Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Protest proti zbrojním dodávkám na Ukrajinu – část 4.

 

Jaromír Vašek opakovaně jezdí na Donbas.
Jaromír Vašek opakovaně jezdí na Donbas.

 

Nepochybně nejzajímavějším řečníkem protestu před Generálním štábem Armády České republiky je Jaromír Vašek, který jezdí pravidelně na Donbas. Již několik let je jeho jméno uvedeno na seznamech Očistce centra Mírotvůrce za narušení rusko-ukrajinské hranice, spolupráci s teroristickými organizacemi na Donbase a za šíření prokremelské propagandy. Během svých cest vystupuje jako novinář Haló novin či pedagog a jinak je předsedou Společnosti přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky. Jako pedagog zneužívá na Donbase nezletilé dívky k propagandě a podporuje je v militantním způsobu života.

 
Z projevu Jaromíra Vaška

Informace o dění na Donbase má z první ruky, protože byl v DLR a LLR celkem sedmkrát. Byl i na frontové linii a viděl, jak civilistům padají na hlavy a domy ukrajinské bomby.

Mnoha lidem byli zabiti příbuzní, dokonce i děti. V Gorlovce mluvil s tatínkem a dcerkou, kterým ukrajinská bomba zabila maminku a sestřičku. Pak navštívil rodinu, kde mu otec sdělil, že přiletěla střela, jejíž střepy mu zabily dvouletou dcerku. Otec doslova říkal: sbíral jsem kousky své malé dcery.

A to je to, o čem naše sdělovací prostředky vůbec nemluví a nepíší, protože je to vůbec nezajímá.

Takže na Ukrajině je opravdu fašismus v té nejhorší podobě.

Zmiňuje knihu Banderovci od Bohuslava Chňoupka, podle které jsou nejhorší projevy nelidství tam, kde je banderismus. Na Volyni vraždili Poláky, Čechy, Rusy i Ukrajince, kteří s nimi nesouhlasili.

Jsou toho schopní i dnes, dělají totéž, vraždí civilisty i děti.

Včera dostal zprávu od Bohdanky N. z Alčevska, 16-leté slečny, která již dlouhou dobu bojuje za mír na Donbase. Čte:

„Každého člověka na Donbase trápí otázka: Zaútočí už zítra a jestli ne, jaké bude ono zítra? Každý den stále více ukronacisté obkličují Donbas černým zlověstným kruhem smrti. Nekonečným proudem vezou banderovci zbraně a techniku na zabíjení našeho mnoha trpícího lidu. Každá rodina, která se ukládá večer ke spánku, přemýšlí jenom o jednom: A zítra bude? Nerozbombardují nás? Kam a do čího domu zítra přiletí smrt? Je mi hořce na to myslet v mých skoro 16-ti letech, z nichž 8 let ukradla válka. Ukradla ale všem dětem Donbasu dětství a nejenom dětství, válka ukradla i životy mnoha našich dětí. Slzami matek je prolita naše země. A jen jedna otázka visí ve vzduchu. Kdy bude konec tomuto strádání lidí? Jak dlouho bude procházet kyjevskému hnědému moru nás zabíjet a kdy přijde pro občany Donbasu skutečně to dobré? Zítra?“

Bohdanka N. dále popisuje, jak na Ukrajině mobilizují ženy:

„Tak to je úplný konec Ukrajiny jako národa a jako země. Včera jsem viděla a vídám často umělecké a dokumentární filmy o Velké vlastenecké válce. Vše se opakuje, jenom s jedním ALE. Hnědý mor Ukrajiny bojuje s vlastním lidem. Vyvstal obraz, od něhož vše zamrzlo uvnitř. Zelenskij a jeho divoká smečka v uniformě fašistů s automaty v rukou budou hnát po minových polích do služby pozvané ženy a jejich dospívající děti a budou se jimi krýt… Rozkaz o mobilizaci žen… A už brzo budou shromažďovat dospívající spolu s matkami. A to všechno je co? Jak si to představuje ukrofašista Zelenskij a jeho banda, ušpinění lidskou krví? Ženy nesmí mlčet, jinak bude ukrajinský národ zničen. Je třeba nabrat na vidle celý parlament, jejich kurátory a všechny, kdo je řídí zvenčí a vynést je na ostudnou skládku historie Ukrajiny?“

Podle Jaromíra Vaška náboje 152 mm nejsou určeny do skladů, ale do zbraní a slouží k tomu, aby byly vystřeleny. Jelikož Ukrajinci už 7 let nedodržují minské dohody, které jsou pro ně jen cárem papíru, střílejí i ze zakázaných zbraní. Opravdu z nich střílí po vojácích i civilním obyvatelstvu, včetně dětí. Je tu vysoká pravděpodobnost, že náš dar bude použit proti lidu Donbasu.

Když bylo v Senátu komorní setkání k připomínce obětí koncentračních táborů (27. 1. 2022), paní Pekarová-Adamová řekla:

„Nesmíme mlčky přihlížet tomu, že je někdo ponižován, zesměšňován, či dokonce napadán kvůli své jinakosti. Mlčení je prvním krokem k přijetí.“

A dále říká: „Je potřeba vystupovat proti těm, kteří podporují rasismus, nacionalismus, nebo otevřeně pohrdají lidskými právy.“

A my se ptáme – a co to je, vždyť na Ukrajině je nacionalismus. Banderovský nacionalismus. Nedá se říct, že je škodlivý, ale doslova drtí lidstvo, proč tedy Pekarová proti nacionalismu na Ukrajině neprotestuje?

Nakonec se Jaromír Vašek je přesvědčen, že pokud NATO i za pomocí naší vlády rozpoutá válku proti Rusku, je velice pravděpodobné, že Rusko válku vyhraje. Pak budou poražení souzení jako váleční zločinci stejně jako tomu bylo v Norimberku po druhé světové válce. A na lavici obžalovaných budou i představitelé našeho státu, protože se do války zapojili a byli na straně válečných zločinců. A v tom je rozdíl oproti druhé světové válce, kdy jsme byli v antihitlerovské koalici. Nyní bychom byli poraženou zemí se všemi strašlivými důsledky, které by pro nás vyplynuly.

 

Spolu s Jaromírem Vaškem jezdí na donbas i jeden z dalších členů Společnosti přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky Nikola Čuřík.
Spolu s Jaromírem Vaškem jezdí na donbas i jeden z dalších členů Společnosti přátel Luganské lidové republiky a Doněcké lidové republiky Nikola Čuřík.

 
Narativ #11: Ukronacisté obkličují Donbas

Dezinformační toky Kremlu o Ukrajině mají tři hlavní směry:

1. Dezinformace zaměřené na domácí ruské publikum s cílem vytvořit obraz Ukrajiny jako nepřítele a získat si tak veřejný souhlas k agresivní zahraniční politice.

2. Zacílení na ukrajinské domácí publikum za účelem rozdělit a destabilizovat společnost.

3. Dezinformace pro mezinárodní publikum s cílem legitimizovat ruskou zahraniční politiku, upevnit vliv Kremlu v oblastech, které Rusko považuje za zónu svého vlivu, případně ovlivnit rozhodování o sankcích.

Na Donbase a na Krymu jsou ukrajinská media zablokovaná, takže lidé mají přístup jen k prokremelským médiím. Ty ruskou agresi na východě Ukrajiny vykreslují jako „občanskou válku“ proti civilnímu obyvatelstvu, které odmítá přijmout vládu nacistické junty v Kyjevě.

Kreml všechna tato zhoubná vyprávění o Ukrajině léta vytrvale propaguje a využívá všechny dostupné nástroje. Opakují je nejvyšší ruští představitelé a vysílají je na ruských televizních kanálech – veřejnoprávních i soukromých, federálních a regionálních. Jsou šířeny online – jak prostřednictvím médií, tak sociálních sítí, včetně trollích farem a robotů.

Nejnovější zprávy ruských médií o dění na ukrajinských hranicích jsou plná manipulativních narativů, která obyvatelům na Donbasu tvrdí, že Kyjev plánuje zaútočit na oblasti ovládané Ruskem a zatáhnout Rusko do nepřátelských akcí.

Západní média o systematickém vyvražďování civilistů ukrajinskými vojáky nepíší proto, že nic takového se tam neděje.

Děti z Donbasu, které většinu svého života prožily na okupovaném území, poznávají svět skrze propagandu.

Bohdanka N. z Alčevska byla nejmladší členkou mechanizované brigády Přízrak. Dnes šestnáctileté dívka měla od malička zájem o vlastenecké bojovníky a objevila se na slavném plakátu s Alexandrem Borisovičem Mozgovojem. Když Mozgového zavraždili, vstoupila do řad mechanizované brigády pod přezdívkou Dceruška. Kromě toho údajně skládá o vojenském konfliktu básně, ale existují pochybnosti, jestli je autorkou textů skutečně ona, nebo pouze někdo publikuje pod jejím jménem, aby jí dodal na slávě (a propagandě). Nicméně ať už je pravda taková nebo onaká, Bohdanka se nechává fotit na mnoha a mnoha propagandistických materiálech a stala se dětskou ikonou brigády Přízrak.

Čeští komunisté, zejména Jaromír Vašek, jsou s dívenkou v kontaktu, navštěvují ji a podporují ji. Bohdanka ale zdaleka není jediné dítě, které je komunisty podporováno v militantním způsobu života a v zapojování do činnosti separatistických jednotek.

Na YouTube kanále Jaromíra Vaška je například ke shlédnutí video s žákyní Angelinou z 5. třídy 62. Základní školy, která během školní hodiny přednáší ve vojenském úboru povstaleckou báseň o Donbase. V pozadí jsou pak promítány její fotografie, kde je v kolektivu separatistů, jako byl Alexandr Zacharčenko a Motorola.

 
>>Čeští komunisté navázali vztahy se separatistickou Mechanizovanou brigádou Přízrak

>>Spolupracovníci separatistů na Donbase protestovali před Velvyslanectvím Ukrajiny a Generálním štábem Armády ČR (část 2.)

>>The Kremlin’s main target of disinformation…

 

Malá Bogdanka na plakátu s Alexejem Mozgovojem.
Malá Bogdanka na plakátu s Alexejem Mozgovojem.

 
Narativ #12: Ukrajinci nedodržují minské dohody

Opakující se prokremelský narativ, který tvrdí, že Ukrajina je jedinou překážkou na cestě k mírovému procesu na Donbase.

Ve skutečnosti je hlavní překážkou mírového urovnání na Donbasu záměrná neochota Ruska a jeho zástupců implementovat dohody z Minsku. Kyjev oznámil příměří v červenci 2020, ale Moskvou podporovaní separatisté jej porušují prakticky každý den.

Separatisté často využívají civilní obyvatelstvo jako lidský štít tím, že ostřelují ukrajinské pozice z obytných oblastí, aby obvinili ukrajinské jednotky z možných civilních obětí, když vrátí úder. Zvláštní monitorovací mise OBSE denně vydává zprávy o nepřátelských akcích. Je nemožné pokračovat v mírovém procesu na Donbasu, dokud pokračují boje a v regionu jsou rozmístěna cizí vojska.

Další mírová jednání probíhají v normandském formátu (Ukrajina, Rusko a zprostředkovatelé Francie a Německo). Rusko ale mírová jednání v normandském formátu zcela ignorovalo až do období vyhrocení situace na ukrajinských hranicích.

Disinfo: Europe silent about Ukraine’s violation of Minsk deals

 

Další z aktivních cestovatelů je Roman Blaško, nedávno prováděl po České republice Kristinu Mělnikovou, ruskou propagandistickou válečnou zpravodajku.
Další z aktivních cestovatelů je Roman Blaško, nedávno prováděl po České republice Kristinu Mělnikovou, ruskou propagandistickou válečnou zpravodajku.

 
Narativ #13: Ukrajina používá zakázané zbraně

Ruská a separatistická média pravidelně přinášejí zprávy o tom, jak ukrajinská armáda používá zakázané zbraně.

Portál StopFake popisuje video, ve kterém maskovaný muž promlouvá do kamery a ukazuje údajnou zakázanou munici dle Ženevských konvencí, kterou proti nim použila ukrajinská armáda. Zvedne jednu střelu a řekne, že je to munice s bílým fosforem, která při výbuchu dosahuje až 900 stupňů Celsia.

Podle vojenského experta Oleksija Zinčenka jsou šrapnely zobrazené ve zprávách Union TV dýmovnice D-832-DU, jejichž tělo je naplněno látkou vytvářející kouř, která obsahuje fosfor. Takové dýmovnice se používají jako kouřové clony a fosfor, který obsahují, není bílý fosfor. Dýmovnice navíc nejsou zakázány žádnými konvencemi, říká Zinčenko.

Denní zprávy monitorovací mise OBSE za dané období nezaznamenaly žádné použití zakázaných zbraní ukrajinskou armádou.

Mezi další častou dezinformaci patří konspirace o tom, že Spojené státy americké mají na Ukrajině biologickou laboratoř, jejímž cílem je šířit infekční nemoci. Biologické laboratoře ve skutečnosti slouží k jinému účelu, jejich smyslem je předcházet rizikům nemocí a spolu s dalšími podobnými projekty bojují proti bioterorismu.

Dezinformace často poukazují na Vědecko-technologické centrum na Ukrajině (STCU), mezivládní organizaci založenou v roce 1993. Jeho posláním je podporovat civilní vědu, technologická partnerství a spolupráci podporou mírového využití znalostí vědců a inženýrů, kteří se v minulosti podíleli na vývoji zbraní hromadného ničení na Ukrajině a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

>>Fake: Ukrainian Military Use Prohibited Weapons in Donbas

>>Disinfo: Biological weapons are being developed in US-controlled biological laboratories around the world

>>STCU a ISTC – Vědecko-technologická mezivládní centra