Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Referendum a republiku! V Praze se bojuje proti Madridu

Večer 21. září 2017 proběhla na Václavském náměstí solidární demonstrace na podporu Katalánska. Španělské úřady se snaží všemi prostředky znemožnit referendum o samostatnosti, které vyhlásila katalánská autonomní vláda v Barceloně. Nejen že policie zabavuje veškeré propagační materiály i hlasovací lístky, ale ve středu 20. září dokonce zatkla čtrnáct vysokých představitelů katalánské autonomie, z nichž jedenáct stále drží ve vazbě. „Hlasovat není zločin,‟ demonstrovali v Praze svorně Katalánci i Španělé žijící v Česku společně s českými podporovateli.

Katalánsko není samo
Katalánsko není samo

Další hesla požadovala dvě republiky nebo se loučila se španělským králem: „Díky a čau, Felipe VI.‟. Zástupci Česko–katalánského spolku přečetli prohlášení, které zájemcům rozdali i v tištěné podobě. Upozornili, že uvnitř Evropské unie právě dochází k zatýkání občanů z politických důvodů a násilnému omezování demokratické samosprávy. Vyzvali českou veřejnost k podpoře demokracie v Katalánsku a ke kritice autoritářského chování španělské vlády.

Shromáždění bylo zakončeno zpěvem katalánské hymny.

Catalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está solaCatalunya no está sola