V pondělí 17. ledna se na prvním letošním plenárním zasedání EP řešila Tuniská jasmínová revoluce a jaký postoj k ní Společenství (EU) zaujme. Většina z přítomných komisařů a europoslanců nastalou krizi v Tunisku vnímala jako problém Unie pro Středomoří, muslimských zemí a Maghrebu, tedy oblastí, které jsou mimo EU. Připomínali, že sebevražedný akt Mohameda Bouaziziho se zopakoval i v sousedním Alžírsku a v Egyptě. Spolupředseda Skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance Cohn-Bendit Daniel přirovnal Mohameda Bouaziziho k českému Janu Palachovi. Není vyloučené, že začnou padat vlády i v jiných muslimských zemích, jako třeba v Sýrii.
Battena Gerard, člen Evropy Svobody a Demokracie, jako jediný z přítomných upozornil, že jisté nebezpečné paralely s tuniskou krizí jsou pozorovatelné i uvnitř Unie. Jednou z nich je vysoká nezaměstnanost. Pokud lidé nemají co jíst, dá se očekávat revolta i v Unii. Připomněl nepokoje v Řecku a blížíci se krizi v Irsku, protože vlády se stávají nepřáteli vlastních občanů.
Zahraniční deníky přinášejí zprávy o tom, že sebevraždy upálením se po nepokojích v Tunisku objevují i v členských státech Evropské unie. Včera večer (18. 1. 2011) se na internetových stránkách BBC News objevil článek, který informuje o školákovi z Marseille. Chlapec se ve škole polil hořlavinou, zapálil se a způsobil si závažné popáleniny na více než 70 % těla. Žák ze školy St. Joseph les Maristes uvedl, že hořící chlapec běžel chodbami školy ven na školní dvůr, kde ho zaměstnanec školy uhasil. BBC News připomínají, že sebeupálení bylo v posledních dnech spojováno hlavně s protesty v Tunisku, ale děje se i v Evropě.
V listopadu se v Bordeaux upálil 18 letý student, který dodnes leží v komatu.
viz též:
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12214090