V pátém závěrečném díle o Všeslovanských národopisných slavnostech „Slovanská Praha 2018“ se zaměříme na Pavla Vladimiroviče Tulajeva, ruského profesora Mezinárodního slovanského institutu, spisovatele a šéfredaktora mezinárodního magazínu nové pravice Athenaeum. Ačkoliv Tulajev uvádí, že ruským nacionalistou býval ve chvílích, kdy bojoval proti nesmyslnostem komunistického režimu, setkal se na Slovanské Praze 2018 s českými vrcholnými představiteli Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), o jejichž přítomnosti se sluší zmínit alespoň stručně v jednom odstavci.
Slavností v Ruském středisku vědy a kultury se osobně účastnili představitelé KSČM a předlistopadového komunistického režimu. Přítomna byla bývalá poslankyně Marta Semelová, poslanec Stanislav Grospič a europoslanec Jaromír Kohlíček. Na slavnostech nechyběl ani důstojník Československé lidové armády Zdeněk Zbytek, který během sametové revoluce vyjádřil podporu Komunistické straně Československa, a Emil Kulfánek, který rovněž působil v tehdejší armádě a poté vykonával odborně technické funkce na Ministerstvu obrany.
Navzdory společné účasti s komunisty je Pavel Vladimirovič Tulajev představitelem nové pravice a stoupencem bílé rasy. Uvádí, že je odpůrcem moderní predátorské politiky USA, nicméně mezi „Američany jako takovými má své kamarády ve zbrani z řad bílého nacionalistického hnutí“, jak uvedl v rozhovoru pro Délský potápěč. Během svého působení na amerických univerzitách se s nimi navíc osobně scházel.
Profesor Tulajev je viceprezidentem moskevského oddělení „Synergy European“, panevropského intelektuálního hnutí a je aktivním členem ruské pobočky Mezinárodního slovanského výboru, kterému předsedá Čech Jan Minář. V roce 2017 se účastnil Všeslovanského sjezdu v Moskvě.
V Ruském středisku vědy a kultury měl celkem dva projevy, jeden ve Velkém sále pro uzavřenou společnost a druhý v Křišťálovém sále po skončení vystoupení folklórního petrohradského sboru Novoselie. Evropský rozhled se dostal k písemnému záznamu z neveřejného jednání a osobně se účastnil druhého vystoupení.
Z neveřejného jednání ve Velkém sále
V úvodu neveřejného projevu profesor Tulajev zmínil, že ačkoliv ve slovanském světě převládají různé rozpory, budou Slované navždy spojeni společnou kulturou, historií a náboženstvím. Přičemž ve slovanském světě zaujímají zvláštní postavení právě dvě místa – Praha a Moskva.
Praha je tradičním centrem slovanství. K českým zemím se váže legenda o bratrech Lechu, Čechu a Rusu, zakladatelích třech slovanských národů. Velká Morava je spjata s Cyrilem s Metodějem, bratry, kteří při bohoslužbách prosadili staroslověnštinu, a Konstantin (=Cyril) zavedl písmo hlaholici. V Praze se v roce 1848 konal první Všeslovanský sjezd pod heslem „Volnost, rovnost, bratrství“. Sjezdu se zúčastnil kromě Františka Palackého například ruský ideolog anarchismu Michail Alexandrovič Bakunin a ačkoliv slovanské národy byly nejednotné, usnesly se na Manifestu sjezdu Slovanského k národům Evropským, jehož hlavní myšlenkou bylo bylo právo na sebeurčení národů.
Poté profesor Tulajev krátce zmínil Všeslovanský sjezd z roku 1867 v Petrohradě, který v roce 2017 oslavili na 150. jubilejním výročí v Moskvě, kde také prvně prezentoval svojí knihu o všeslovanských sjezdech. V roce 1867 si Slované uvědomili roli Moskvy jako obhájce zájmů ortodoxních národů.
V závěru projevu shrnuje události z 20. století, kdy došlo k velkému rozporu mezi Slovany a to v důsledku vtažení do 2. světové války. Rusko tehdy napadlo Polsko a začalo se chovat jako euroasijská velmoc, mnoho slovanských vlastenců bylo potlačeno sovětskou NKVD ( Lidový komisariát vnitřních záležitostí, sovětský orgán zabývající se vnitřní bezpečností, správou věznic, ochranou hranic a jinými oblastmi). Nakonec ale Rudá armáda Evropu od nacistů osvobodila. Vzpomněl na Stalina a jeho náklonnost ke Slovanům v období, kdy byl Sovětský svaz ohrožen hitlerovskými vojsky, včetně jednání s prezidentem Benešem.
(Pozn. Jakmile ale nebezpečí pominulo, Stalin se vrátil zpět k proletářskému internacionalismu. Prezident Beneš byl sice po skončení druhé světové války nakloněn ke spolupráci se Sovětským svazem svazu, nicméně nekritické rusofilství považoval za nebezpečí.)
K poslechu: Projev Tulajeva v Křišťálovém sále
Tulajev přišel do Křišťálového sálu hned po skončení tanečního vystoupení petrohradského sboru Novoselie, kdy v něm ještě seděli jejich diváci. Vyprávěl o své nové knize věnované všeslovanským sjezdům. Kniha byla následně v prodeji, ale jen pro vybrané posluchače. Jeho řeč si můžete poslechnout na zvukové nahrávce horší kvality. Projevu byla osobně účastna slovenská delegace sdružená kolem magazínu Zem a Vek (často mainstreamem označovaným jako desinformační) – Tibor Eliot Rostas a Ratko Sudecký, přičemž druhý jmenovaný patřil k těm, kteří si knihu směli zakoupit.
>>Poslechněte si: Projev Pavla Vladimiroviče Tulajeva v Křišťálovém sále (ruština)
Odkazy:
Projev Pavla Vladimiroviče Tukajeva během Všeslovanských národopisných slavností v Praze
Interview s Pavlem Vladimirovičem Tulajevem