Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Slávek Popelka z Holešovské výzvy byl obviněn z ozbrojeného napadení úřední osoby

Dnes ráno se před Strakovou akademií v Praze konala jedna z dalších demonstrací Holešovské výzvy. Jejím cílem bylo blokovat příchod ministrů na jednání Úřadu vlády. Demonstraci doprovázely slovní konflikty mezi přítomnými policisty a demonstranty, které později vyústily ve fyzické násilí a zatčení jednoho z hlavních organizátorů Holešovské výzvy, Slávka Popelky.

 

Slávek Popelka začíná blokovat dopravu u Strakovy akademie.
Slávek Popelka začíná blokovat dopravu u Strakovy akademie.

 

Demonstrace byla ze strany hlavních zpravodajských kanálů zcela ignorována, po konfliktu se na místě objevily pouze Novinky.cz, televize Prima a Nova. Informace šířené v mainstreamovém zpravodajství jsou proto nepřesné a založené na mnoha spekulacích, polopravdách a lžích.

K prvnímu konfliktu došlo ve chvíli, kdy policisté postavili bariéry před Strakovu akademii tak, že demonstranti museli stát na silnici, po které jezdila auta. Doprava nebyla odkloněna a proto situace na místě demonstrace byla životu nebezpečná. Demonstranti se proto domáhali, aby bariéry byly posunuty až za chodník, což se nestalo.

Na druhou stranu demonstrace před Strakovou akademií nebyla řádně nahlášena. Oficiální místo konání bylo podle přítomného nezávislého novináře nahlášeno na nedalekém Klárově. Policisté proto mohli demonstranty od Úřadu vlády vytlačit, ale neudělali to. Ani rozmístění bariér se nijak nelišilo od jiných větších demonstrací, ale na těch byla předem odkloněná doprava, aby demonstranti mohli stát na silnici.

Slávek Popelka, který řídil jedno z ozvučených aut Holešovské výzvy, se krátce na to rozhodl, že dopravu zablokuje. Několikrát se autem postavil přes tramvajové koleje a byl několikrát přítomnými policisty vyzván, aby dopravu neblokoval. Slávek Popelka na to reagoval tak, že s autem odjel a zablokoval dopravu na druhé straně silnice před Strakovou akademií.

Kolem deváté hodiny ranní se policisté rozhodli, že proti Slávku Popelkovi zakročí. Rozbili mu přední okénko u auta, otevřeli dvířka a protože Slávek Popelka přesto odmítal vozidlo opustit, došlo na fyzické násilí a použití pepřového spreje, i teleskopických obušků. Intenzita útoku byla natolik silná, že jeden z teleskopických obušků dopadl mezi přítomné svědky na zem. Následně byl Slávek Popelka hozen tváří mezi rozbité sklo na silnici a byly mu spoutány ruce. Po této události utržil Slávek Popelka krvácivé oděrky ve tváři. Při odchodu do policejního auta bylo patrné, že mu není zdravotně dobře, nedokázal stát vzpřímeně, a vypadalo to, že upadá do bezvědomí.

Jeden z policistů, který těsně po začátku demonstrace dorazil na místo a viděl přijíždět vůz Holešovské výzvy, prohodil směrem ke svému kolegovi, že „by mu to okýnko nejradši vysklil“. Z tohoto důvodu se mezi demonstrujícími nyní šíří podezření, že si vysklení okénka policie naplánovala předem, nebo podlehla náladě svého kolegy, který „na to měl ten den chuť“. Policisté také z neznámého důvodu použitý pepřový sprej odhodili směrem k trávníku u vysoké zdi naproti Úřadu vlády a už se k němu neznali.

Ze záznamů pořízených na místě činu je patrné, že Slávek Popelka do jednoho policisty skutečně najel, ale stalo se tak ve značně nepřehledné situaci, kdy kolem auta postávali demonstranti s velkými vlajkami České republiky. Nelze proto vyloučit, že policistu, který původně blokoval auto a poté vyrazil směrem k bočnímu okýnku, Slávek Popelka neviděl.

 

Odhozený pepřový sprej.

 

Slávek Popelka byl následně odvezen na policejní stanici a obviněn z napadení veřejného činitele s použitím zbraně. Za napadení se považuje najíždění autem do policistů a za zbraň je považováno auto. Proto byla věc předána k šetření kriminální policii.

Věříme, že tímto článkem vyvrátíme alespoň základní spekulace, polopravdy a lži, které se kolem jeho zatčení objevily v médiích.

 
Aktualizace 11. 4. 2013, 00:23:

 
Policejní týdeník – Slávek Popelka najíždí na jednoho z policistů:

http://policejnidenik.cz/2013/04/video-demonstrant-pred-uradem-vlady-najizdel-na-policistu-a-blokoval-dopravu/

 
Další fotografie: