Před budovou Velvyslanectví Ukrajiny v pražské ulici Charlese de Gaulla se nachází výstava obrazů ukrajinského novináře Romana Suščenka, kterého moskevský soud poslal za údajnou špionáž na 12 let do vězení.
Roman Suščenko pracoval šest let jako pařížský zahraniční zpravodaj agentury Ukrinform, ale jezdil do Moskvy navštěvovat své příbuzné. Ve své práci se věnoval vlivům propagandy Ruské federace na Francii a Evropu. Agenti ruské FSB ho zadrželi jako údajného agenta ukrajinské armádní rozvědky, který sbíral informace o ruských ozbrojených silách.
Malování bylo jeho celoživotním koníčkem. Během 100 dnů strávených ve vězení stihl namalovat kolem 30-ti obrazů. Na začátku používal místo běžných malířských potřeb všechno možné – prací prášek, cibulové slupky, šťávu z červené řepy nebo kečup. Později mu ve vězení povolili pastelové tužky a akvarelové barvy.
Výstavy obrazů Romana Suščenka se již konaly v Kyjevě, Bruselu, Varšavě, Paříži nebo v New Yorku. V České republice výstava potrvá do 20. srpna 2019.
Podle organizátorů výstavy jeho díla „jsou nejlepším svědectvím toho, že si každý člověk může najít cestu ke svobodě nehledě na útlak, mučení a ponižování.“
Ronam Suščenko není jediný Ruskem zadržovaný umělec, mezi další patří například režisér Oleh Sencov. V Kyjevě byl naopak zadržen ředitel kyjevské pobočky ruské agentury RIA Novosti Kirill Vyšinský z důvodu vedení hybridní informační války proti Ukrajině.