Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Ruský obchod Slovanské vzájemnosti pod drobnohledem

Ruský obchod - Slovanská vzájemnost
 

Na stránkách Gilera motoclubu, tj. stránek zaměřených na fanoušky motocyklů Gilera, vznikl netradiční ruský obchod Slovanská vzájemnost – Ať jsi vlastenec, konzervativní věřící, či komunista, spoj se v jednu sílu proti globalismu… V tomto obchodě lze koupit zboží, které je pak ke spatření na „českých vlasteneckých demonstracích proti migrantům“, počínaje nejprodávanějšími svatojiřskými stuhami, konče vlajkami Novoruska či Doněcké lidové republiky.

Spolek GILERA motoclub, IČO 26584280, vznikl 6. února 2002, ale zapsán byl až 1. ledna 2014 u Krajského soudu v Hradci Králové. Podle whois výpisu doména patří Davidu Maršíkovi z Dolní Radechové, Náchod. Ten o sobě na webových stránkách píše, že je prezidentem klubu. Ze stanov spolku (z roku 2002) vyplývá, že se zaměřuje výhradně na na motocykly Gilera. Spolek navíc uvádí, že zdrojem jeho příjmů jsou členské příspěvky. Podrobnější informace o náplni spolku lze zjistit přímo na soudě.

Stránky jsou propojené s Facebookovou stránkou Ruský obchod – Slovanská vzájemnost (ID: 452293154918804). Ta v poslední době sdílí příspěvky z demonstrací Národní demokracie a hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem či články o Nočních vlcích, ruského motorkářského klubu vedeného Alexandrem Zaldostanovem (zvaným Chirurg), přítelem Vladimíra Putina. K vidění jsou ale i obrázky z 21. srpna 1968 s podtitulkem: Pokus o „československý Majdan“ naštěstí díky těmto tankům tehdy nevyšel! Díky sovětské armádě a vojskům varšavské smlouvy!! A nechybí samozřejmě ani příspěvky z vojenských přehlídek, například Vojenská přehlídka ke dni vítězství 9.5.2015 – Bělorusko, Minsk.

Rusky_obchod_02

Rusky_obchod_03

Rusky_obchod_04

Stránky na Facebooku likují různé známé osoby, například Václav Asdareel Janoušek (Mensa), který má svatojiřskou stuhu v profilovce už několik let a bývá viděn v diskusích pod příspěvky docenta Konvičky. Stránku ale navštěvují i slovenští kotlebovci a mnozí jiní, což lze dohledat na tomto odkaze.

Ačkoliv se ze seznamu likerů může na první pohled zdát, že stránku likují sami cizinci, neboť jejich jména mají s českými a i slovenskými pramálo společné, Graph API Explorer eviduje až 132 Čechů a 158 Slováků. Na Rusko připadají pouze dva zástupci a na Velkou Británii jich je pět.

Tak jako na jiných proruských webech se nebojí používat statistiky Google Analytics, přestože skrze tuto službu posílají automaticky do USA všechny identifikační údaje o svých zákaznících. Účet mají registrovaný pod ID UA-60346076-1. Při vstupu na stránky se do počítače uloží cookies, ačkoliv v souladu s politikou Evropské unie by na tuto skutečnost měli být příchozí předem upozorněni.

 
Rusky_obchod_05
 

Na sociální síti působí i soukromý profil Slovanská vzájemnost (ID: 100009206347236), který má mezi přáteli osoby, které v minulosti převážely české občany přes Rusko do bojů na Ukrajině (Petr Králíček). Tam později zahynul český učitel Ivo Stejskal. Nechybí Marek Obrtel (Českoslovenští vojáci v záloze, Národní domobrana), Pavel Matějka, Sergej Chelemendik, Petr Cvalín, Věra Ŕezníčková, Jiří Vyvadil a další.

Slovanská vzájemnost, panslavismus, není ve slovanských zemích vnímána všude stejně. V Rusku jde o posílení imperia a to i za cenu obětování lidských hodnot. V Čechách se slovanská vzájemnost projevovala především v uměleckých dílech a lze ji demonstrovat na příkladu kollárovského (jednotný praslovanský jazyk) a havlíčkovského přístupu. S Ruskou expanzí na Ukrajinu slovanská vzájemnost v ostatních státech značně oslabila.

Stránky tak následují ideu proruských webů, které sdružují jak levicově smýšlející osoby, tak i ty pravicové. Tito se mohou navzájem hádat, nesouhlasit spolu, ale v jednom se vždy schodnou – v obdivu k válečné politice Vladimíra Putina.

 
Odkazy bez prokliku:

http://obchod.gilera.cz/