Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Shromáždění k uctění památky tří zavražděných izraelských studentů

Na pražském Václavském náměstí se čtvrteční večer dne 17. července uskutečnilo shromáždění k uctění památky tří zavražděných izraelských studentů a k vyjádření podpory Státu Izrael v jeho boji proti terorismu a práva na sebeobranu.

Demonstraci přes sociální síť svolala komunita Bnej Israel, která je jednou z evropských masorti komunit pod dohledem evropského Ben Din v čele s rabínem Chaim Weinerem.

 
Izrael se musí bránit.
>> Zvukový záznam z demonstrace
 

12. června byli v oblasti bloku osad Guš Ecion uneseni a zavražděni 3 izraelští studenti – devatenáctiletý Ejal Jifrach z Eladu, šestnáctiletý Gil’ad Šaer z Talmonu a rovněž šestnáctiletý Naftali Fraenkel z Nof Ayalonu.

Několik dní poté izraelští extremisté unesli šestnáctiletého Palestince Mohameda Abu Khdeira a upálili ho zaživa.

Izraelci s tímto hanebným činem nesouhlasí, stejně jako Palestinci nesouhlasí s vraždou izraelských studentů. Zbytečně byla prolita mladá krev a odplata nemůže být řešením.

Za uctění památky obou tragických událostí se následně držela minuta ticha.

Postoje izraelské a palestinské strany se rozcházejí v tvrzení, kdo první začal bombardovat území toho druhého. Zatímco Palestinci tvrdí, že Hamás začal Izrael odstřelovat až po dvou dnech intenzivního bombardování ze strany izraelského letectva, Izraelci obviňují Hamás, že jako první zaútočil on, a oni se jen brání.

Podle Izraelců jsou útoky přesně cílené na odpalovací rampy, sklady munice a na továrny, které slouží k účelům terorismu. Palestinští teroristé využívají své civilisty jako živé štíty a tyto objekty staví do hustě obydlených oblastí, ideálně do blízkostí škol a mešit. Nutí civilisty, aby se soustřeďovali v objektech, kde se očekává zásah izraelské armády.

Izraelci se prý snaží své cíle přesně zasáhnout s minimálním dopadem na civilní obyvatelstvo. Když se chystají bombardovat, informují o tom civilisty předem telefonicky, shazováním letáků a falešnými bombami, zatímco izraelské civilní obyvatelstvo má jen 15 sekund na vyhledání úkrytu, když se rozezvučí sirény.

Řečníci přiznali, že dochází k úmrtí palestinských civilistů a s každým mrtvým vzrůstá nenávist vůči Izraeli. Kdyby se ale za civilisty neskrývali teroristé, nebyli by civilní oběti, proto krev leží na rukách islámských teroristů.

Izrael čelí intenzivní propagandistické válce, kdy jsou na internetu ukazovány fotografie z jiných konfliktů a oběti jsou lživě označovány za oběti palestinské. Tato propaganda má jediný cíl, a to poškodit obraz Izraele v očích veřejnosti. Pokud si budou média ověřovat materiály, se kterými pracují, nebude docházet k šíření nenávisti proti izraelskému lidu.

Dále je podle řečníků veřejnosti podsouváno, jak Izrael trýzní palestinské obyvatelstvo v Gaze. Ve skutečnosti každý den i v době konfliktu proudí do Gazy desítky nákladních automobilů s potravinami, léčivy a ostatními produkty.

Izrael a jeho obyvatelé mají právo bránit se dopadu raket. Dokud nebude zničen Hamás, Islámský džihád a jiné organizace, nebude v Izraeli a ani v Palestinské autonomii mír.

Demonstrace se osobně zúčastnil rabín David Bohbot, který sloužil jako voják izraelské armády v Gaze. Ve svém projevu se pomodlil, aby byl duch s izraelskými vojáky.

František Fendrych, předseda Židovské liberální unie, předčítal dopis od českých Židů, Evy a Petry Erbenových, rodáků z Čech, kteří přežili holocaust. Po válce se přestěhovali do Izraele a žijí v Aškelonu, necelých 20 km od Gazy.

„Hamás je pokračovatelem plánů Hitlera, naučil se dobře jejich teorie, obětuje i své vlastní občany. Předáci Hamásu se ukrývají v nemocnici, v podzemí, pod školou nebo mešitou a vzdor našim varováním, aby se civilní obyvatelstvo na určitou dobu vzdálilo z těchto míst, Hamás to nedovolí, dokonce už i několik lidí zastřelil i s dětmi, když se snažili odejít, a svádí to na nás. Prostě Hamás musí být zbaven všech možností existovat. Vaše akce v Praze tomu pomáhá (to bude svatý Václav koukat),“ píše se v dopise.

Pro mír je nutno skoncovat s radikály jednou pro vždy, znělo závěrem demonstrace.