Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Rozvázání spolupráce pro etické porušení pravidel

 

Ve středu 8. listopadu byla ukončena spolupráce s jedním z našich dobrovolných spolupracovníků pro hrubé porušení etických pravidel.

 

Představil se nám jako novinář, který se zaštiťoval průkazkou Syndikátu novinářů, později bylo však zjištěno, že při komunikaci s lidmi používá smyšlenou identitu a novinářské práci se vůbec nevěnuje.

Během demonstrací bylo dále zjištěno, že na ně chodí ozbrojen pravděpodobně plynovou pistolí, což zakazuje Zákon o právu shromažďovacím (zákon č. 84/1990 Sb.), konkrétně § 7, odst 3.

Na společenské akci shazoval přítomné občanské žurnalisty, načež přisoudil právo zaznamenávat událost pouze „profesionálním novinářům“. Evropský rozhled je postaven na občanské žurnalistice.

Na veřejných shromážděních po setmění fotil účastníky bleskem, a to i osoby s epilepsií, poruchami sítnice a jinými zdravotními komplikacemi, přestože ho na své zdravotní problémy spojené se záblesky upozornily.

Židovi, který si nepřál být na ulici focen z obav o svou bezpečnost po teroristických útocích ze 7. října, naznačil dobře míněnou radou, že nemá chodit po ulicích, nebo má na veřejnosti přestat dávat najevo, že je Žid.

Informace o chystaném útoku palestinských aktivistů na univerzitní přednášce učitelky s izraelskými kořeny se ukázaly jako nepravdivé a zbytečně zaměstnaly policisty.

Sexuální obtěžování přenesl na druhý dosud nepoznaný level, kdy by vás ani ve snu nenapadlo, co vše si lze na ženu uprostřed Václavského náměstí vymyslet, jen aby byla veřejně co nejvíce ponížena a traumatizovaná po zbytek svého života.

Etická pravidla jsou důležitá, takže teď je nás o jednoho méně.