Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

RSSReader v1.0 – aplikace ke Dni boje za svobodu a demokracii, která obchází filtry technologických gigantů

 

Sociální sítě a vyhledávače začínají do výsledků vyhledávání zahrnovat filtry, kvůli kterým se pro uživatele některý obsah stává nedosažitelným. Proto se pokoušíme vyvíjet nástroj, který nastavené filtry obejde, a zároveň bude v souladu s českými zákony. Ku příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii uvolňujeme pro veřejnost opensourcovou verzi RSSReaderu v1.0, čtečku RSS zdrojů s možností třídění článků podle kategorií s klíčovými slovy.

 

Technické pozadí

RSSReader se skládá ze Spring ­Bootové standalone aplikace jako backendu a Reactu jako frontendu, které bývají základem moderních podnikových aplikací.

Spring ­Boot, opensourcový webový framework jazyka Java, založený na mikroslužbách, jsme zvolili pouze z toho důvodu, že jsme se ve Spring Bootu právě učili programovat. Podobně to bylo i s Reactem, byť frontend není naší silnou stránkou. K tomu se hodí pro ilustraci uvést známý vtipný obrázek, jak je to s backend programátory, když o sobě tvrdí, že jsou fullstackový:

 

 

Aplikace tedy není k rozchození úplně uživatelsky přívětivá, ale zase máte příležitost naučit se něčemu novému a rozšířit si obzory.

Aplikace se ve zdrojovém kódu nachází zde:

Github – RSSReader_v1.0

 

Historie aplikace

Aplikace vznikla na protest vůči politice společnostem Facebooku, Twitteru a  Googlu, které pro zisky z doporučených článků začaly skrývat relevantní zpravodajské články/příspěvky uživatelů ve výsledcích vyhledávání.

Zároveň jsme se rozhodli, že není v lidských silách procházet několik tisíc článků, které každý den v českém prostředí vznikají, proto jsme vymysleli řešení roztřídění textů podle zájmových kategorií s uživatelsky předdefinovanými klíčovými slovy.

Původně jsme zamýšleli do čtečky načítat také zdroje ze sociálních sítí, ale bohužel nečekaný izraelsko­‑palestinský konflikt nás okradl o drahocenný volný čas, který jsme původně chtěli věnovat této záležitosti.

V současné chvíli tak máme startovní demo verzi RSSReaderu, která se bude dále vyvíjet dle potřeb. Nicméně již v této verzi jde o velmi efektivní nástroj pro získávání informací a byl nám již v mnohém nápomocen.

 

Výhody aplikace

Stahuje informace k článkům, nestahuje cookies a reklamy.

Nestahuje ani obrázky, z nichž většina je dnes drastické povahy. Jde především o textovou aplikaci bez rušivých prvků na lidskou psychiku.

Díky filtrování článků dle klíčových slov nebudete tolik zavaleni balastem nesouvisejících témat, která vás nezajímají.

 

Statistika

Vývoj aplikace ve verzi v1.0 byl zahájen 24. srpna 2023 (Den nezávislosti Ukrajiny) a ukončen 17. listopadu 2023 (Den boje za svobodu a demokracii).

Celkem mu bylo věnováno asi 20 MD (160 hodin).