, neboť je zde napsáno „Good Night Left Side“.
Známky toho, že oblast je vyhledávanou destinací sprejera z řad radikální pravice - nápis White Pride 88, což znamená Bílá hrdost a dvě osmičky znázorňují "HH", neboli Heil Hitler, neonacistický pozdrav.
Známky toho, že oblast je vyhledávanou destinací sprejera z řad radikální pravice – nápis White Pride 88, což znamená Bílá hrdost a dvě osmičky znázorňují „HH“, neboli Heil Hitler, neonacistický pozdrav.
Opět slogan radikální pravice. Good Night Left Side (z angl. Dobrou noc, levice)
Opět slogan radikální pravice. Good Night Left Side (z angl. Dobrou noc, levice)
Nálepkový boj mezi radikální levicí a pravicí. Pozůstatky nálepky patriotů.
Nálepkový boj mezi radikální levicí a pravicí. Pozůstatky nálepky patriotů.
Opět signál přítomnosti radikální pravice - Nápis Antifa HAHAHA! je výsměch antifašistům,  „14" znamená 14 slov – „We must secure the existence of our race and future for white childern", podle českého překladu „My musíme chránit existenci naší rasy a budoucnost bílých dětí". Dvě osmičky znamenají HH, neboli Heil Hitler, neonacistický pozdrav.
Opět signál přítomnosti radikální pravice – Nápis Antifa HAHAHA! je výsměch antifašistům, „14″ znamená 14 slov – „We must secure the existence of our race and future for white childern“, podle českého překladu „My musíme chránit existenci naší rasy a budoucnost bílých dětí“. Dvě osmičky znamenají HH, neboli Heil Hitler, neonacistický pozdrav.