Pondělí 14. října, 2024
Evropský rozhled

S falešnými profily aktivistů se roztrhl pytel

V poslední době se s rostoucí islamofobií na české aktivistické scéně roztrhl pytel se zakládáním falešných profilů známých lidskoprávních aktivistů. Neznámý pachatel, který se mimo jiné dopouští trestného činu, se snaží tímto způsobem své oběti zkompromitovat ve veřejném prostoru, případně se snaží získat podrobnější informace o jejich osobním životě, v nejhorším případě se snaží poštvat proti sobě navzájem různé aktivistické skupiny, či spáchat jménem oběti trestný čin, který následně nahlásí na policii.

 
Falešný profil Ingrid RomancovéUkázka falešného profilu, který se snažil oběť veřejně vykreslit jako osobu schvalující terorismus.
 

Nejčastěji se zakládají falešné účty na sociální síti Facebook. Oběti bývají obvykle vystaveny velkému stresu, neboť dotyčný je pokaždé na existenci falešného profilu upozorní. Buď jim odešle žádost o přátelství, přidá si je do sledovaných, případně jim některý příspěvek „olajkuje“, v nejhorším případě se rovnou zapojí do rozběhlé diskuse.

Následně si neznámá osoba, a nemusí být jen jedna, přidává mezi kamarády známé oběti a lajkuje různý závadný materiál do oblíbených stránek, příkladem uveďme třeba stránky Islámský terorismus, Islámský fundamentalismus, Sharia apod.

Kromě do sociálních sítí pachatel vstupuje i do různých internetových diskusí na zpravodajských portálech, kde doposud nebyla zavedena možnost identifikace diskutujícího. „Lidskoprávní aktivisté“ pak v takových diskusích schvalují například islámský terorismus. Následně je na tento závadný komentář upozorněna široká veřejnost a vznikne „virál“, kdy se výrok oběti prezentuje všude tam, kde je potřeba jí zkompromitovat.

Příčiny, proč se toto děje, bývají různé, ale některé rysy jsou společné. V první řadě jde o psychické útoky proti oběti samotné. Mnohem důležitější je ale z aktivisty udělat blázna, aby jej nikdo nebral vážně, zejména ne kolegové a média. Samozřejmě můžeme hovořit i o zjišťování citlivých informací a poštvávání různých zájmových skupin proti oběti, případně o poškozování dobrých vztahů oběti s jejím okolím.

Dobrá zpráva je, že falešné profily na Facebooku je možné deaktivovat do 24 hodin. Nejprve svým účtem nahlaste účet stejného jména jako profil, který se za vás vydává. Poté oslovte své přátele, aby falešný profil také nahlásili, ale jako profil, který se vydává za někoho, koho znají. Jelikož dotyčný mohl mezitím vaším jménem spáchat trestnou činnost, nahlaste tento profil také na policejní hotline.

Šéfredaktorka Evropského rozhledu čelí podobným krádežím identity opakovaně už více jak rok. Rozhodně není jediná, podobným útokům čelí v současné době například české muslimky nebo iniciativa Konexe. Podle diskuse pod článkem se s podobným jevem setkávají i odpůrci plíživé islamizace Evropy.