Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Putine, ruce pryč od Ukrajiny!

Odpoledne se před Velvyslanectvím Ruské federace na Praze 6 sešlo několik stovek demonstrantů, kteří projevili nesouhlas s příchodem ruských vojsk do oblasti ukrajinského Krymu.

Shromáždění začalo tradičně provoláváním „Sláva Ukrajině! – Hrdinům sláva!“, zpěvem ukrajinské státní hymny a držením minuty ticha za padlé.

 

 

Účastníci přicházeli zahalení v ukrajinských vlajkách a v rukou drželi portréty Putina s knírkem a ofinou Adolfa Hitlera, či koláže medvídka Pů s hlavou Putina.

Na transparentech bylo psáno „Putine, ruce pryč od Krymu“, „Stop ruské okupaci“, „Krym je Ukrajina“, „Ne válce“, „Zvířata proti Putinovi“, „Stop KGB“, „Stop Adolfu Putinovi“, „Ruští yankee, jděte domů“ a v neposlední řadě „Chraňte Ukrajinu před Ruskem“.

Na začátku projevů zaznělo, že Ukrajina je jen jedna, přestože v ní žije mnoho lidí, kteří mluví rusky.

„My, ruskojazyční Ukrajinci, žijeme na celé Ukrajině, jak ve Lvově, na Krymu, v Kyjevě či Oděse. Mluvíme rusky, avšak považujeme se za vlastence Ukrajiny, jednotné Ukrajiny, bez ohledu na jazyk, kterým mluvíme. Jsme proti tomu, aby na Krym, který je územím Ukrajiny, přijížděly vojenské jednotky cizího státu. O to jsme jako ruskojazyční Ukrajinci Putina nežádali.

Sevastopol, kterému se říká Město-hrdina, je ukrajinské město a je ukrajinský hrdina. V tomto městě, stejně jako v jiných ukrajinských městech, žijí tisícovky Ukrajinců mluvících rusky. V dalším Městě-hrdinově, Kyjevě, žijí dokonce miliony Ukrajinců mluvících rusky. Celá Ukrajina to ví. Tak tomu bylo vždy a nikdo nás za to neperzekvoval ani neperzekvuje. Tisíce Ukrajinců žijících za hranicemi mluví Rusky a považuje se za vlastence, za Ukrajince. A taky považují ruštinu a ukrajinštinu za svůj mateřský jazyk. Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Ale Putin toto očividně nechápe. On rozumí jenom jazyku okupace. To, co se teď děje na Krymu, to je okupace ukrajinského území řízená Putinem. My Ukrajinci jsme proti tomu. Sevastopol je Město-hrdina. Sláva Ukrajině! Sláva Hrdinům!“

„Hanba Rusku! Hanba Putinu!“ provolávali v ukrajinštině.

„Zdá se mi, že je to takový strašný sen. Zítra se probudím a bude všechno v pořádku. Jeden člověk v Rusku se zbláznil a kvůli němu musí být celý svět na nohou. Ani Rusové, ani Ukrajinci nechtějí mezi sebou válčit, protože k tomu nemáme důvod,“ vysvětlovala jedna z přítomných Ukrajinek a připomněla, že v České republice žije asi tři tisíce Rusů a ti klidně také mohou požádat Rusko o svou ochranu. „Po internetu teď koluje vtip, že nejenom Krym chce k Rusku, ale také Karlovy Vary chtějí k Rusku.“

Na závěr svého projevu poděkovala prezidentu Zemanovi, který řekl velmi moudrou věc – vojenské intervence vytváří tak hluboký příkop, který po generaci nelze zasypat.

Války nikdy nedělají dobře ani jednomu, ani druhému národu.

Čechy na demonstraci zastupovala iniciativa Demonstrace proti invazi na Ukrajině, která podporuje územní celistvost Ukrajiny, její svébytnost, suverenitu a trvají na dodržování mezinárodních dohod.

Dalším řečníkem byl Jiří Bareš z hudební kapely BoneBroke, který založil s Martinem Uhlířem a Petrem Markem facebookovou skupinu Chceme demokratickou Ukrajinu. „Moc děkuji všem Ukrajincům, díky kterým se ukázalo, že staré a nové Rusko je úplně to samé jako bylo předtím. Jsou tam prostě lidé, kteří nectí demokracii jako takovou a díky vám to teď ví celý svět. Nepřeji si, aby všechny ty oběti přišly nazmar,“ uvedl.

Zvukový záznam z demonstrace je ke slyšení zde.