Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Slovanský výbor položil věnce a kytice k pomníku Edvarda Beneše

 

V sobotu 28. října 2023 se na Loretánském náměstí v Praze sešel Slovanský výbor, aby si připomněl výročí vzniku Československa. Letos se tak stalo tři týdny po teroristickém útoku Hamásu v Izraeli a následném intenzivním bombardování pásma Gazy, za přetrvávající války v Ukrajině.

 

Každoroční pieta u sochy druhého Československého prezidenta Edvarda Beneše probíhá v úzkém kruhu desítky osob, především důchodců. Na akci letos chyběli fotografové komunistických deníků i Miroslav Havlík ze Slovanské vzájemnosti, pouze jeden z účastníků projev Jana Mináře zaznamenával na diktafon datovaný na počátek devadesátých let, kdy se ještě používaly velké magnetofonové kazety.

Na setkání zazněl jediný projev Jana Mináře, který ve 4 minutách shrnul klíčové události (z prokremelského pohledu).

Po připomenutí si nejdůležitějšího výsledku druhé světové války, odsunu německé menšiny z českého pohraničí, navázal na současnost, která je složitá, protože se zaměňuje příčina a následek. Příkladem uvedl nejen konflikt kolem palestinského státu, ale i to, že Rusko bylo k zásahu v Ukrajině přinuceno z bezpečnostních důvodů.

Situaci v Izraeli označil za nebezpečnou, pokud by se do konfliktu vložily další státy a velmoci. Většina politiků si ale podle Mináře uvědomuje, že třetí světová válka se nedá vyhrát a byla by válkou poslední.

„Skončilo by nejen lidstvo, ale i život na Zemi,“ uvedl.

Závěrem doufal v obnovení Československa.

Setkání, kterému byli přítomni Alena a Stanislav Grospičovi, Květa Šlahúnková, Zdeněk Levý, Vladimír Mlejnecký či Jan Jelínek, bylo tímto ukončeno.

Slovanský výbor je Ministerstvem vnitra České republiky považován za prokremelské panslavistické uskupení blízké KSČM. Před několika měsíci vzbudil pozornost článkem ve Slovanské vzájemnosti o konání Mezinárodního hnutí rusofilů v Moskvě, kterého se měl za Českou republiku účastnit neznámý Josef Bogdan.