Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Revoluce začíná, tentokrát už ne tak sametová – v Praze se demonstrovalo proti praktikám exekutorů

V pátek odpoledne se na Václavském náměstí v Praze sešlo několik desítek osob, aby vyjádřily nesouhlas s činností exekutorů na území České republiky. Pod koněm svatého Václava promluvila žena, která kvůli náhlé exekuci musela odložit dlouho plánovanou operaci rakovinového nádoru, stejně tak zazněla samotnou řečnicí nedoporučovaná výzva, aby ti, kteří se kvůli exekucím rozhodnou spáchat sebevraždu, s sebou smetli také ty, kteří je do dané situace dostali.

 

 

Demonstraci pod názvem Proti praktikám exekutorům úřadům nahlásil právník Dimiter Petrov, svolavatelem byl ale Slávek Popelka, bývalý politický vězeň, disident a antikomunista. Na místě se objevila řada aktivistů úzce spjatá s Holešovskou výzvou, jmenujme kromě výše uvedených Jiřího Bezáka. Patrné bylo napojení na politickou stranu Aktiv nezávislých občanů. Objevil se například Lukáš Kohout, který za stranu kandiduje do Evropského parlamentu. Vedle řečníků stál JUDr. Josef Hörl, známý jako Pepa z Depa, k závěru demonstrace přišel řečnit Zdeněk Ponert, oba dva jsou dlouholetí čeští aktivisté.

Politická strana Aktiv nezávislých občanů se v minulosti angažovala v blokádách exekutorských úřadů, které přes internet svolával Jiří Bezděk, trestně stíhaný za vyhrožování soudní exekutorce zmrzačením.

V květnu 2014 bude strana kandidovat do Evropského parlamentu. Jejím volebním lídrem se stal Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., nechvalně známý podvodník, o němž Česká televize natočila reportáž. Druhou pozici na kandidátce obsadil Lukáš Kohout, který se v minulosti proslavil jako falešný asistent Jana Kavana a na základě falešných objednávek vystavených jménem sněmovny cestoval po celém světě. Dalšími kandidáty jsou Luděk Toman, Eva Hůlková, Jiří Bezák, Daniel Suchomil, Ing. Vladimír Stehlík, Vojtěch Mráz, Štefan Alexa a Miloslav Jandík (DSSS).

Demonstrující žádali vládu o zastavení exekucí, zrušení soukromých exekutorů, prošetření jejich činnosti a v neposlední řadě o potrestání exekutorů za jejich pochybení. Dále vyslovili rozhořčení nad prezidentskou amnestií Václava Klause, která omilostnila řadu exekutorů.

Během projevů občané mohli podepisovat petice za zrušení soukromých exekutorů a zároveň nově se rozbíhající petici za prohlášení Václava Klause vlastizrádcem. Exprezidenta považují za osobu, která je přímo odpovědná za to, že se lidé začali zadlužovat.

Během demonstrace zpíval a na kytaru hrál písničkách Jirka Hurych, například píseň Exekučně zabaveno!

Velmi emotivní projev měla paní, která 17. března měla odjet do Hořovic na operaci s rakovinovým nádorem. Dlouho plánovanou operaci musela zrušit, protože očekávala exekutorku Ivanu K. Popisovala, jak jim doma vyvrátili vrata, vytřískali dveře a vstoupili do místnosti, kde ležela v neschopence. Do dvaceti minut se museli vystěhovat. Přede všemi účastníky se netajila tím, že všichni, kteří na tom měli podíl, skončí velmi špatně.

Další řečnicí byla Alena Filipová, která, jak sama říká, se živí okrádáním exekutorů, protože dělá insolvence. Hned v úvodu podotkla, že Miloš Zeman, náš současný prezident, dostal od exekutorů jeden milion na svou kampaň.

„Máte exekuci? Okamžitě běžte do insolvence. Máte nemovitost? Prodejte ji dřív než exekutor, který jí prodá za jednu třetinu, ale namaže si na tom kapsy realitní makléř,“ radila přítomným.

„Za posledních deset let už tady bylo přes 16 tisíc mrtvých, kteří si vzali život. Kdyby každý, kdo si chce vzít život, a já říkám nedělejte to, ale kdyby to každý udělal, že vezme život exekutorovi, tak si ti exekutoři rozmyslí, jestli nás budou okrádat. Pokud si chcete vzít život, ale já říkám nedělejte to, protože život smrtí nekončí, narodíte se v příštím životě jako mrzáci, když jste si nevážili svého zdraví, ale pokud to chcete udělat, vezměte přitom ještě život někomu jinému, tomu, kdo za to může,“ řekla na závěr.

„Já nerozlišuji cikána od Čecha, Čecha od cikána, je mi úplně jedno jestli seš černej, bílej, takovej nebo makovej. Můžeš být třeba marťan, sakra! Ale měj kousek cti v těle a ducha jako takového. A velké srdce. Pakliže máš velké srdce a ducha jakožto takového a používáš rozum, který ti bůh dal, ten selský rozum, který používali naši otcové a matky a naši pradědové, tak my všichni máme tu možnost změnit tuto zemi,“ řekl jeden z kandidátů Aktivu nezávislých občanů.

Na závěr demonstrace vyprávěl svůj životní příběh jeden malý český podnikatel. Kdysi měl svoji reklamní firmu. Kvůli jednomu veletrhu dal do tisku katalog, který tam při tisku zkazili. Nezaplatil. Kvůli tomu se dostal až k soudu a o několik let později mu obstavili majetek, soudy probíhaly v jeho nepřítomnosti. Dnes už se dluh vyšplhal do milionů. Utekla mu manželka, utekly mu děti…