Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Shromáždění k Mezinárodnímu dni solidarity s palestinským lidem

 

Ve středu 29. listopadu 2023, když Česká republika stále ještě nevnímala, ba dokonce popírala, rozsah tragédie odehrávající se v Gaze, uskutečnilo se na Václavském náměstí v Praze před koněm svatého Václava v pořadí již osmé propalestinské shromáždění, tentokrát k Mezinárodnímu dni solidarity s palestinským lidem.

 

Jako první vystoupil Zdeněk Jehlička, který přečetl český překlad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese napsaný v New Yorku téhož dne (přepis níže). Zároveň uvedl, že již začíná vnímat pozitivní změny v postoji veřejnosti vůči Palestině a věří, že jednou bude Palestina svobodná.

Druhá řečnice popisovala příběh své palestinské rodiny, počínaje rokem 1948, kdy její předci ještě jako děti museli opustit Palestinu a stát se uprchlíky v Sýrii. Dnes se odehrává druhá Nakba a jediný rozdíl je v tom, že to lze sledovat online.

Po jednáních v Oslu si mysleli, že bude stačit dodržovat pravidla, ale mýlili se. Izrael je okupoval. A zatímco svět si myslel, že mají něco jako vlastní stát, Izrael měl vše pod kontrolou.

Počty jejich mrtvých jsou zpochybňovány, v médiích je neustále očerňují. To vede k útokům z nenávisti, výhrůžkám, ale i k propouštění z práce. Požadovat konec okupace ale není zločin a „svoboda Palestině“ není antisemitská.

Její projev byl narušen hlasitou hudbou z nedalekých vánočních trhů.

U sochy svátého Václava se tak uskutečnil ještě jeden projev v angličtině, načež se demonstrace předčasně přesunula do nižší části Václavského náměstí.

Demonstranti s sebou nesli dlouhý papír se jmény několika tisíc zabitých palestinských dětí během bombardování. Jejich jména bývají během pochodů centrem Prahy čtena i s věkem obětí.

 

 

Projev Antónia Guterrese

Letošní mezinárodní den solidarity se odehrává v době jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách palestinského lidu. Jsem zděšen smrtí a ničením, které zachvátily region a zahltily ho bolestí, úzkostí a zármutkem.

Palestinci v Gaze trpí humanitární katastrofou. Téměř 1,7 milionu lidí bylo nuceno opustit domov. Ale nikde pro ně není bezpečno. Současně hrozí, že situace na okupovaném Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, vyvře.

Vyjadřuji upřímnou soustrast tisícům rodin, které oplakávají své blízké. Jsou mezi nimi i členové rodiny OSN, kteří byli zabiti v Gaze, což představuje největší ztrátu personálu v historii naší organizace.

Jasně jsem odsoudil teroristické útoky Hamásu ze 7. října. Rovněž jsem jasně řekl, že nemohou ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu.

Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků UNRWA je v celém regionu nepostradatelnou záchrannou sítí, která poskytuje životně důležitou podporu milionům palestinských uprchlíků. Více než kdy jindy je důležité, aby mezinárodní společenství stálo při UNRWA jako zdroje podpory pro palestinský lid.

Tento den je především dnem, kdy znovu potvrzujeme mezinárodní solidaritu s palestinským lidem a jeho právem na život v míru a důstojnosti.

To musí začít dlouhodobým humanitárním příměřím, neomezeným přístupem pro životně důležitou pomoc, propuštěním všech rukojmích, ochranou civilistů a ukončením porušování mezinárodního humanitárního práva. Musíme jednotně požadovat ukončení okupace a blokády Gazy.

Již dávno nastal čas, abychom na základě rezolucí OSN a mezinárodního práva odhodlaně a nezvratně směřovali k řešení v podobě dvou států, v nichž by Izrael a Palestina žily vedle sebe v míru a bezpečí a Jeruzalém by byl hlavním městem obou států. Organizace spojených národů ve svém závazku vůči palestinskému lidu nepoleví. Dnes a každý den buďme solidární s touhou palestinského lidu dosáhnout svých nezadatelných práv a budovat budoucnost míru, spravedlnosti, bezpečnosti a důstojnosti pro všechny.