Úterý 23. dubna, 2024
Evropský rozhled

Protest proti přesunutí vylvyslanectví USA do Jeruzaléma

 
Shromáždění k 70. let trvající Nakbě.
 

V pondělí 14. května 2018 se od 18 hodiny večerní konal na Václavském náměstí v Praze „Protest proti přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma, 70-ti letům Nakby a vyjádření solidarity s Gazou“. Shromáždění s následným pochodem k Americké ambasádě v Praze pořádalo uskupení Ne naším jménem – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě a jako důvod uvádí připomínku 70. let Nakby a odpor k jejímu pokračování i po tolika desetiletích například formou demolic domů Palestinců, či jiným metodám apartheidu, které Izrael používá k vyhánění Palestinců z jejich půdy. Američané svým přesunem ambasády tuto okupaci výrazně podpořili, uvádí organizátoři.

Shromážděním prováděl Zdeněk Jehlička, který ji svými slovy věnoval všem Palestincům, kteří zahynuli během pondělních masových protestů na výročí Nakby. Ale i těm, kteří byli izraelskými vojáky zabiti dříve. Dnešní shromáždění by mělo být i dalším krokem k zastavení dehumanizace Palestinců.

Úvod byl věnován poezii čtené v češtině Janou Ridvanovou a v angličtině Vernem Warkentinem.

Po nich vystoupil s projevem Tomáš Tožička. Ten připomněl slova Martina Luthera Kinga, podle kterého největším hříchem je, když dobří lidé mlčí. Vzápětí se ale pustil do kritiky veřejnoprávních médií, která veřejnosti předkládají nepravdivé informace o dění v Palestině a posléze se diví, že lidé dávají přednost fake news.

Jak lze ale například z webových stránek České televize zjistit, přinesly v podání Jakuba Szántóa v podstatě stejné informace, jaké předkládali veřejnosti i demonstranti v Praze.

Tožička dále varoval, aby se kritika politiky Izraele nezaměňovala s antisemitismem.

 
2018_05_18_Palestina_01
 

Na kritiku veřejnoprávních médií dále navázal Zdeněk Jehlička, který kritizoval výklad slova Nakba v podání České televize, Českého rozhlasu i ČTK. Nejde o palestinské označení pro vznik Izraele, ale o označení pro katastrofu, kdy Izrael vyháněl domácí obyvatelstvo a srovnal se zemí na 500 obcí. Nakba navíc pokračuje i po sedmdesáti letech.

Tato kritika nepřesného výkladu termínu je ovšem oprávněná. Například Česká televize používá termín Nakba jako den národní porážky Palestinců, národní katastrofy po prohrané válce z let 1948-1949. Český rozhlas za nakbu s malým písmenem n označil den katastrofy, pod kterou vnímají Palestinci vznik Izraele. ČTK uvádí, že od palestinské nakby uběhlo 70.let.

Dalším z řečníků byl Vít Strobach, který přečetl facebookový příspěvek Dušana Radanoviče. Autor příspěvku se snažil přirovnat počty zabitých demonstrantů v Palestině s lidmi, kteří by u nás jakoby zemřeli během demonstrace proti Babišovi. Nebo na demonstraci proti Putinovi. Jaké by to asi vyvolalo emoce? Přitom civilizované státy umožňují Izraeli účastnit se evropského fotbalu a vyhrávat eurovize.

Na závěr se ujal slova Čechopalestinec. Ve svém přiblížení tíživé situace Palestinců přenesl aspekty palestinského života na domácí prostředí do Prahy.

Představte si například, že máte v Praze rodinný dům se zahrádkou, kde žily celé generace vašich předků. A najednou dostanete vyrozumění, že v rámci protiteroristické operace bude váš dům zbourán a druhý den přijede buldozer a dům vám zbourá. Ve skutečnosti nejde o váš dům, ale o půdu pod ním, aby se tam vystavily osady pro „lepší lidi“.

Jindy uprostřed noci vás vojáci lepších lidí zatknou a umístí do administrativní vazby. To je taková vazba, kdy vás strčí třeba na Ruzyni bez obvinění, bez soudu a na neomezeně dlouhou dobu, a to vše kvůli tomu, že lepší lidé mají podezření, že vy možná v budoucnu spácháte trestní čin. Ve vězení končí i děti.

Vojenská letadla vám část Prahy, kde jste vytlačeni, vybombardují a zůstanete v troskách. Obnovit nic nemůžete, protože lepší lidi vám nepovolí dovézt materiál.

Nakonec z úst pořadatelů padla kritika na demonstranty proti Babišovi, kteří zaplnili celé Václavské náměstí, ale při střelbě do Palestinců neprotestují.

 
2018_05_18_Palestina_03

 
Jak se demonstrace změnily od minulých let

Oproti demonstracím proti okupaci Palestiny pořádanými stejnými organizátory v minulých letech byly patrné nové prvky, a to rétorika zaměřená proti veřejnoprávním médiím s podporou politiky Ruska a častá kritika demonstrantů proti Babišovi.

Příčinou náhlé podpory Ruska může být skutečnost, že v minulosti Rusové několikrát apelovali, aby násilí v Gaze skončilo, což bylo opětovně připomenuto i po nedávném masakru Palestinců. Kromě toho v červenci 2016 vlétlo ruské letadlo ze Sýrie nad Izrael, přičemž se izraelský premiér Bejnamin Netanjahu vyjádřil v tom smyslu, že rizika střetu izraelské a ruské armády nejsou malá a je třeba udržovat dobrou koordinaci.

Demonstrující byli z větší části levicově orientovaní, přítomen byl například Komunistický svaz mládeže. U těchto lidí převládá podpora alternativních médií a kritika médií veřejnoprávních, na demonstranty proti Babišovi hledí jako na „ty druhé“.

Zajímavostí ovšem je, že otevření Americké ambasády v Jeruzalémě podpořil prezident Miloš Zeman známý svými proruskými postoji.

 
2018_05_18_Palestina_04