Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Slavnostní ceremoniál na Vítkově ke 101. výročí vzniku samostatného Československa

 
2019_10_28_Vitkov_01
 

V pondělí 28. října 2019 se při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného Československa na Čestném dvoře Národního památníku na pražském Vítkově konala každoroční státní ceremonie spojená s kladením věnců k hrobu neznámého vojína. Piety se zúčastnili zástupci resortu obrany, armády, váleční veteráni spolu s významnými představiteli státu, nevyjímaje prezidenta republiky Miloše Zemana. Přinášíme několik fotografií pořízených z míst, kam byl umožněn vstup veřejnosti.

Na místo nastoupily jednotky Čestné stráže Armády České republiky, Hradní stráže a vybrané jednotky Armády České republiky, tentokrát 22. základna vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou a 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

 
Vítkov, 28. října 2019

Vítkov, 28. října 2019

Vítkov, 28. října 2019
 

Vojáci uvítali historické bojové prapory za hraní husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci, poté se nesla vlajka prezidenta republiky.

Slavnostního pietního ceremoniálu se zúčastnila celá řada významných osobností. Nejvýznamnější z nich byl prezident Miloš Zeman, který i přes zjevnou bolest v nohou položil věnec u hrobu neznámého vojína. Tradičního obcházení všech jednotek na Čestném dvoře se již nezúčastnil. Místo něj nastoupené vojáky obešel Lubomír Metnar s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Alešem Opatou.

 
Vítkov, 28. října 2019

Vítkov, 28. října 2019
 

Mezi dalšími byl na místě předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, ale třeba i představitel církve kardinál Dominik Duka a veřejností kontroverzněji vnímané osoby jako Jaroslav Vodička či Tomio Okamura. Zastoupení měli i Piráti v podobě Vojtěcha Pikala.

Během vítání prezidenta republiky velitelem praporu Čestné stráže Armády České republiky podplukovníkem Leškou proletěly nad památníkem tři vrtulníky Mi-24/35 s trikolorou a dva JAS-39 Gripeny. Prezident Zeman nastoupené jednotky uvítal hlasitým zvoláním „Vojáci nazdar!“

Poté zazněla česká státní hymna a bylo zahájeno slavnostní kladení věnců.

 
Vítkov, 28. října 2019

Vítkov, 28. října 2019
 

Během minuty ticha na památku padlých mužů a žen v boji za svobodu a nezávislost zazněla čestná salva.

Následoval odchod prezidenta České republiky, po něm byla odnesena vlajka prezidenta České republiky a historické bojové prapory a hosté se vydali do Kolumbária, kde položili kytici k hrobu neznámého vojína. Tím byl slavnostní ceremoniál zakončen.

K zajímavostem patří, že letos veřejnost nemusela procházet žádnou bezpečnostní kontrolou. Přítomní byli zaskočení prudkým ochlazením oproti předchozím dnům.