Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Proukrajinská aktivistická scéna je plná lidí s falešnými identitami

Žena v bílém tričku vystupuje na proukrajinské aktivistické scéně pod falešnou identitou a populární se stala díky svým provokacím a následnému překrucováním reality o vyvolaných konfliktech. Zde na obrázku se pod falešným jménem podepisuje komunistovi Duníkovi na petici.

 

Zmapovali jsme již čtyři aktivisty/aktivistky, kteří chodí na demonstrace za Ukrajinu, ale představují se lidem, včetně novinářům, falešnými jmény. Často chodí provokovat aktivisty z jiné než proukrajinské scény a vyvolávají na veřejných akcích konflikty, které potom interpretují v pozměněné podobě širší veřejnosti tak, aby vypadali jako oběti, čímž se stávají veřejně známými a populárními.

 

V jednom případě se osoba, která si přivlastnila identitu méně známé herečky, schází s členy vlády a je aktivní v parlamentní politické straně, čímž před veřejností utajuje nejen identitu, ale také svou politickou exponovanost.

Odhalení pravé identity této ženy již brzy zkompromituje část proukrajinské aktivistické scény, která se dokonce po jednom z jejích činů sešla na demonstraci, kde ji prezentovali jako „osobu, která byla napadena poté, co diskutovala o masakru v Buči“. Dojde také ke kompromitaci médií a novinářů, kteří o jejím případu informovali pod jejím falešným jménem.

U zbylých aktivistů se zatím domníváme, že si pouze chtějí chránit své soukromí, ale budeme je nadále monitorovat. Přesto nabádáme ostatní, aby si více ověřovali jména, pod kterými se jim lidé představují, a byli více ostražití k těm, kteří vyvolávají konflikty a či nabádají druhé k porušování zákonů „pro dobrou věc“.