Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Sněmovna by měla odmítnout skandální senátní návrh zákona o Národním parku Šumava

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR bude pozítří (29. října 2014) projednávat senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Přestože tento návrh odmítli jak poslanci výboru pro životní prostředí, tak zástupci ministerstva životního prostředí, je zařazen na program středeční schůze. Celkové vyznění senátního návrhu popírá smysl národního parku, je v rozporu s mezinárodními předpisy i zákonem o ochraně přírody a krajiny, jehož novelu připravuje ministerstvo, a odsouvá ochranu přírody na Šumavě na vedlejší kolej. Poslanci výboru pro životní prostředí se nedávno postavili za více než 43 000 signatářů petice za dobrý zákon o Šumavě, kteří požadují, aby ochrana divoké přírody na Šumavě dostala přednost před developerskými projekty a kácením stromů.

 

 

Senátní návrh zákona o Národním parku Šumava byl v červnu v Senátu schválen, aniž se senátoři zabývali „Peticí za dobrý zákon o NP Šumava“, kterou tehdy podepsalo více než 25 tisíc občanů ČR. Namísto toho spustili někteří senátoři novou denunciační kampaň proti přírodovědcům a financování základního výzkumu. Senátní návrh zákona nejen nevyhovuje současným principům ochrany přírody, ale ochranu přírody by na Šumavě prakticky zrušil a postavil ji zcela na roveň podnikatelským aktivitám. Navzdory tomu, že jde o území národního parku, jehož příroda má celoevropskou hodnotu.

Proto také Stínová vědecká rada NP Šumava tento návrh nadále odmítá pro jeho neodbornost a manipulativnost. Tento návrh stále potlačuje ochranu přírody ve prospěch s ní neslučitelných aktivit. Zejména by omezil velikost nejpřísněji chráněných území a naopak umožnil výstavbu lanovek a jiných staveb či zařízení v nejcennějších částech Šumavy, a hospodaření v lesích podřídil lesnímu zákonu, který je koncipován pro komerční lesy určené hlavně k těžbě dřeva. Senátoři se tím snaží omezit vliv v současnosti platného Zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., jenž, na rozdíl od senátního návrhu zákona, ochraňuje přírodu v Národním parku Šumava výrazně lépe.

Stínová vědecká rada NP Šumava naopak podporuje komplexní vládní novelu zákona č. 114/1992 Sb., kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Novela by tak měla platit pro všechny národní parky (Krkonošský národní park, NP České Švýcarsko, NP Podyjí a NP Šumava), umožnit udržitelný rozvoj šetrného turismu i efektivní ochranu přírody, a přitom zjednodušit veškerou legislativu.

„Poslanci by projednávání senátní předlohy zákona o NP Šumava měli rovnou zamítnout, a tím respektovat jak argumenty přírodovědců, tak názor veřejnosti vyjádřený v petici. Předložený zákon není založen na vědeckých argumentech a podkladech, je v ostrém rozporu s uznávanou mezinárodní praxí ochrany přírody. Věříme, že v Poslanecké sněmovně budou slyšeny věcné argumenty a dodržena koaliční smlouva. Vyzýváme poslance, aby respektovali hlas občanů a nepodlehli skrytým zájmům, prosazovaným některými senátory i poslanci napříč politickým spektrem,“ doplňuje člen Stínové vědecké rady NP Šumava, prof. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc.