Připomínky 17. listopadu 1939 a 1989 jasně ukázaly, na jaké straně česká veřejnost stojí. Po celé Praze se konaly masové demonstrace více či méně jasně odsuzující vystupování současné hlavy státu.
RT Ruptly monitorovala dění na Hradčanském náměstí
Ruská televize přímo financovaná prezidentem Putinem a jeho blízkými spolupracovníky vyslala do pražských ulic svoje reportéry, kteří monitorovali účastníky protizemanovského shromáždění na Hradčanském náměstí v Praze. Jejich zaměstnanci se po Praze tentokrát pohybovali bez označení „press“ a i ze svých kamer odstranili svou značku.
Na webových stránkách Ruptly.tv následně zveřejnili dvě videa, ve kterých popisují, jak Prahou kráčeli stovky podporovatelů prezidenta Zemana na výročí sametové revoluce. Záběry pocházejí z demonstrace na náměstí Republiky, kterou pořádal Jiří Černohorský, a zaznívají na ní výzvy k uzavření hranic České republiky. Snímány jsou obličeje aktivistů, kteří chodí na všechny podobné demonstrace, jedná se o stále stejnou skupinu osob. Prostor ve vysílání poskytují i paramilitantům z Národní domobrany ve vojenských uniformách. Na náměstí vlaje mnoho německých vlajek a RT Ruptly, maje základnu v německém Berlíně, dělá rozhovor s německým účastníkem protestu. Kamery míří i na transparenty odsuzující přítomnost americké armády na našem území. Ve druhém videu popisují, jak policie držela znesvářené skupiny příznivců a odpůrců Zemana od sebe.
Czech Republic: Hundreds rally in support of Pres. Zeman on Velvet Revolution anniversary
Czech Republic: Riot police fill Prague as arrests dog Velvet Revolution anniversary
Na Letné se sešli hlavně důchodci a lidé ve finanční tíži
Na letenské shromáždění nedaleko tramvajové zastávky Sparta jsme se vypravili se skrytou kamerou. Zaznamenávat dění na demonstracích na podporu Miloše Zemana je totiž obtížné, účastníci si to nepřejí a zástupci médií bývají napadáni, buď během samotného protestu, nebo po něm.
Ačkoliv médii proběhla informace, že na Letné se sejdou pravicoví extrémisté s cílem projít starým Židovským městem, na místě to situaci neodpovídalo. Sešli se především staří lidé a osoby bezdomoveckého vzezření. Mezi nimi se pohybovalo několik mladých osob, které byly v naprosté menšině. Na místě byly vidět vojenské uniformy Národní domobrany, ale i její příslušníci byli příliš staří na to, aby se vzmohli na nějakou násilnější akci.
Účastníci shromáždění drželi především zelené karty s prezidentem Milošem Zemanem a zahalovali se do českých vlajek počmáraných blíže neurčenou symbolikou. Jeden z mladších účastníků se oblékl do mikiny Combat44, další byl v bundě ostrahy objektů Blesk Servis, s. r. o. Jeden účastník měl na bundě přichycenou svatojiřskou stuhu. Původní symbol vítězství nad nacismem ve druhé světové válce svůj význam změnil až v roce 2014, kdy se stal symbolem proruské opozice proti hnutí Euromajdan na východě a jihu Ukrajiny.
Na cedulích kolem pódia si stěžovali především na soudní systém v ČR a na nedostatečnou ochranu majetku. Účastníci protestů jsou hlavně zadlužení občané ČR, které vede několik k Rusku nakloněných aktivistů. Nelze si ale myslet, že jim chtějí pomoc dostat se ven z bídy, chtějí pouze využít jejich frustrační potenciál k vnitropolitickým změnám.
Střety mezi anarchisty a účastníky prozemanovských demonstrací
Na druhém břehu Vltavy, u Čechova mostu v místech, kde se kříží Pařížská ulice s Dvořákovým nábřežím, už čekali anarchisté, kteří se rozhodli uchránit Židovské město před údajným průvodem fašistů Židovským městem. Bohužel až na jeden novinový článek, který popisoval, jak extrémisté míří na Židovské město, se tato informace nikde jinde neobjevila a netvrdili to ani samotní organizátoři pochodu.
Část pochodu sice Židovským městem měla projít, ale jen po okraji ulicemi Jáchymova a Maiselova směrem k náměstí Franze Kafky, kde stojí Maiselova synagoga. Staré město je mnohem hlouběji a tudy pochod nevedl. Cílem Sjednoceného protivládního pochodu „V Jednotě JE Síla!“ Lucie Haškové měl být pochod k Betlémské kapli, kde dle jejich vlastních slov „mistr Jan Hus před mnoha sty lety usvědčoval tehdejší „elity” ze lži, hlásal pravdu a přinášel českému lidu víru ve vlastní sílu a potřebnou naději“.
Z následného policejního obklíčení se podařilo uniknout jen těm anarchistům, kteří stáli na jeho okraji. Ti se poté rozeběhli na náměstí Jana Palacha a v následné blokádě si posedali na silnici k Mánesovu mostu. Tam se situaci snažili dostat pod kontrolu těžkooděnci se psi.
U Filozofické fakulty UK se pak k sobě obě znesvářené strany dostaly nejblíže a došlo k prvnímu zatýkání. Ruka zákona dopadla na mladé holohlavé mladíky, kterých bylo ale v pochodu minimum. V nastalém promíchání účastníků obou shromáždění těžkooděnci špatně odhadovali, kdo patří k jaké skupině, a tak se stalo, že některé lidskoprávní aktivisty zahnali mezi účastníky prozemanovského pochodu.
Pochod byl pak úspěšně zcela zablokován až v Křížovnické ulici, odkud se musel otočit zpět Veleslavínovou ulicí na Mariánském náměstí. Došlo i na zatýkání anarchistů. Vstup do Husovy ulice blokovala poslední malá skupina vysokoškolských studentů, ale i ti zůstali nakonec přitlačení ke zdi. Prozemanovské příznivce a odpůrce imigrace na Betlémském náměstí nakonec ještě přivítaly písničky Marty Kubišové, které pustila velmi nahlas obsluha tamější restaurace.