Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Senátor Michálek varuje před praktikami „finančních šmejdů“

Libor Michálek jedná s předsedou českých Pirátů Ivanem Bartošem během Pirate Party International - General Assembly in Prague o možné kandidatuře do Senátu. Praha, 13.-15. duben 2012
 

14. 1. 2016, Praha: V minulém roce dostala společnost DRFG od ČNB pokutu, protože veřejně nabízela cenné papíry, aniž by splnila podmínky zákona o kapitálovém trhu. Nyní nabídka probíhá skrytě, rizika pro investory však zůstávají.

 
„Obdržel jsem informaci, že společnost Comsense Capital (člen skupiny DRFG) nabídla jedné diecézi dluhopisy firmy DRFG. Alarmující je, že nabídka byla prezentována tak, že je určena konzervativním investorům. Obracím se na církve i na jiné investory, aby informovali ČNB, pokud se setkali s podobnými praktikami“, uvedl senátor Libor Michálek.

Nechtějí-li spotřebitelé skončit jako držitelé dluhopisů společností SAZKA, ORCO nebo NWR, měli by být na pozoru. Ochrana spotřebitelů na finančním trhu může být účinná tehdy, pokud jsou si spotřebitelé vědomi svých práv, uplatňují je a spolupracují s ČNB.

Legislativa zatím neumožňuje postih zprostředkovatelů, kteří nabízí na trzích neobchodované dluhopisy méně než 150 osobám. Nelze ale vyloučit, že počet oslovených osob už tuto hranici překročil. Senátor Michálek tedy žádá, aby osoby, kterým byly dluhopisy DRFG nabízeny, o této skutečnosti informovaly buď na kontaktní adrese (viz níže) nebo přímo v ČNB. Také se obrací na další církve s dotazem, zda se s podobnou praxí rovněž setkaly.

Podrobněji se právním aspektům spojeným s nabídkou dluhopisů věnuje článek:

http://www.penize.cz/dluhopisy/307692-drfg-verejna-nabidka-neverejnych-dluhopisu-nebo-cerna-banka – nefunkční, viz niže.

 
Aktualizace:

Hezký večer,

k tiskové zprávě, kterou jsem Vám zasílal doplňuji:

Článek, na který jsem odkazoval, na internetu JIŽ NENAJDETE.

Důvodem je usnesení Městského soudu (viz příloha), kterým bylo DNES nařízeno odstranění článku ! ! !

Pikantní je rychlost, s jakou soud rozhodl. Návrh na vydání předběžného opatření byl podán VČERA ! ! !

Kéž by soudy takto rychle rozhodovaly, jedná-li se o ochranu zájmů spotřebitelů.

Budu zjišťovat, zda u MS nebyly starší (do dnes nerozhodnuté) návrhy na vydání předběžných opatření.

Pro zájemce připojuji „závadný“ článek v příloze + rozhodnutí o pokutě pro DRFG od ČNB.

Naléhavě Vás jako novináře žádám: OZVĚTE se prosím. Takto začíná CENZURA.

Děkuji.

S pozdravem

Libor Michálek

 
Příloha
MS v Praze_usnesení_nařízení PO_DRFG_2CC_PM_20160115
 
DRFG_pokuta ČNB