Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

Protestní pochod: Stop pogromům na Ukrajině, stop rasismu

 
2018_07_31_OpreRoma_01
 

V úterý 31. července po 16 hodině vyrazil z pražského parkoviště před tramvajovou zastávkou Sparta protestní pochod několika stovek lidí převážně Romů k Velvyslanectví Ukrajiny. Impulsem k pochodu byl rostoucí počet násilných útoků na romské občany na Ukrajině a v Itálii, který má za následek mrtvé včetně zastřeleného dítěte.

Dvoukilometrovému pochodu v neúmorných vedrech dominoval hlavní transparent s nápisem Opre Roma! Lidé dále drželi transparenty s nápisy: „Evropa nesmí mlčet!“ „EU Roma Supports Roma in Ukraine“, „Romové z EU na pomoc Romům na Ukrajině“, či „Evropakere Roma den doš pal amamre phrala the pheňa pre Ukrajina“.

Děti polévaly dospělé vodou z PET lahví a vůbec neřešily, jestli je znají či ne, neboť Romové se navzájem považují za jednu velkou rodinu. Některé místo po chodníku pobíhaly po silnici, což přivádělo přítomné policisty k šílenství.

 
Protestní pochod: Stop pogromům na Ukrajině, stop rasismu

Protestní pochod: Stop pogromům na Ukrajině, stop rasismu
 

Protest před Velvyslanectvím Ukrajiny zahájila Pavlína Matiová zpěvem české hymny.

Michal Miko uvedl, že Romové jsou součástí českých zemí po staletí a přispěli k budování kultury i ekonomiky České republiky. Na Ukrajině krajně pravicová Střízlivá a rozzlobená mládež zabila dva občany romského etnika, členové hnutí zničili obydlí, ve kterém Romové žili, spálili školky a kostely. Dne 9. května 2018 extrémistická skupina zapálila romský tábor ve vesnici ve Lvovské oblasti. Dvanáct ozbrojených mužů zaútočilo na romský tábor v oblasti Termopol. Poté, co útočníci vyhnali sedm dospělých osob a třicet tři dětí z tábora, ho následně zapálili. Dne 23. června 2018 členové ultranacionálního hnutí UAU, kteří byli ozbrojeni noži, zaútočili na romské obydlí na západní Ukrajině. Extrémisté z UAU zavraždili 24-letého Davida Popa a zranili několik dalších Romů, kteří utekli. Jedná se už o šestý rasově motivovaný útok na Ukrajině za poslední dva měsíce. Hnutí Střízlivá a rozzlobená mládež je zodpovědná za 24 útoků s rasovým podtextem. Dne 2. července 2018 na západě Ukrajiny našli mrtvou třicetiletou Romku s podříznutým hrdlem.

V Itálii Matteo Salvini vymyslel sčítání romské komunity bez jasného vysvětlení rozsahu této akce. Sčítání lidu jedné etnické skupiny však může vést ke stejným událostem, jako tomu bylo v roce 1938 pod vládou Mussoliniho. Mnoho Romů z Rumunska bylo deportováno zpět do své země. Jejich improvizovaná obydlí v Římě pak byla následně úřady zničena. Římský magistrát má za cíl deportovat 400 Romů, kteří žili v improvizovaném táboře řadu let.

V Itálii bylo zastřeleno teprve roční romské dítě. Útočníci ho postřelili do zad, zatímco ho držela v náručí matka.

Z těchto výše zmíněných důvodů Romové požadují, aby česká vláda vystupovala nebo bojovala proti rasistickým nebo xenofobním činům vůči svým občanů skrze moci svých ministerstev a na Ukrajině aby úřady bojovaly proti rostoucím útokům. V Itálii žádají zastavení sčítání Romů.

Fedor Gál připomněl, že řečněním na demonstracích se toho moc nezmění. Vyzval, aby se z Romů stali aktivní občané, jinak to prohrají.

 
Fedor Gál a Michal Miko
 

Edita Stejskalová oznámila, že slovo Rom by se nemělo v Evropě objevovat ve spojení s problémem. Většině projevu nebylo kvůli špatnému ozvučení a překřikování dětí rozumět, ale v závěru požadovala, aby Romové měli stejná práva jako všichni jiní občané EU a byla jim poskytována přiměřená ochrana jako každému jinému občanovi.

Ondřej Mirovský ze Strany zelených uvedl, že situace na Ukrajině není vůbec dobrá a nechápe, jak se ukrajinské úřady mohou tvářit, že v případech nevidí rasovou motivaci. Varoval, že naši politici ale také vytvářejí půdu pro podobné činy, k jakým došlo na Ukrajině. Vyzval Romy, aby se nebáli zapojovat se do politiky, ve Straně zelených už Romy, kteří kandidují, mají.

 
Ondřej Mirovský ze Strany zelených
 

Martina Horvátová z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny poděkovala Romům, že v dnešním parnu přišli a přijeli opravdu z daleka. Doufá, že nepoleví a budou stále vyjadřovat svoje názory. Mezi demonstranty zahlédla nejméně deset Romů, kteří se chystají kandidovat.

Na Františka Kostlána se původně zapomnělo, ale před rozpuštěním demonstrace si pořadatel uvědomil, že jej zapomněli vyzvat ke slovu. Dostal tak příležitost až úplně ke konci. František Kostlán uvedl, že se nejen fašisté dostávají v evropských zemích do parlamentů. Na demonstracích mohou menšiny stále řvát, ale sami to nezvládnou. Lidé se musí spojit, jinak se nic nezmění a nestačí k tomu demonstrace jednou za čas, ale musí se na tom pracovat celoročně. Musí začít pracovat hlavně sami na sobě.

 
František Kostlán
 

Pavlína Matiová následně zazpívala romskou hymnu Gelem, gelem, s kterou uctili dvě oběti na Ukrajině a zabitou holčičku v Itálii.

Úplně na konec při skandování Stop vraždám na Ukrajině! z budovy Velvyslanectví Ukrajiny vyšel chargé d’affaires a ujistil, že ukrajinská vláda odsuzuje všechny projevy násilí a etnické nenávisti a činy budou důkladně vyšetřeny a potrestány. Činy extrémistů nereprezentují postoje většiny Ukrajinců. Chargé d’affaires převzal také romský manifest.

Z pokřikem Opre Roma demonstrace skončila.

 
Chargé d'affaires