Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Quo Vadis, Amnesty International?

 

V pondělí 8. srpna 2022 se ve večerních hodinách před českou pobočkou Amnesty International v pražské Kodaňské ulici uskutečnilo shromáždění nazvané „Quo Vadis, Amnesty International?“. Impulsem k setkání bylo čtvrteční zveřejnění zavádějící odborné zprávy o ukrajinských ozbrojených silách, které Amnesty International obvinila z ohrožování bezpečnosti civilistů, když oni přitom brání svá města a bojují proti okupantům. Jelikož generální tajemnice Agnès Callamardová odmítá kritiku a ty, kteří se zprávou nesouhlasí, nazvala „troly“ a „lůzou“, požadují její rezignaci.

 

Podle organizátorů Olega Šenšina a Julie Levkové je poslední zpráva Amnesty International zcela neakceptovatelná. Agnès Callamardová by měla nést důsledky a rezignovat. A nejen ona, ale i Donatella Rovera, která si na CBS stěžovala, že neví, co se děje se západními zbraněmi pro Ukrajinu.

Vedoucí ukrajinské kanceláře Oksana Pokalčuk se zprávou nesouhlasila a důstojně rezignovala.

Po české pobočce Amnesty International žádají, aby na hlavní organizaci vyvinula tlak a zastala se ukrajinské pobočky, přinejmenším distancováním se od zprávy.

Po projevech organizátorů se přítomní shromáždili před jedním ze vchodů do budovy a několikrát společně vyslovili svou žádost: „Agnès Callamard Must Resign!“

To vzbudilo zájem několika lidí, kteří se nacházeli v budově a sledovali situaci přes zavřená okna, jedna vrátná vyběhla ven za přítomným policistou se slovy, že demonstrace probíhá na soukromém pozemku, ale nakonec shromáždění pokračovalo nerušeně dál.

Závěrem každý přítomný dostal prostor k vlastnímu vyjádření. Někteří mluvili o tom, že zpráva je ukázkou victim blamingu, kdy se vina z agresora přesouvá na oběť. Jiný ukrajinský mladík byl překvapen, jak je možné, že je Amnesty International obviňuje ze zločinů, když Ukrajina byla napadena Ruskem.

Jiná mladá dáma vzpomněla na Olenivku, kde umřeli jejich obránci z Mariupolu. Vnímá, že Amnesty International a jiné organizace k tématu přistupují nevyváženě. Mohly by dělat pro Ukrajinu více, ale nedělají to. Požádala je, aby zaměřily svou pozornost na skutečné problémy. Je tu mnoho práce, která by se mohla udělat. „Neplýtvejte časem na podobné věci (jako je ona čtvrteční zpráva),“ řekla závěrem.

Projevy byly točeny na kameru a měly by se objevit na sociálních sítích pod hashtagem #AgnesCallamardMustResign.

Hlavní organizátorka ukončila shromáždění čtením vzkazu pro českou pobočku:

„Přejeme si, abyste se postavili za ukrajinskou Amnesty International. Přejeme si, abyste se distancovali od toho reportu, který vydala Amnesty International. Jako země ve středu Evropy byste měli rozumět, co se na Ukrajině děje, a měli byste se postavit za slabšího.“