
Nedávno jsme se vypravili do Bratislavy, hlavního města Slovenské republiky, provést signální měření v okolí ruského velvyslanectví a konzulátu. Tento průzkum již v minulosti provedlo Investigatívne centrum Jána Kuciaka, ale z jejich strany se jednalo o vizuální průzkum.
Ruské velvyslanectví v Bratislavě se nachází v ulici Godrova 4. Podle celosvětové mapy mobilního pokrytí a zároveň mapy mobilních věží CellMapper.net jsme se pokusili v okolí dohledat mobilní věže, ke kterým se připojil náš přístroj, který pracuje v rozsahu mobilních sítí:
4G: FDD‑LTE B1/B2/B3/B4/B5/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28A/B28B/B66.
Na Slovensku jsme využívali služeb operátora O2 Mobile, který uvádí, že 4G/ LTE síť provozuje primárně v 800 MHz (Band 20) a v některých oblastech používá frekvenci 1800 MHz (Band 3).
V Godrově ulici jsme se připojili k mobilní věži s identifikátory:
- eNB ID: 301546
- CID: 11
- TAC: 52101
- PCI: 394
- LTE 1800 (B3)
Podle CellMaper se taková věž nachází v ulici Palisády, ale měla by být v pásmu B20, nikoliv v B3. Mapa bohužel k této věži ukazuje jeden rok staré informace. Mohlo se tak stát, že v ulici Palisády operátor přešel na frekvenci 1800 MHz nedávno.
O sedmnáct minut později, když jsme okolí ambasády stále procházeli, jsme byli přepojeni k věži:
- eNB ID: 301508
- CID: 12
- TAC: 52101
- PCI: 22
- LTE 1800 (B3)
Taková věž podle CellMapper v době našeho měření byla aktivní, ale měla by se nacházet v historickém centru města v ulici Židovská. Zajímavostí je, že jsme se připojili v pásmu 1800 MHz, ale mapa ukazuje opět pásmo 800 MHz. Ačkoliv jsme se pohybovali směrem ke Slavínu, k této věži jsme zůstali připojeni po dobu dlouhých 37 minut.



V tento čas jsme byli kontaktováni ruským diplomatem, který byl z České republiky vyhoštěn jako zpravodajec pátého oddělení FSB. Zeptal se, jestli jsme se vydali na zahraniční cestu do Moldávie. Poté se na přímo dotázal, proč fotíme antény pouze u jejich ambasád, když podobná zařízení mají na střechách všechny ambasády. Jako důkaz nám poskytl fotografii „jednoho ze západních velvyslanectví“ v Moskvě, kterou si máme zařadit do seriálu „ambasáda z antény“. Po ověření informací jsme zjistili, že se jedná o indickou ambasádu v Moskvě.

Slovenská ambasáda v Bratislavě je pro nás zajímavá také z toho důvodu, že v ní pracuje několik diplomatů, kteří dříve působili v Praze. Tito odešli krátce před vyhoštěním velkého počtu diplomatů po vrbětické kauze, nebyli být tak naší vládou prohlášeni ze persony non grata. V rámci Schengenského prostoru se tak mohou stále pohybovat i na území České republiky.
Konkrétně se jedná o poradce Sergeje Čerkalina a Sergeje Stupare z obchodního zastupitelství. Několik let před nimi Prahu opustila Inna Kuzněcová, která pracovala v Ruském středisku vědy a kultury. V Bratislavě se stala ředitelkou tamějšího kulturního domu.





Obchodní zastupitelsví a ambasáda





