Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

Slovenská věda bojuje o život

Nejnovější plány rozpočtových škrtů slovenské vlády znamenají rozsudek smrti pro Slovenskou akademii věd. Již dnes je slovenská věda podfinancovaná, a navíc ji ohrožuje byrokratická reforma veřejné správy, v jejímž rámci úředníci Ministerstva vnitra rozhodují, které vědní obory bude Slovensko potřebovat, a které ne. Slovenští vědci protestují v ulicích, sdružili se v iniciativě „Veda chce žiť!“ 29. 10. 2014 uspořádala tato iniciativa velkou demonstraci v Bratislavě. Slovenskému velvyslanectví v Praze předali při této příležitosti aktivisté spolku „Věda žije!“ dopis na podporu slovenských kolegů.

 
Veda_chce_a_zije
 

V tiskové zprávě spolek „Věda žije!“ píše:

Vláda Roberta Fica naordinovala na příští rok SAV zkrácení rozpočtu ve výši 17%. Na Slovensku se tak opakuje situace, kterou zažila Akademie věd ČR v roce 2009, a která byla impulzem ke vzniku Fóra Věda žije! Proti chystaným škrtům budou dnes protestovat slovenští akademici, demonstraci začínající v 13h na Náměstí Svobody v Bratislavě zorganizovala iniciativa Veda chce žiť!

„Ačkoliv se různí vládní činitelé SR negativně vyjadřují o výzkumu na SAV, plánované škrty nejsou postavené na žádné analýze kvality výzkumné činnosti. Jde o úřednickou snahu ušetřit za každou cenu,“ řekl Michael Komm, předseda spolku Fórum Věda žije!

„Pokud dojde k propuštění 500 zaměstnanců SAV, tak reálně hrozí, že SAV nebude mít dostatek pracovníků na realizování výzkumných projektů spolufinancovaných ze zrojů EU. V tomto případě se budou muset vracet již poskytnuté dotace, což pravděpodobně vyjde vládu SR dráž než udržení rozpočtu SAV na současné úrovni,“ dodává Michaela Vojtková, místopředsedkyně spolku.

Celý otevřený dopis si lze přečíst na webu Věda žije!
Aktuální zprávy z boje slovenské vědy o život přináší web Veda chce žiť!
Podporu slovenským vědcům lze vyjádřit vyplněním webového formuláře.