Welcome, #USSMountWhitney. Ukraine has been calling for and strongly supports enhanced presence of our U.S. and NATO partners in the region. We are ready to work together on strengthening the Black Sea security. Additional 18,400 tons of diplomacy are surely helpful to this aim. https://t.co/XHrsvhfQPC
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) November 4, 2021
USS Mount Whitney (LCC-20) šesté flotily amerického námořnictva vplula 4. listopadu 2021 do oblasti Černého moře, aby zde provedla standardní námořní operace s americkými spojenci a partnery NATO. Nasazení vlajkové lodi v regionu je významnou událostí, které předcházela celá řada jednání. Další jednání probíhají týden co týden po celém světě.
„Vítejte, #USSMountWhitney. Ukrajina požaduje a důrazně podporuje zvýšenou přítomnost našich partnerů z USA a NATO v oblasti. Jsme připraveni spolupracovat na posílení bezpečnosti Černého moře,“ napsal na Twitteru ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmitro Kuleba.
Jednání Mašovets-Simmonsová
V uplynulých dnech se uskutečnilo jednání mezi zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Romana Mašovetsa s mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní Spojeného království na Ukrajině Melindou Simmonsovou.
Klíčová pozornost byla věnována bezpečnostní, obranné a vojensko-technické oblasti.
Roman Mašovets zdůraznil důležitost posílení ukrajinské námořní bezpečnosti, protože Rusko pokračuje v militarizaci oblasti Černého moře a Azova. Britové pomáhají při realizaci projektů na zlepšení schopností námořních sil Ukrajiny.
Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta dále informoval britskou stranu o situaci na východní Ukrajině, o hrozbách, které pro Ukrajinu a Evropu jako celek představují ruské energetické projekty. [1]
Jednání Mašovets-Galadzaová
Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Roman Mašovets se setkal s velvyslankyní Kanady na Ukrajině Larisou Galadzaovou, aby projednali bezpečnostní situaci Ukrajiny a způsoby dalšího rozvoje ukrajinsko-kanadské spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.
Roman Mašovets přinesl zprávy o ruském porušování příměří na východě Ukrajiny, přítomnosti dalších ruských jednotek podél ukrajinské hranice a zintenzivnění zpravodajské činnosti ze strany Ruské federace. Poznamenal, že po jarním rusko-běloruském strategickém cvičení Západ-2021 Rusko ponechalo vojenskou techniku poblíž Ukrajiny, což vytváří příležitosti pro rychlé navýšení tamních sil.
Účastníci diskutovali o způsobech a praktických krocích dalšího rozvoje bilaterální spolupráce na reformě ukrajinských obranných sil, zlepšení personální politiky v ozbrojených silách Ukrajiny, realizaci společných vesmírných projektů a také o poskytování poradenské a logistické pomoci Kanady Ukrajině.
Velvyslankyně Kanady upozornila na nutnost pokračování společné vojenské výcvikové mise UNIFIER na Ukrajině a spolupráci s ostatními partnery NATO, jakož i na větší zapojení Ukrajinců do mezinárodních bezpečnostních aktivit konaných v Kanadě. [2]
Jednání Žovkva – Neculăescu
Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Ihor Žovkva, který byl ve dnech 3. – 4. listopadu na návštěvě Rumunska, vedl pracovní konzultace se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí této země Dănuțem Sebastianem Neculăescem.
Během jednání věnovali značnou pozornost vývoji bezpečnostní situace na východě Ukrajiny.
Ihor Žovkva poděkoval Rumunsku za pokračující podporu suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a upozornil na neustálé porušování příměří ruskými okupačními silami, které vede ke zvýšení počtu zabitých ukrajinských vojáků. Zdůraznil rovněž, že lodní doprava byla omezena v určitých oblastech Černého moře a Azovského moře.
Ihor Žovkva poděkoval rumunské straně za účast na summitu Krymské platformy a vyzval k další účasti na aktivitách tohoto mezinárodního mechanismu.
Strany podrobně diskutovaly aktuální otázky energetické bezpečnosti v regionu. Ihor Žovkva informoval rumunskou stranu o iniciativě prezidenta Volodymyra Zelenského spustit regionální platformu pro posílení energetické bezpečnosti.
Ukrajinská strana vyjádřila připravenost dále prohlubovat bezpečnostní spolupráci v rámci programu NATO Enhanced Opportunities Program. [3]
Jednání Žovkva – Jancu
Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta se v Bukurešti také setkal s úřadujícím ředitelem odboru obranné politiky a mezinárodních vztahů rumunského ministerstva národní obrany Mihajlem Jancem. Strany se zaměřily na vztahy Ukrajiny s Evropskou unií a NATO, na situaci v Donbasu a na dočasně okupovaném Krymu. Samostatně byla projednána koordinace dalších opatření k zajištění bezpečnosti v Černém moři. [3]
Klimatický summit v Glasgow
Prezidenti Volodymyr Zelenskij a Joe Biden se setkali na konferenci o změně klimatu v Glasgow. Lídři Ukrajiny a Spojených států jednali o situaci v Donbasu.
Volodymyr Zelenskij také jednal o otázkách vojensko-obranné spolupráce a energetických výzvách s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.
Připomeňme, že Volodymyr Zelenskij se také v Glasgow setkal s řadou dalších vůdců, včetně britského premiéra Borise Johnsona a kanadského premiéra Justina Trudeaua. [4]
Nový ministr obrany Oleksij Reznikov
Na základě návrhu Volodymyra Zelenského jmenovala Nejvyšší rada Oleksija Reznikova ministrem obrany Ukrajiny. Jmenování podpořilo 273 poslanců.
Oleksij Reznikov před svou novou funkcí působil jako místopředseda vlády, vedl ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území a byl prvním zástupcem vedoucího ukrajinské delegace v Trilaterální kontaktní skupině pro urovnání konfliktu v Donbasu. [5]
Odkazy:
[4] Příspěvek Volodymyra Zelenského na Twitteru