Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Prvomájové kyvadlo Bloku proti islámu


 

„Včera mi volali z Lidovek,“ povídala jedna z žen, která přišla na demonstraci Bloku proti islámu na pražskou Letnou pod Kyvadlo. To je přesně ta věta, kdy člověk zbystří, i když odposlouchávat cizí rozhovory se nemá. „Koho následovat? Když příjde policie, Černohorský si prostě poslušně lehne na zem a dá si ruky za hlavu,“ pokračovala kritikou jednoho z hlavních představitelů hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem. Ne jinak je to i u ostatních leaderu protiimigrantských hnutí. Jakmile na ně udeří policie, už si za svými slovy nestojí, začínají to okecávat, mění rétoriku. Ta žena to vnímala jako zklamání a slabošství, a takové leadery prostě nechce.

 
Hned na to se na Letné objevuje štáb České televize. Ochranku jim dělají pánové, kteří vypadají jako náckové. Vzápětí k reportérovi přichází nevidomý mladý muž, spíš chlapec. Ten se představuje jako Vítek ze Svobodného rádia. V rukou má mikrofon a ptá se, o čem budou dělat reportáž, jestli bude zase tak pro ně nepříznivá, jak znají zdřívějška. Reportér to nějak ukecá, a tak je nevyhazují, nebijí je a nekřičí na ně. Česká televize se pro protiimigrantská hnutí stala symbolem „nepravdivého zpravodajství“, které je potřeba na demonstracích mlátit hlava nehlava. Nemívají to teď lehké.

Alternativa je však vítaná. Alespoň ta, která způsobuje problémy díky svým desinformacím, a tak se o ní ví. Je tu třeba pan Kapal ze Svobodného rádia, přišel s rodinou. Neřekne mi jinak než husičko, protože Rozhled má za „fiat alternativu“, tedy alternativu, která je uměle vytvořená, aby podporovala stát.

Není tu ale jen Kapal, v davu se pohybuje spousta solidních reportérů, které od těch skutečných na první pohled nic neodlišuje. Když ale trošku zbystříte a začnete si všímat detailů, všimnete si například nášivek vlajky Novoruska, svatojiřských stuh, totožných trikolór, které nosí i příznivci BPI. Jsou tu i alternativní televizní reportéři, mají drahé kamery a my zatím nevíme, kde na to vzali.

 
 

O pořádek na shromáždění se stará Československá vlastenecká garda. Je jich asi pět. Demonstrace není moc velká. Konvičkovců je teď méně než anarchistů, jak se rozešli s tím Úsvitem. I Adam B. Bartoš má větší podporu než oni.

Ti gardisté jsou vůbec zvláštní lidé. Nevypadají totiž ani za mák nebezpečně. A už vůbec nevypadají, že by byli nějak vysportovaní a fyzicky způsobilí. Jedna z gardistek má možná ochrnuté prsty na rukou. Jiná gardistka je dost při těle, uteklo by jí i dítě, nedoběhla by ho. Jejich šéf chodí mezi lidmi v civilním oblečení, vojenský úbor si tentokrát nevzal, ani nášivku. Jediný fyzicky schopný gardista si zase nedává pozor na své okolí, a tak jsem měla možnost prohlížet si jeho vysílačku, poslouchat, s kým si přes ní co povídá a ještě si fotit jeho nášivky. Teda jen do doby, než ve mně jeho kamarádka se zrzavými vlasy rozpoznala sabotérku z Rozhledu a řekla mu, ať přede mnou o ničem nemluví.

  

Když podium polepili tvářemi zavražděných lidí, údajných obětí islámu (možná tak radikálního, což stále Konvičkovci ignorují), ujal se slova docent Konvička. Zjistilo se tak, že vlastně neuznává čarodějnice a ani prvomájové oslavy jako naše tradiční, takže bychom je neměli slavit, protože nesou prvky multikulturalismu.

Projevy ale vlastně nejsou to zajímavé, vždycky na nich říkají to samé a lidé je vlastně ani neposlouchají. Dočtou se pak o nich tak leda v novinách a pravdu pak považují za lež, protože Konvička by přece nikdy neřekl, že čarodějnice nejsou naše tradiční.

 

 

Na shromáždění přišli různí lidé. Například i Konvičkův kolega z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, angličtinář. Na tyto akce chodí často. Není to ale špatný člověk, ve škole byl vždy oblíben, v písemkách podle víry nikomu nekřivdil a jedna studentka bez problémů mohla v hodinách angličtiny vyprávět o Koránu, aniž by jí hrozilo vyloučení ze studia. Proč chodí na demonstrace islamofobních hnutí je tak spíše záhadou. Sleduje snad aktivity svého kolegy jako školní dozorce?

Blok proti islámu je pevně spojen s motorkářskými kluby. Ani na této demonstraci nechyběla jejich podpora. Stál tu pán s vytetovaným ďáblem na hlavě, ale také zástupci Transpublik.cz. Ti a mnozí jiní pak přišli vyjádřit podporu i Adamu B. Bartošovi, jehož shromáždění se konalo o tři hodiny později.

Velmi zajímavá byla přítomnost levicových aktivistů blízkých Levé perspektivě, dříve známé jako Nová antikapitalistická levice. Ta pořádá se „sluníčkovým“ SocSolem antikapitalistický kemp. Její příznivci jsou však občas k vidění bok po boku Konvičkovců. Na internetu se zapojují i do kyberšikany ideových odpůrců a dříve rozesílali výhružné až nechutné SMSky „sluníčkářům“. Přestali s tím jenom proto, že si pro ně přišla policie. (Na fotografiích níže ale nejsou všichni nutně pachatelé.)

 
 

Na shromáždění došlo také ke konfliktu. Starší pán řekl svůj názor, nevíme jaký, ale jeden z Konvičkovců se utrhl jak ze řetězu a starého pána museli okamžitě chránit policisté. Konvičkovce zkrotili až vlastní gardisté. Starý pán byl pak decentně poučen, že názory se sice říkat smějí, ale za určitých okolností, jako je třeba demonstrace BPI, je lepší názory neříkat, pokud se neschodují s těmi jejich. Jinak je BPI samozřejmě naprosto demokratická strana.

Dav se pak přesunul na nedaleký Klárov, kde z krabic od mléka postavili Pevnost Evropa. Jejich hlavním programem je totiž „Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic“.